VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiné osvětlení kašny má zabránit vandalismu

HLASUJTE V ANKETĚ / Zabránit vandalům v poškozování má změna osvětlení kašny u Slováckého muzea ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Osvětlení je zabudované na dně.Foto: MěÚ Uherské Hradiště

Původní halogenová svítidla byla uchycena v horní části vnitřní vany kašny a město muselo i několikrát měsíčně řešit neustále trhání a poškozování světel. To prodražovalo běžnou údržbu vodního prvku.

„Proto jsme umístili svítidla na dno vany, tak, abychom případným vandalům zabránili v jejich poškozování. Zároveň pak došlo k nasměrování svítidel na středovou dominantu kašny, kterou je plastika připomínající stvol květiny," vysvětlil mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Do kašny použili čtyři podvodní LED nerezová svítidla, která jsou uchycena na nerezových držácích. Musely být upraveny i kabelové rozvody a nainstalován nový spínaný zdroj do rozváděče. Celková cena opravy osvětlení se vyšplhala na 50 tisíc korun.

Kašna zdobící zákoutí před Slováckým muzeem má zajímavou historii. Po dostavění bočního křídla muzea proběhlo v letech 19401942 podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse, zde bylo umístěno dětské pískoviště a po jeho obvodu lavičky. V 50. letech byla na jeho místě vybudována kašna, jejíž tělo tvořily dvě stupňovité nádrže na vodu a v jejich středu byl umístěn pískovcový lotosový květ. „I když neznáme přesné datum vzniku kašny, lze usuzovat, že byla postavena v souvislosti s přípravou oslav 700. výročí první písemné zmínky o Uherském Hradišti, které proběhly v roce 1957. V horkých dnech kašnu využívaly děti z okolních domů jako koupaliště," sdělila historička Slováckého muzea Blanka Rašticová.

Od poloviny 70. let vodu v kašně nahradila hlína a květinová výsadba, lotosový květ byl vandaly zničen. Ke své původní funkci se kašna vrátila až v polovině prvního desetiletí 21. století. V roce 2005 byly obě vodní nádrže rekonstruovány a o rok později byla uprostřed umístěna plastika vytvořená akademickým sochařem Jiřím Habartou. (poh)

Autor: Redakce

Dokázali byste vyjmenovat místa, kde stojí všech 11 kašen v Uh. Hradišti?

ANO

12 hlasů

NE

37 hlasů

MOŽNÁ polovinu

12 hlasů

Hlasovalo: 61

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Branka bude otevřená ve všední dny.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Lidé se mohli při komentované prohlídce dozvědět, jak se knížka Broučci z pohledu výtvarného umění vyvíjela.
16

Karafiátovi Broučci stále oslovují a přitahují čtenáře všech generací

Kunovice jsou investičně atraktivním regionem

Ocenění Investičně atraktivní region v regionálním kole a druhé místo ve stejné kategorii v celostátním si v minulých dnech odneslo město Kunovice. Porotu zaujala efektivní kombinace investic do rozvoje podnikatelského prostředí, otevřenost radnice vůči názorům podnikatelů a rozsáhlá připravenost infrastruktury, včetně úspěšného provozování podnikatelského inkubátoru.

Na most přes Holomňu jen na vlastní nebezpečí

Z důvodu zhoršujícího se stavu mostu přes Holomňu poblíž soutoku s Olšavou u Drslavic umístilo vedení obce z obou stran cedule zákaz vjezdu a vstupu pouze na vlastní nebezpečí. Lidé by měli v těchto místech dbát zvýšené opatrnosti, děti samotné na most rozhodně nepouštět.

Nejdelší rybu na nočních rybářských závodech ulovila Jarmila Sedláčková

V sobotu, v den svátku sv. Petra, patrona rybářů, se uskutečnil u Konventního rybníka a mokřadu Žabince před velehradskou bazilikou 15. ročník nočních závodů v lovu ryb.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies