VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kněžpolskému školství je letos dvě stě roků

Kněžpole /FOTOGALERIE/ – Všem, kteří s trochou nostalgie vzpomínají na léta v Základní škole Kněžpole, udělaly o víkendu radost oslavy dvoustého výročí tamního školství.

31.5.2011
SDÍLEJ:

Kněžpolský mužský sbor zpíval na chodbě školy.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Plánovaná zahradní slavnost musela být vzhledem k sobotnímu dešti přesunuta do budovy malotřídní školy pro první stupeň. V ní návštěvníkům, prohlížejícím si školní kroniky, archivní materiály a fotodokumentaci, pěl slovácké a lidové písničky Kněžpolský mužský sbor, Děvčice z Kněžpola a kněžpolská hodová chasa. Krev v žilách jim rozproudila Štrajchkapela z Kněžpola.

Školu se třemi třídami, do níž je zřejmě pro děti radost chodit, navštěvuje devětačtyřicet žáků prvního až pátého ročníku. „Výuka probíhá podle školního vzdělávacího programu, který jsme nazvali Sedm klíčů k radosti, zpracovaného pro naši školu. Jedenáct let pracujeme s celoročními projekty. Ten letošní nese název U nás. Součástí naší školy je školní družina, mateřská škola a školní jídelna,“ představila stručně vzdělávací ústav jeho ředitelka Jana Polášková.

Dvě stě let školství v Kněžpoli nutí k zamyšlení. Kolik generací žáků a učitelů prožilo svá nejlepší léta za katedrami kněžpolské školy. Nejlépe o tom vypovídají čtyři školní kroniky, které jsou zdrojem poznání dějin školství od roku 1811 do současnosti. „S úctou jsme pročítali historické rukopisné záznamy našich předchůdců. Vybrali jsme z nich důležité a zajímavé události z dlouhých dvou set let školství v naší obci. Úryvky z nich jsme pro poznání a vzpomínky předložili veřejnosti v útlé brožurce a na DVD s názvem 200 let školství v Kněžpoli ve školních kronikách,“ svěřila se ředitelka kněžpolské základní a mateřské školy.

„Výročí, které slavíme, je o to významnější, že škola v budově číslo 84 v Kněžpoli, zřízená v roce 1811, byla jednou z prvních vesnických škol v regionu. Věřím, že si vydaná publikace najde důstojné místo v domácích knihovničkách,“ stručně okomentoval brožuru starosta obce Petr Knot. Kněžpolská škola, kterou před patnácti lety jako deváťák opustil a stále ji má v živé paměti, se stále mění k lepšímu. „Jsem rád, že ten základní kámen vzdělávání v naší obci se daří úspěšně budovat,“ potvrdil starosta.

Na dětství i na školní léta v Kněžpoli si nad kronikami a fotografiemi s trochou nostalgie zavzpomínala dcera někdejšího ředitele školy Josefa Krčka. „Tatínek zde začal učitelovat v roce 1938. To mně byl rok. V Kněžpoli jsem prožila dvacet let krásného života. Už za dob ředitelování mého tatínka doznala budova školy řady změn. Těch největších se ale dočkala v poslední době,“ svěřila se Anna Sládková z Mistřic.

Ačkoliv oslavy významného jubilea školy probíhaly o celém víkendu, největší pozornosti se těšila sobotní exkurze bezmála padesáti žáků do dvousetletých dějin školy. Sál kulturního domu v Kněžpoli byl diváky zaplněn k prasknutí.

Autor: Zdeněk Skalička

31.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slovácký krúžek Háječek za podpory obce uspořádal ve Lhotě pětadvacáté Hody s právem. V průvodu šlo 23 krojovaných párů.
36

Čí sú hody? Naše. Čí sú dluhy? Starostovy. Znělo o víkendu v Ostrožské Lhotě

Ilustrační foto

Za ovce roztrhané vlkem dostala majitelka odškodné

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Požár stohu slámy v Huštěnovicích zaměstnal šest jednotek hasičů

Stoh slámy hořel v neděli dopoledne u Huštěnovic. Na místě zasahovalo šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

Na Velkém Lopeníku se setkali Češi a Slováci

Popětatřicáté vystoupal v sobotu na Velký Lopeník Jaroslav Struhár z místní části Nové Bošáce Zabudišová.

Hodové zpívání ve vlčnovských búdách přerušila přeháňka

I s osvěžením to měli v sobotu v podvečer návštěvníci hodového zpívání ve vlčnovských búdách. Program jim totiž přerušila dešťová přeháňka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení