VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradišťská primářka: Proti onemocnění způsobenému virem Zika očkování není

Slovácko /ROZHOVOR/ – Nedávno svět obcházel přízrak v podobě viru Ebola, dnes se lidé mnoha národností obávají viru Zika. Do jaké míry se jej máme bát na Slovácku a případně jak jej rozpoznáme, pro Slovácký deník exkluzivně popsala primářka infekčního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Eva Černá. V rámci svého rozhovoru ovšem také připomněla ptačí či prasečí chřipku, otázku očkování před cestou do tropů, nebo také problematiku létání či ježdění lanovkou v případě těhotných žen.

10.3.2016 AKTUALIZOVÁNO 11.3.2016
SDÍLEJ:

Primářkou infekčního oddělení Uherskohradišťské nemocnice je Eva Černá. Foto: Archiv Eva Černá

O viru Zika dnes hovoří téměř celý svět, obavy pak budí především v souvislosti s blížící se olympiádou v Rio de Janeiru. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit?

Virus Zika byl poprvé identifikován v roce 1947 v lese Zika v Ugandě. Je původcem onemocnění, které je na člověka přenášeno komáry. Některé rysy má společné s původcem chřipky a to především kyselinu RNA, kterou má ve své struktuře. Tento virus sice patří do jiné čeledi, ale klinické projevy onemocnění mohou být chřipce hodně podobné.

Jaké jsou to v případě viru Zika konkrétně příznaky?

Inkubační doba se u tohoto viru pohybuje zhruba od tří do 12 dnů. Nicméně často nemusí být projevy onemocnění vůbec žádné a nákaza se může prodělat takzvaně bezpříznakově. Pokud se už nějaké klinické příznaky objeví, bývá to hlavně zvýšená teplota do 38 stupňů, případně až horečka do 38,5 stupně. Doprovázet je může také nevolnost, únava, bolest hlavy či bolesti kloubů, případně až s otoky. Postiženy bývají hlavně menší klouby horních a dolních končetin. Může se ale někdy objevit také vyrážka v obličeji, která se šíří dále po těle, vyskytnout se mohou rovněž zarudlé spojivky či případně i zánět spojivek. Uvedené příznaky bývají obyčejně mírné, trvají dva až sedm dní.

Jakým způsobem se vůbec můžeme virem Zika nakazit?

Na člověka se toto onemocnění přenáší tropickým komárem – Aedes aegypti. Je určité podezření, že nákazu přenáší také komár zvaný tygří, což je příbuzný komára tropického. Nicméně objevují se i informace, že onemocnění může být přenosné i z člověka na člověka, a to prostřednictvím tělesných sekretů, tedy krví či spermatem.

Když už se nakazíme, jak potom vypadá taková léčba viru Zika?

Léčba je v tomto případě symptomatická, což znamená, že obnáší především tlumení příznaků, které nás nejvíce obtěžují. Je to tedy prostřednictvím léků od bolesti či od horečky, při zažívacích potížích držíme dietu, při průjmech a zvracení je pak důležité dostatečné zavodňování organismu.

Známe už pojmy chřipka, z minulosti pak ptačí chřipka, prasečí chřipka, dnes zase Zika. Jaké jsou vůbec rozdíly mezi těmito nemocemi?

Já bych možná začala tím, co mají vlastně společné. Ve všech případech se jedná o virová onemocnění, která probíhala ve světě a mohou opět probíhat v epidemiích až pandemiích. Jejich průběh může být lehký, ale i těžší a někdy mohou dokonce i zabíjet. A to především oslabené jedince, trpící jinými nemocemi. Nákazy se v těchto případech šíří vzduchem. Běžná chřipka nás trápí právě nyní. Ptačí chřipka, která je způsobená virem H5N1, se vyskytuje u zvířat, hlavně pak u ptáků. Ve světě už jsou známy případy přenosu na lidi, u nás k tomu naštěstí ještě nedošlo. Nicméně v roce 2006 byly i u nás preventivně vybity celé chovy drůbeže. Oproti tomu prasečí chřipku způsobuje virus chřipky A H1N1. Nákaza v tomto případě přešla ze zvířat na člověka a pak se začala šířit i mezi lidmi. Poprvé byla zaznamenána v roce 2009 v Mexiku, postupně se rozšířila i do České republiky. Můžeme bohužel konstatovat, že viry chřipky na nás vždycky nějak vyzrají, mění totiž průběžně svou strukturu a mutují. U jedinců, kteří se s nimi nesetkali, pak mohou působit i velmi těžké průběhy.

Pokud z oblasti Uherskohradišťska nevycestuji, mám se obávat ptačí chřipky, prasečí chřipky či dokonce viru Zika?

Já osobně se v našich podmínkách těchto nemocí neobávám. Ale teoreticky se můžeme nakazit od navrátilců z určitých destinací. O epidemiologické situaci ve světě průběžně informuje Světová zdravotnická organizace.

Činí Uherskohradišťská nemocnice v souvislosti s virem Zika nějaká preventivní opatření?

Primáři všech oddělení nemocnice byli informováni o způsobech organizace ošetření, laboratorního vyšetření a o hlášení pacientů s možností zavlečené infekce virem Zika. Byli také informováni o klinice a epidemiologii tohoto onemocnění. Gynekologové pak navíc také o postupu u těhotných, které v minulosti cestovaly do oblastí možného přenosu viru, či u těhotných žijících v oblasti takového možného přenosu a infikování se zmíněným virem Zika.

Americký kontinent nabízí spoustu turistických zajímavostí, navíc bude zanedlouho hostit olympijské hry. Když už někdo bude chtít do těchto končin vycestovat, má se preventivně nějak očkovat? Především pak v souvislosti s virem Zika?

Proti onemocnění způsobeném virem Zika momentálně očkování není. Je tak zapotřebí se především chránit před bodnutím komárem, a to za pomoci repelentů, ideálně po celý den od dopoledne až do večera. Vhodné je určitě také používat sítě proti komárům, stejně jako nosit oblečení s dlouhými rukávy a s dlouhými nohavicemi. Jinak obecně bych určitě doporučila očkování proti nákazám, jejichž vstupní bránou je zažívací trakt. Je to především virová hepatitida typu A, břišní tyfus, vhodné je určitě také zvážit očkování proti poliomyelitidě, tedy dětské obrně, a proti meningokoku. Navíc u toho, kdo se chová rizikově, bych doporučila také myslet i na možnou nákazu virovou hepatitidou typu B. Proti všem zmíněným nemocem existuje očkování, jen se na něj musí myslet včas, nejméně půl roku dopředu.

Spekuluje se o tom, že léto ukáže, jestli se Zika neobjeví také u komárů ve Středomoří. Mohou být touto nemocí nakonec postiženy i oblíbené destinace Čechů jako Chorvatsko či Itálie?

Jak jsem už uvedla, u viru Zika je prokázáno, že jej přenáší tropický komár Aedes aegypti. Ten se vyskytuje i ve středomořských státech a mimo virus Zika přenáší i jiné nemoci, například horečku dengue. V minulosti například způsobil epidemii této horečky v Řecku či v Portugalsku. I další diskutovaný přenašeč tygří komár Aedes albopictus, se vyskytuje ve Středomoří, ten navíc přenáší další nemoc horečku chikungunya. Epidemie této nemoci byla v nedávných letech v Itálii, takže jakési reálné nebezpečí onemocnění u cestovatelů do těchto destinací tu existuje. U nás doma podle mého názoru rozšíření těchto nemocí nehrozí, vyskytují se totiž jen u navrátilců z inkriminovaných destinací a dále se na zdravé už nepřenáší. Navíc u nás nežije samotný přenašeč nákazy, protože u nás nemá vhodné přírodní podmínky.

Pomalu se rozjíždí nová turistická sezona. Do kterých světových destinací není momentálně ze zdravotního hlediska vhodné vyjíždět, případně jen s velkou opatrností?

Každá země nebo oblast má svoji problematiku, a vše je tak nutné posuzovat komplexně. V tomto směru prakticky žádná země není absolutně bezpečná tak, že by v ní cestovatelům nehrozilo vůbec žádné nebezpečí. Ke zdravotním potížím může dojít opravdu v každé destinaci, vše záleží především na chování dotyčného, na způsobu jeho cesty, na ubytování, stravování, na ročním období a v neposlední řadě i na politických poměrech. Světová zdravotnická organizace pravidelně informuje o epidemiologické situaci ve světě. Nyní je aktuální virus Zika, a proto někteří lidé se budou obávat cesty do Latinské Ameriky. Nedávno to ovšem byly africká Libérie či Sierra Leone, kde nás strašila Ebola. Ale třeba i takový Blízký východ nás může překvapit, proto je zapotřebí se vždy připravit. Proti čemu se lze ochránit očkováním, tam bych opravdu doporučila očkování v ambulanci cestovní medicíny. V jejích prostorách může takový cestovatel navíc i prodiskutovat aktuální epidemiologickou situaci v oblasti, kterou právě hodlá navštívit. Celý rozhovor čtěte na www.slovackydenik.cz/zikacerna

Primářka infekčního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Eva Černá (ročník 1953), absolvovala lékařskou fakultu UJEP v Brně a od roku 1978 pracuje v nemocnici v Uherském Hradišti. V té strávila celý svůj profesní život. Je vdaná, její manžel Milan Černý je chirurgem ve své chirurgické ambulanci v Uherském Hradišti. Má dvě dospělé dcery, jedna je soudkyní, druhá rovněž lékařkou.

Autor: Jiří Kordovaník

10.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V rámci předmětu Aplikovaná ekonomie na Obchodní akademii v Uherském Hradišti vytvořili studenti firmu Mugffin vyrábějící hrníčky s nástavci na ohřev pečiva. Její prezidentkou byla zvolena osmnáctiletá Zuzana Půčková.
3

K hrníčkům s nástavcem na ohřev pečiva přivedla studentskou firmu babička

Ilustrační foto

Poptávka po stavebních parcelách na vesnicích převyšuje jejich nabídku

Režisérka je kráva, křičel divák při představení ve Slováckém divadle

HLASUJTE V ANKETĚ / Uherskohradišťské Slovácké divadlo má po čase zase inscenaci, která výrazně rozděluje publikum. Jedna část je z Měsíce nad řekou, který měl premiéru na začátku března v režii Anny Petrželkové, nadšená a po skončení tleská ve stoje, druhá je pohoršená.

Padesáté třetí kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár

Střední a východní Morava - Regionální Deník na letní měsíce připravil populární soutěž Svatební pár Deníku. Pochlubte se svými krásnými svatebními fotografiemi v našich Denících a vyhrajte atraktivní ceny. Jelikož nechceme krátce po svatbě trhat páry, nebudeme soutěžit o nejkrásnější nevěstu a nejpůvabnějšího ženicha, ale o nejhezčí svatební pár. Na základě hlasování čtenářů vyhlásíme Svatební pár Deníku. 

Samoživitelka: Náklady na dítě jsou mnohanásobně vyšší než příspěvky od státu

Velký seriál Deníku pokračuje dalším ožehavým tématem – Sociální dávky a minimální mzda. Vláda na konci svého volebního období schválila zvýšení sociálních dávek pro rodiny – přídavků na děti. Nárok na ně budou mít nově rodiny s příjmy až 2,7násobku životního minima. Sobotkův kabinet rodiny aktivně podporoval i zvyšováním daňových slev na druhé, třetí a další dítě.

AKTUALIZOVÁNO

K 60 letům kněžství přáli Josefu Stojaspalovi jeho farníci v krojích

V duchu oslavy šedesáti let kněžství 83letého kněze Josefa Stojaspala se v kostele svatých Filipa a Jakuba v Dolním Němčí nesla nedělní josefovská bohoslužba.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies