VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo získá titul Vesnice roku?

Slovácko – Babice, Tupesy, Komňa a Pitín. To je čtyřlístek obcí z Uherskohradiš­ťska, který se letos zúčastní celostátní soutěže Vesnice roku 2011. Vítěze čeká dvoumilionová státní dotace.

11.5.2011
SDÍLEJ:

Suchá Loz se stala vesnicí roku 2007.Foto: archiv

Cílem ankety je vyzdvihnout aktivity obcí, jejích představitelů a obyvatel, kteří se snaží zvelebovat svůj domov, rozvíjejí místní tradice a zapojují se do společenského života. „Nehledáme vesnici, která bude nejhezčí nebo nejvíce fotogenická, ale nejživější. Důležitější než bezvadné fasády jsou pro porotu například fungující spolky,“ prohlásil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Pravidelným účastníkem soutěže jsou Babice na Uherskohradišťsku. A obec boduje. Kromě několika diplomů již získala Bílou stuhu za činnost mládeže v roce 2006 a Modrou stuhu za společenský život v roce 2008. „Na vítězství ale nejedeme. Spíše si tak kontrolujeme, v jakých oblastech se nám daří a co by se dalo dělat lépe. Například spolkový život je u nás na vysoké úrovni, registrujeme devatenáct souborů a spolků,“ informoval starosta Babic Miloslav Maňásek. Podle něj by letos obec mohla uspět díky chystané opravě sportovního areálu. Ten bude vybaven pískovištěm, průlezkami, lanovou dráhou, posilovacími stroji i víceúčelovou plochou.

Společenský a kulturní život, to je největší chlouba Tupešanů. Tvrdí to alespoň jejich starosta Oldřich Vávra. „Do pořádání velkého množství akcí se zapojují všechny spolky. Z toho vyrůstá komunitní život obce, lidé tu nežijí jen vedle sebe, ale pospolu,“ řekl Vávra. V Tupesích působí sedmnáct spolků, mezi nimi například Český svaz žen, Slovácko free information society nebo Komunitní centrum maminek.

Dalším z kandidátů na ocenění Vesnice roku je Pitín, kde se v posledních letech hojně budovalo. „Máme opravené chodníky, mateřskou školu, postavené sociální byty,“ uvedl několik příkladů starosta Martin Zálešák. V obci funguje velké množství spolků, mezi nimi třeba včelaři, zahrádkáři nebo Český červený kříž. „Navíc, obecní úřad je vždy připraven pomoci lidem, kteří potřebují s něčím poradit,“ dodal starosta.

Komňa je loňským držitelem zelené stuhy za péči o zeleň a životní prostředí a letos se soutěže účastní znovu. „Nejen že máme kolem sebe krásné prostředí, ale také pracujeme s mládeží, obnovujeme staré zvyky, zřizujeme zájmové kroužky při škole. Hraje nám dechová hudba i divadelní spolek,“ konstatoval starosta Komni Karel Navrátil. Vesnice si navíc v létě připomene 750 let existence a k této mimořádné příležitosti komenští připravují nevšední podívanou. „Chceme předvést starou komenskou svatbu, jaká byla před sto lety. Oprášili jsme archiválie, teď nacvičujeme a sháníme rekvizity. S přípravou je hrůza práce, ale výsledek bude stát za to,“ slíbil Navrátil.

Porota bude přihlášené obce hodnotit podle několika kritérií. Jedná se o koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péči o stavební fond a obraz vesnice, občanskou vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péči o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péči o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

Do konce června se budou vesnice hodnotit na úrovních krajů, třináct nejlepších se jich utká v republikovém finále. Vítěz bude znám 10. září. Krajští šampioni obdrží od ministerstva pro místní rozvoj jednomilionovou dotaci, absolutní vítěz získá miliony dva.

Autor: Michael Lapčík

11.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Odchytové klece na divočáky na myslivecké střelnici ve Zlíně.
23

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Vernisáž odkryla pohled na Slovácko skrz objektiv fotografů

Detaily krojovaných průvodů mísící se s dominantami regionu v podobě křesťanských kapliček či rozhlednami zasazenými v malebném prostředí slovácké přírody. Na vernisáží fotografií ze Slovácka 21. srpna v komunitní uherskohradišťské kavárně Cafe 21 představilo šest místních autorů svůj pohled na Slovácko skrz objektivy svých fotoaparátů.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Řidiče a případné svědky nehody, která se stala 5. června kolem šesté hodiny ráno v Uherském Brodě v ulici Neradice, hledají policisté.

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Kvůli rekonstrukci, která začala 9. srpna, bude ulice Nádražní v Újezdci u Luhačovic až do 2. října uzavřena. Práce zahrnují poklad nového povrchu silnice, opravu chodníků a přeložení veřejného osvětlení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení