VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kněžpolskému školství je letos dvě stě roků

Kněžpole /FOTOGALERIE/ – Všem, kteří s trochou nostalgie vzpomínají na léta v Základní škole Kněžpole, udělaly o víkendu radost oslavy dvoustého výročí tamního školství.

31.5.2011
SDÍLEJ:

Kněžpolský mužský sbor zpíval na chodbě školy.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Plánovaná zahradní slavnost musela být vzhledem k sobotnímu dešti přesunuta do budovy malotřídní školy pro první stupeň. V ní návštěvníkům, prohlížejícím si školní kroniky, archivní materiály a fotodokumentaci, pěl slovácké a lidové písničky Kněžpolský mužský sbor, Děvčice z Kněžpola a kněžpolská hodová chasa. Krev v žilách jim rozproudila Štrajchkapela z Kněžpola.

Školu se třemi třídami, do níž je zřejmě pro děti radost chodit, navštěvuje devětačtyřicet žáků prvního až pátého ročníku. „Výuka probíhá podle školního vzdělávacího programu, který jsme nazvali Sedm klíčů k radosti, zpracovaného pro naši školu. Jedenáct let pracujeme s celoročními projekty. Ten letošní nese název U nás. Součástí naší školy je školní družina, mateřská škola a školní jídelna,“ představila stručně vzdělávací ústav jeho ředitelka Jana Polášková.

Dvě stě let školství v Kněžpoli nutí k zamyšlení. Kolik generací žáků a učitelů prožilo svá nejlepší léta za katedrami kněžpolské školy. Nejlépe o tom vypovídají čtyři školní kroniky, které jsou zdrojem poznání dějin školství od roku 1811 do současnosti. „S úctou jsme pročítali historické rukopisné záznamy našich předchůdců. Vybrali jsme z nich důležité a zajímavé události z dlouhých dvou set let školství v naší obci. Úryvky z nich jsme pro poznání a vzpomínky předložili veřejnosti v útlé brožurce a na DVD s názvem 200 let školství v Kněžpoli ve školních kronikách,“ svěřila se ředitelka kněžpolské základní a mateřské školy.

„Výročí, které slavíme, je o to významnější, že škola v budově číslo 84 v Kněžpoli, zřízená v roce 1811, byla jednou z prvních vesnických škol v regionu. Věřím, že si vydaná publikace najde důstojné místo v domácích knihovničkách,“ stručně okomentoval brožuru starosta obce Petr Knot. Kněžpolská škola, kterou před patnácti lety jako deváťák opustil a stále ji má v živé paměti, se stále mění k lepšímu. „Jsem rád, že ten základní kámen vzdělávání v naší obci se daří úspěšně budovat,“ potvrdil starosta.

Na dětství i na školní léta v Kněžpoli si nad kronikami a fotografiemi s trochou nostalgie zavzpomínala dcera někdejšího ředitele školy Josefa Krčka. „Tatínek zde začal učitelovat v roce 1938. To mně byl rok. V Kněžpoli jsem prožila dvacet let krásného života. Už za dob ředitelování mého tatínka doznala budova školy řady změn. Těch největších se ale dočkala v poslední době,“ svěřila se Anna Sládková z Mistřic.

Ačkoliv oslavy významného jubilea školy probíhaly o celém víkendu, největší pozornosti se těšila sobotní exkurze bezmála padesáti žáků do dvousetletých dějin školy. Sál kulturního domu v Kněžpoli byl diváky zaplněn k prasknutí.

Autor: Zdeněk Skalička

31.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dva nákladní automobily se srazily v pátek 22. září na silnici I/50 u stanice OMV směrem z Uherského Brodu na Bánov
5

U Uherského Brodu se srazily dva kamiony

Alex Jurča, 17. 9. 2017, 2890 g, 48 cm, Uherské Hradiště
3

Nově narozená miminka na Slovácku - 38. týden 2017

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Hejtman Čunek se nechal namaskovat za kapitána Jacka Sparrowa

Zlínský kraj otevírá dotační program s rozpočtem deset milionů korun na podporu audiovizuální tvorby. Vznik programu inicioval Regionální filmový fond z. s., který společně se Zlínským krajem usiluje o oživení filmového průmyslu v regionu.

AKTUALIZOVÁNO

Tragédie u Starého Města. Po srážce s kamionem zemřel řidič osobního vozu

FOTOGALERIE / Život jednačtyřicetiletého muže vyhasl při tragické dopravní nehodě, která se stala v pátek 22. září v ranních hodinách na výjezdu ze Starého Města směrem na Huštěnovice.

Neoprávněně si vyplatil odstupné, viní Podolí bývalého starostu

Zdá se, že ještě neskončily dny posledního zúčtování v Podolí s pěticí pučistů, která se rozhodla v červenci minulého roku odvolat do té doby úřadující starostku Janu Rýpalovou a nahradit jí dvojicí Jaromír Hastík a Miroslav Křižka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení