VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vznikla petice kvůli hradišťské věznici

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Budeme bojovat, řeklo si v pátek několik lidí. Vzápětí vznikl čtyřčlenný petiční výbor, který má jasný cíl – proměnu věznice v Uherském Hradišti v Muzeum paměti národa.

27.1.2010
SDÍLEJ:

Objekt věznice chátrá už mnoho let. Foto: DENÍK/Pavel Bohun

Prvním krokem iniciativy se stala petice, pod kterou už jsou stovky podpisů. Akci už podpořili třeba dokumentarista Břetislav Rychlík či novinářka Petruška Šustrová. Výzva je zveřejněna na internetu, k mání je i na řadě míst v Uherském Hradišti. Podepisují ji lidé v kině Hvězda či Café Portal. Druhým krokem má být ustavení občanského sdružení, které dohlédne na způsob řešení obnovy věznice a využití objektu.

„Snažíme se přimět příslušné orgány, zástupce státu a veřejných institucí k rychlému a odpovědnému jednání. Nutný je převod zchátralé věznice do majetku města a následná přeměna objektu v muzeum,“ uvedl jeden z iniciátorů petice a učitel na uherskohradišťském gymnáziu Jaroslav Křápek.

Zdevastovaná věznice je Hradišťanům trnem v oku. Mezi lidmi se šíří zprávy o tvrdě komerčním využití objektu, kde v padesátých letech umírali nevinní lidé. Mluvilo se o vzniku obchodního centra, a dokonce rockového klubu. „Doufám, že řeči o vzniku obchodního centra jsou jenom bláboly. Vždyť tam trpěli a umírali lidé. To by mě fakt uráželo,“ prohlásil Miroslav Slavík, který v centru Uherského Hradiště pracuje. „Jsem proti tomu, aby ve věznici vzniklo něco jako obchodní centrum, obdobu Vaňkovky bych tam nechtěl,“ přidal se uherskohradišťský galerista Leoš Filipi.

O budoucnosti hradišťské věznice se právě dnes rozhoduje v parlamentu. „Poslanci Plachý a Seďa sněmovně předloží návrh na bezúplatný převod věznice z majetku ministerstva spravedlnosti do rukou města Uherské Hradiště. Tento návrh už jednou vláda smetla ze stolu, jelikož by raději viděla aukci objektu. Naši poslanci však ve středu návrh znovu předloží a my je peticí chceme podpořit,“ vysvětlil situaci Křápek.

Se současným stavem věznice jsou nespokojeni i historici. „Jsem pro převod věznice do majetku města. Naši radní by, i když to nebude jednoduché, s objektem jistě dokázali naložit lépe než úředníci pražského ministerstva. Ale aby tam vzniklo jenom muzeum, to bych nechtěla. Takovou petici bych nepodepsala. Určitě by však mělo být součástí stavby. Já bych se nebránila ani rozumnému komerčnímu využití. Takový Dům služeb nebo místo pro lidové tvůrce by tam bylo krásné,“ uvedla historička Blanka Rašticová. Podobný názor má i ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti a městský radní Ivo Frolec. „Jsem jednoznačně pro převod věznice do majetku města. Stát měl dost času s budovou nějak naložit a neudělal to. Nedokáži si však představit, že z celé budovy bude muzeum. Chci, aby bylo součástí objektu, ale je třeba jednat také o přiměřeném komerčním využití prostor,“ shrnul stanovisko odborníků Frolec.

Radnice v Uherském Hradišti má s bojem o věznici dlouholeté zkušenosti. Petici proto vítá. „Budu první, kdo se pod petici podepíše. Což je jasným dokladem, jaký názor na tuto petici a vůbec problematiku bývalé věznice mám. Sám jsem řešení tohoto problému věnoval několik let, bohužel marně. Zájem veřejnosti podpořit tuto myšlenku velmi vítám a děkuji za něj. Financovat takový objekt však není jednoduché, proto bych v jeho části rád viděl učebny umprumky nebo třeba vysoké školy, případně obou. Lze jednat i o částečném, ale přiměřeném komerčním využití,“ prohlásil starosta Uherského Hradiště Libor Karásek.

Co by ve věznici rádi viděli političtí vězni?
Nepanuje mezi nimi zcela jednotný názor, na jednom se ale shodnout dokáží zcela jasně. Chtějí, aby se na ty, kdo trpěli za komunistického režimu ve věznicích, nikdy nezapomnělo. Hradišťský žalář vidí jako memento doby, kdy zemi svazovali komunističtí pohlaváři.
„Rád bych viděl hradišťské vězení jako připomínku tehdejší doby a varování pro nové generace. Určitě by tam mělo vzniknout muzeum, ale ne z celé budovy,“ myslí si šestasedmdesátiletý politický vězeň František Blaha z Hluku. „Vůbec by mi nevadilo, kdyby v objektu byli třeba také živnostníci nebo nějaké úřady. Ale to je můj osobní názor. Někteří to vidí jinak,“ upozorňuje muž, jenž strávil v komunistických žalářích tři dlouhé roky a musel dřít v uranových dolech. „Ani nevím, co by se v celé té budově vystavovalo, vždyť je to obrovský objekt. Muzeum bych si představoval tak ve vězeňské kapli a několika dalších místnostech. Zbytek ať slouží lidem. Ti mohou pomoci muzeum financovat,“ uzavřel Blaha, jenž prošel vězením v Ostravě a Příbrami.

Z historie věznice v Hradišti

Bývalá věznice v Uherském Hradišti byla s justičními budovami postavena v letech 1891–1897. Především za druhé světové války a v letech poválečných se stala místem s pohnutou historií. Během protektorátu zde trpěli čeští vlastenci a v padesátých letech zde byla z politických důvodů vězněna, mučena a popravena řada jedinců. Jejich jména dodnes připomíná skromný pomník před bývalým justičním palácem. Objekt věznice je historickou památkou, která není od roku 1962 využívána. Současným vlastníkem opuštěného areálu je Ministerstvo spravedlnosti ČR, které budovu převzalo v roce 1994. (Text z tiskové zprávy iniciativy)

Čtěte také:

Dobrý den Slovácko

Autor: Martin Nevyjel

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den bez aut. Ilustrační foto

Na dnu bez aut v Uherském Hradišti uskuteční zajímavý pokus

Soudní síň. Ilustrační foto.

Pětičlenná skupinka se zpovídá z vydírání podnikatele z Prakšic

Stavbou roku je areál na Rochusu, ČSSD se to nelíbí

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Jediný kandidát, soubor staveb na Rochusu, se letos přihlásil do soutěže o stavbu roku v Uherském Hradišti. Udělení ceny přesto vyvolalo hodně zlé krve, neboť opoziční ČSSD se vítěz vůbec nelíbí. Podle starosty Stanislava Blahy (ODS) je ale ocenění ve správných rukou.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Sbírání hub se pořádně prodražilo dvaatřicetiletému muži, který v úterý 19. září dopoledne vyrazil do lesa nedaleko místní části Bojkovic Bzové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení