VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konference o věznici v Uherském Hradišti má naznačit její budoucí využití

Uherské Hradiště – Zmapovat historii někdejší vazební věznice v Uherském Hradišti a promyslet její možné využití pro muzejní a vzdělávací účely si vytyčila za cíl konference s názvem Historický odkaz a vzdělávací potenciál věznice v Uherském Hradišti. Ta se má uskutečnit v metropoli Slovácka 2. a 3. května.

21.2.2013 5
SDÍLEJ:

Věznice v Uherském Hradišti.Foto: DENÍK/Jan Karásek

„Na konferenci by se mohly objevit příspěvky věnované stavebnímu vývoji a dějinám věznice v jednotlivých politických režimech, za Rakouska-Uherska, ČSR, protektorátu, v letech 1945 až 1947, 1948 až 1989 a 1990 až 2012. Vítány jsou též příspěvky věnované biografiím vybraných politických vězňů, životu ve věznici obecně a kauzám spojeným s věznicí po roce 1989. Zároveň budou přijímány příspěvky z oblasti muzeologie, muzejní pedagogiky i obecné historiografie, které se zaměří na budoucí využití věznice jako muzea či památníku," uvedla Blanka Rašticová ze Slováckého muzea, které konferenci připravuje spolu s Občanským sdružením Memoria, městem Uherské Hradiště a Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Účelem akce je podle Blanky Rašticové shromáždění materiálu vhodného pro rozvinutí dalšího bádání a rovněž pro vytvoření základů konceptu zamýšleného muzea. Přihlášky na konferenci lze zasílat do Slováckého muzea do konce února.

Věznice v Uherském Hradišti je areál s pohnutou historií. V počátcích první Československé republiky zde byli internováni dělníci usilující o zlepšení sociálních práv. Za protektorátu tam byla uvězněna řada českých vlastenců a protinacistických odbojářů. Popravovat se tam začalo po druhé světové válce, kdy ve věznici probíhaly retribuční lidové soudy. Žalář pro potřeby okresního a krajského soudu dále fungoval i v době komunistické diktatury po roce 1948. V padesátých letech se věznice stala místem utrpení stovek lidí z řad politické opozice včetně lidí zcela nevinných.

Věznice funkčně zanikla při reorganizaci státní správy v roce 1960, kdy byl přiléhající krajský soud přesunut z Uherského Hradiště do Brna. V následujícím období část areálu sloužila potřebám okresní správy Sboru národní bezpečnosti (SNB). „Bývalé sídlo soudu nyní využívá Střední uměleckoprůmyslová škola. Stavebně zachovalý vězeňský trakt je dlouhá desetiletí opuštěný. Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti (veznice.uh.cz) se zasazuje o přeměnu podstatné a historicky nejcennější části areálu do podoby památníku obětí totalitních režimů a muzea mocenské perzekuce," doplnil předseda občanského sdružení Memoria Petr Slinták.

Autor: Pavel Bohun

21.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Den bez aut. Ilustrační foto

Na dnu bez aut v Uherském Hradišti uskuteční zajímavý pokus

Soudní síň. Ilustrační foto.

Pětičlenná skupinka se zpovídá z vydírání podnikatele z Prakšic

Stavbou roku je areál na Rochusu, ČSSD se to nelíbí

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Jediný kandidát, soubor staveb na Rochusu, se letos přihlásil do soutěže o stavbu roku v Uherském Hradišti. Udělení ceny přesto vyvolalo hodně zlé krve, neboť opoziční ČSSD se vítěz vůbec nelíbí. Podle starosty Stanislava Blahy (ODS) je ale ocenění ve správných rukou.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Sbírání hub se pořádně prodražilo dvaatřicetiletému muži, který v úterý 19. září dopoledne vyrazil do lesa nedaleko místní části Bojkovic Bzové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení