VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se žije strakonickým husám u velehradské cyklostezky

Modrá, Velehrad - Příjemným zastaveníčkem na víkendové nebo školní vycházce se pro děti i dospělé stal Konventní rybník a mokřad Žabinec před Velehradem. Už pět let tam hnízdí několik párů hus z jižních Čech.

23.10.2008
SDÍLEJ:

Hejno hus z jižních Čech sídlí u rybníka před Velehradem.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Aby byly vody ve zmíněných nádržích živé, vysadili jsme nejprve na mokřadu Žabinec divoké kachny z domácího chovu a v červnu roku 2003 jsme mokřad obohatili o tři páry hus velkých, přivezených z jihočeských Strakonic,“ vzpomíná modranský starosta Miroslav Kovářík. Strakonické husy se po krátké aklimatizaci těšily až do podzimu 2006 značné pozornosti lidí, kteří po cyklistické stezce kolem vodních ploch projížděli na kolech nebo jen procházeli. „Dvě zimy husy přečkaly na Žabinci, kde dokonce vyvedly i mladé. Na jih odtáhly až v roce 2005, aby se na jaře vrátily zpět,“ potvrdil Kovářík. Ačkoliv byly divoké husy zprvu velmi plaché a nenechaly se ani pohladit, po třech letech jakoby začaly plachost ztrácet. „Postávaly u silnice vedoucí na Velehrad, ale i na ní, a prohlížely si jedoucí auta. A to se dvěma husám stalo osudným. Zahynuly pod koly aut,“ popisuje tragedii velehradský rybář Dušan Hozák.

Ačkoliv se divokým husám na vodních plochách před Velehradem líbilo, z teplých krajin se vloni na jaře na Žabinec všechny nevrátily. V průběhu roku na něm občas zakotvila jedna nebo dvě divoké husy. „Letos na jaře jsme na Žabinec přivezli ze Strakonic čtyři mladé divoké husy. Možná že jejich předchůdkyně se k nim vrátí,“ naznačil Kovářík.

V minulých dnech se na mokřadu Žabinec zničehonic objevilo hned devítičlenné hejno hus. Dokonce si několikrát vyšláplo na procházku po Mariánské poutní cestě a cyklostezce (viz foto), vedoucí k Velehradu. Návštěva pěti náhodně přilétnuvších hus netrvala na Žabinci dlouho. Zvedly kotvy a odlétly neznámo kam. „Tři z těch letos přivezených strakonických hus jsou asi velké tulačky. Častými hosty jsou na nádvoří před bazilikou a moc nechybí, aby nedoprovodily věřící a turisty až do baziliky,“ dodal velehradský farář Petr Přádka.

Autor: Zdeněk Skalička

23.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Branka bude otevřená ve všední dny.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Lidé se mohli při komentované prohlídce dozvědět, jak se knížka Broučci z pohledu výtvarného umění vyvíjela.
16

Karafiátovi Broučci stále oslovují a přitahují čtenáře všech generací

Kunovice jsou investičně atraktivním regionem

Ocenění Investičně atraktivní region v regionálním kole a druhé místo ve stejné kategorii v celostátním si v minulých dnech odneslo město Kunovice. Porotu zaujala efektivní kombinace investic do rozvoje podnikatelského prostředí, otevřenost radnice vůči názorům podnikatelů a rozsáhlá připravenost infrastruktury, včetně úspěšného provozování podnikatelského inkubátoru.

Na most přes Holomňu jen na vlastní nebezpečí

Z důvodu zhoršujícího se stavu mostu přes Holomňu poblíž soutoku s Olšavou u Drslavic umístilo vedení obce z obou stran cedule zákaz vjezdu a vstupu pouze na vlastní nebezpečí. Lidé by měli v těchto místech dbát zvýšené opatrnosti, děti samotné na most rozhodně nepouštět.

Nejdelší rybu na nočních rybářských závodech ulovila Jarmila Sedláčková

V sobotu, v den svátku sv. Petra, patrona rybářů, se uskutečnil u Konventního rybníka a mokřadu Žabince před velehradskou bazilikou 15. ročník nočních závodů v lovu ryb.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies