VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeden stisk zachránil už několik lidí v kraji

Zlínský kraj - Třiaosmdesátiletý senior z Otrokovic se nebyl schopen ani pohnout. Byl sám doma. Neměl při sobě nikoho, kdo by mu pomohl nebo alespoň přivolal záchranu. Naštěstí má tlačítko tísňového volání. Okamžitě se spojil s městskou policií, která mu vyslala sanitku.

23.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Stačí jeden stisk a pomoc je na cestě. Tlačítka tísňového volání pomáhají dokonce zachraňovat životy starých lidí v kraji. Jenom v Otrokovicích se díky nim během dvou let podařilo poskytnout akutní pomoc třem nemohoucím.

Malý přístroj, kterým si v případě nouze mohou přivolat pomoc, má ve druhém největším městě na Zlínsku dvacet obyvatel. „Jedná se o lidi, kteří žijí sami a jsou zdravotně indisponováni. Tedy osoby, které jsou nejvíce v ohrožení života,“ přiblížila mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková.

Upozornila, že zmíněnou skupinu obyvatel nemusí postihnout pouze zdravotní problém. Podle policistů se právě takoví lidé stávají častým terčem podvodníků a zlodějů. I v tomto případě jim tlačítko pomáhá rychle přivolat pomoc.

Princip použití je přitom velmi jednoduchý.

„Malý přístroj nosí lidé neustále při sobě. V momentě, kdy na něm stisknou tlačítko, se spustí signál na operačním středisku městské policie. Strážník nejdříve zavolá majiteli zpět, aby si ověřil, že nezmáčkl tlačítko omylem. Pokud se mu nedovolá, ihned jej lokalizuje podle GPS, kterou je přístroj rovněž vybavený,“ popsal princip služby velitel otrokovických strážníků Tomáš Gromus.

A zmínil také to nejdůležitější: přístroj, který může zachránit život, získají potřební v Otrokovicích zdarma. „Mají jej od města vypůjčený. Až nebudou pomůcku potřebovat, vrátí ji zpět a dostane ji zase jiný žadatel,“ vysvětlila mluvčí Krupková. Dodala, že počet jmen na seznamu čekajících je necelá desítka.

Ve stejných šlépějích jako Otrokovice jde i Uherské Hradiště. I tam mají senioři tísňová tlačítka zdarma. „Kapacita připojení na systém je dvacet tlačítek. V tuto chvíli jich máme obsazeno patnáct. Pět je tak případným žadatelům stále k dispozici,“ zmínil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Několikrát ročně zachrání život starším lidem i zlínští strážníci. Nepřivolá je k nim však žádné tlačítko, ale vesměs sousedé, kteří slyší z bytu volání o pomoc, nebo příbuzní, jimž jejich babička či dědeček nezvedají telefon. Krajské město Zlín tlačítko tísňového volání nemá. Důvod? Peníze.

„Jde o poměrně drahou záležitost. Vzhledem k počtu obyvatel města, v němž zhruba třetinu tvoří senioři, jsou přístroje nad naše finanční možnosti,“ reagoval mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Pořizovací cena jednoho tlačítka se pohybuje od čtyř tisíc korun výše. Zřejmě hodnota přístroje je příčinou nevalného zájmu o bezpečí v Kroměříži. Lidé si jej tam totiž musejí od městské policie koupit.

Cena pomůcky se v Kroměříži odvíjí od velikosti obydlí. Takže například senior, který bydlí v jednopokojovém bytě, zaplatí za tlačítko zhruba čtyři tisíce. Naopak šest a půl tisíce korun musí vytáhnout z kapsy například člověk, který bydlí v rodinném domku.

„Nedostali jsme žádné dotace, tak jsme tlačítka nakoupili z vlastních zdrojů. Lidé si je koupí, a když už přístroj nepotřebují, mohou jej prodat zase někomu dalšímu,“ vysvětlil ředitel kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský. Poznamenal, že pomůcku má zatím v Kroměříži asi deset lidí.

„Čekali jsme daleko větší zájem. Mysleli jsme, že přístroj pořídí děti svým rodičům, aby měli jistotu, že jsou v bezpečí. Nezájem nás zklamal,“ přiznal Skřebský.

Vsetín by rád na tlačítka dotaci

Stejnou službu pro starší občany by chtěl mít i Vsetín. Stejně jako Zlín ale nemá peníze. A kupovat tlačítka z rozpočtu města jako Kroměříž jeho vedení zatím nehodlá.

„Určitě je tato služba důležitá a rádi bychom tlačítka měli. Vše je ale závislé na možnosti získání dotace,“ konstatovala mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová.

Podotkla, že dotace od státu mají být značně omezené. Zda se tísňových tlačítek dočkají někdy také lidé na Valašsku, je proto zatím nejasné.

Autor: Šárka Šarmanová

23.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu ve Slováckém deníku: prvňáčci ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště

Pracovník roku v sociálních službách 2017. Slavnostní vyhlášení v Baťově vile ve Zlíně.
20

Čtyři ženy ze Slovácka získaly ocenění za sociální péči

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Smrt nasátím čerpadlem v bazénu v Hradišti nehrozí

HLASUJTE V ANKETĚ / Smrt teprve dvanáctileté dívky Anny-Sofie v bazénu rehabilitačního centra v Praze v polovině srpna letošního roku, kterou nasálo filtrační zařízení, a čtrnáctiletého Adama v libereckém aquaparku, který utonul o rok dříve, když jej také nasálo výkonné hladinové čerpadlo, vyvolává otázky, zda jsou všechny veřejné bazény a vodní atrakce bezpečné.

Čtrnáctiletý chlapec utekl ze školy, už jedenáct dnů je nezvěstný

 Již dlouhých jedenáct dnů policisté neúspěšně pátrají čtrnáctiletém Ladislavu Mikovi. Svěřenec Dětského domova v Uherském Ostrohu odešel v pátek 8. září v deset hodin dopoledne ze školy v Uherském Ostrohu a od té doby ho nikdo neviděl.

V Uherském Hradišti si připomenou povodně

Dlouhé vydatné deště, které se později změnily v povodně, znamenaly pro mnoho lidí ztrátu jistot nebo dokonce boj o přežití.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení