„Zájem lidí je ale pořád minimální. V úterý 2. března, kdy aplikujeme vakcínu dospělým, jich přišlo pět,“ vyčíslil za zlínské centrum doktor Lubomír Nečas. To je umístěno v Baťově nemocnici.

„Dnes odpoledne očkujeme děti. Předpokládám, že nepřijde vůbec nikdo,“ odhadoval ve středu 3. března Nečas.

Vakcíny jsou baleny po deseti. Když se načnou, musí se všechny do čtyřiadvaceti hodin vyočkovat. „Zbytek se pak likviduje,“ vysvětlil Nečas. Cena jedné dávky se pohybuje okolo 180 korun.

Okruh osob určených pro očkování proti prasečí chřipce rozšířila vláda České republiky poté, co množství dodaných vakcín několikanásobně převyšovalo poptávku původně vytýčené skupiny lidí.

„Teď je tedy k dispozici všem obyvatelům republiky, kteří projeví o toto očkování zájem, včetně dětí od tří let,“ upřesnila Jana Hošková z krajské hygienické stanice. Vakcína je všem poskytována zdarma a náklady spojené s její aplikací budou hrazeny ze zdravotního pojištění.

„U dospělých osob není ani vyžadováno doporučení od praktického lékaře. U dětí od tří do sedmnácti let je naopak nezbytné,“ doplnila Hošková. Potvrzení od svého ženského doktora musejí předložit také těhotné ženy.

Za žádnou cenu by se nenechala naočkovat například ani Eva Borková z Uherského Hradiště. „V žádném případě bych nešla. Vakcína není odzkoušená, a když ji odmítl dokonce i prezident Klaus, nevěřím, že je pro nás obyčejné lidi nezbytná,“ vysvětlila svůj přístup.

Očkování odmítla i Marcela Guričová z Pržna na Vsetínsku. „Myslím si, že je to zbytečné,“ vysvětlila. Ze stejných důvodů neuvažuje o vakcíně ani pro svého čtyřletého syna.

Také u dětské praktické lékařky Zdenky Vojtkové v Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku se rodiče o vakcínu proti prasečí chřipce pro své ratolesti prozatím nezajímají.

„Ptávali se na podzim. To ale byla látka určena jen pro chronicky nemocné děti. Navíc tou dobou do naší republiky ještě ani nedorazila,“ vzpomenula doktorka.

Z mladistvých vytipovaných k přednostní vakcinaci tehdy poslala na očkování jednoho svého pacienta. „Dnes musíme dětem před podstoupením vakcinace dávat doporučení zejména proto, že v tomto věku absolvují řadu dalších očkování, a je potřeba pohlídat, aby se nepřekrývala,“ vysvětlila lékařka.

Ve Zlínském kraji bylo dosud nejvíce případů prasečí chřipky zaznamenáno na Zlínsku, kde se nemoc prokázala u pětapadesáti lidí. Druhé místo v nepopulárním žebříčku drží Vsetínsko s devětačtyřiceti pravděpodobnými či potvrzenými případy. Následuje Uherskohradišťsko s šestadvaceti nemocnými a Kroměřížsko se sedmi případy. Osm z nich v kraji nemocni podlehlo.

INFOGRAFIKA: Kde vás v kraji naočkují?
#nahled|https://g.denik.cz/55/f8/0403_ockovani_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/f8/0403_ockovani.jpg|Kde vás v kraji naočkují?#