VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kněz, politik a státník Jan Šrámek může být vzorem i dnes

Velehrad – Návrat ke kořenům, takový název nesla celonárodní konference spojená s poutí několika stovek členů strany lidové, Orla a věřících. Uskutečnila se v neděli na Velehradě, v místě odpočinku Jana Šrámka, katolického kněze, československého politika, státníka, zakladatele Československé strany lidové, ale také předsedy exilové vlády v Londýně.

10.4.2016
SDÍLEJ:

Na Velehradě si členové KDU-ČSL, Orla a věřící připomenuli 60 let od úmrtí Jana Šrámka, kněze, politika, státníka, zakladatele Československé strany lidové.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Pouť začala v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje slavnostní mši svatou, kterou celebroval Olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner. Po jejím skončení se vydal početný průvod vedený vlajkonoši Orla ke hrobu Jana Šrámka na místě s velehradským „číslem posledním". „Je pro nás povzbuzením, že toto setkání vzniklo nikoliv proto, že by se na něm usneslo předsednictvo lidové strany, ale zezdola, iniciativou členů. A toho si vážím a chci za to poděkovat všem iniciátorům a organizátorům," řekl u hrobu Jana Šrámka předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a místopředseda české vlády. Ve svém projevu připomenul život a dílo jedné z největších osobností české a československé politiky první poloviny minulého století.

„Jsem bytostně přesvědčen, že se máme k čemu vracet. Dnes nejsme na Velehradě jenom kvůli Janu Šrámkovi, ale abychom si vzpomenuli na všechny další, kteří mu pomáhali, na ty, kteří pro tyto hodnoty trpěli, byli vězněni, mučeni a zavražděni," připomenul předseda KDU-ČSL účel celonárodní pouti, která byla příležitostí připomenout si křesťanské a evropské hodnoty.

Pavel Bělobrádek se netajil ani tím, že by se nemělo zapomínat, že i mezi členy strany lidové a členy Orla byli lidé, kteří selhali. „Co je pro nás velmi důležité a zásadní, je, abychom se co nejvíce vždycky dokázali znovu obrátit k hodnotám, které KDU-ČSL zastává. Ona ve své historii prokázala, že i když byla odepisována, vždycky vstala a vrátila se do vrcholné politiky," ocenil Pavel Bělobrádek činorodost lidové strany, která podle jeho slov nemá ve svých řadách většinu našich občanů, ale má hluboké kořeny, a o to hůře se s ní manipuluje.

Účastníci poutě si mohli prohlédnout putovní výstavu o životě a díle významného kněze a politika, nad níž převzal záštitu ministr kultury Daniel Herman. Odpoledne se uskutečnil ve Slovanském sále Stojanova gymnázia odborný seminář. O životě, díle a odkazu Jana Šrámka na něm hovořili Miloš Trapl z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, politolog Pavel Šaradín a Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie. Reflexe vlastní minulosti a odkazu osobností Šrámkova typu umožňuje dnes lépe se vyznat v hektické přítomnosti. Kněz, politik a státník Jan Šrámek může být podle historiků vzorem i současné generaci.

Nad zcela nedělní akcí, která byla uspořádána u příležitosti šedesátého výročí od smrti Jana Šrámka, převzali záštitu místopředseda vlády, poslanec Parlamentu České republiky a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek s arcibiskupem olomouckým a metropolitou moravským Janem Graubnerem.

Autor: Zdeněk Skalička

10.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies