VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedenácté buchlovské setkání kovářů: nádvořím bude znít zvuk kovadliny

Na obou nádvořích hradu Buchlova bude v sobotu i v neděli znít zvonivý zvuk rytmického bušení kladiv na kovadliny.

14.7.2017
SDÍLEJ:

Kovářské sympozium na Buchlově. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Třetí červencový víkend bude na starobylém hradě patřit desítkám kovářů, kovářek, učedníků černého řemesla, nožířů, platnéřů, měditepců a dalších umělců z Česka, Slovenska a Belgie, kteří se zabývají zpracováním kovu.

Jedenáctý ročník mezinárodního Buchlovského kování se uskuteční v sobotu od 10 do 18 hodin, v neděli od 10 do 15 hodin. V průběhu akce, která bude prodchnutá vůní hořícího uhlí, hypnotickým žárem plamenů výhní, lahodně působících směsí deseti zvonivých kovadlin, se budou konat prohlídky hradu, z nichž některé okruhy budou určeny speciálně pro děti.

Pro kluky a holky připravili pořadatelé HB Collegium se správou hradu i další doprovodný program. Ani letos nebude chybět na hradě Lenčino loutkové divadlo, zasoutěžit si mohou děti v hodu kovadlinkou a kovářským kladivem nebo si pod dohledem zkušených mistrů černého řemesla mohou vykovat hřebíky.

„Návštěvníci uvidí po oba dny na prvním nádvoří experimentální tavbu železné rudy z místních lokalit v Chřibech. Ta se uskuteční v replice historické středověké šachtové pece z 9. století. Další novinkou bude odlévání bronzu a předvádění výroby čepele metodou Wootz,“ zve návštěvníky na Buchlovské kování kastelán hradu Rostislav Jošek.

Akce vyvrcholí vyhlášením soutěže kovaných plastik a losováním návštěvnické soutěže. Loňským vítězem kovářského klání se stal Bohumil Šrom ze Včelar.

„Ve výstavních prostorech a na obou dvou nádvořích bude probíhat výstava kovaných plastik a nožů z dílen profesionálních nožířů. Na kovářském jarmarku si mohou lidé koupit třeba autorské šperky, výrobky dráteníků a kovářů,“ informovala Libuše Mikulová, správkyně hradního depozitáře a členka HB Collegia. 

Autor: Zdeněk Skalička

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Senior centrum v Uherském Hradišti převzalo v úterý 19. září nový automobil Dacia Dokker, který doplní její už tříčlenný vozový park.
5

Senior centrum získalo nový automobil

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Ve středu ve Slováckém deníku: prvňáčci ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště. Už ve středu ve Slováckém deníku.  

Čtyři ženy ze Slovácka získaly ocenění za sociální péči

Marie Dostálková se dostala k sociální práci přirozeně: její maminka narozená v roce 1920 docela běžně chodila po dědině a pomáhala jakékoliv sousedce, babičce a pak i jejím čtyřem dětem.

Páleničářská sezona letních kvasů vrcholí, zato slivovice bude málo

Slabší úroda trnek a durancií na řadě míst Uherskohradišťska kvůli jarním mrazíkům se projeví na nižším množství vypálené slivovice a kratší destilační sezoně tamních pálenic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení