Organizátoři dopředu odhadovali, že vyhlášenou akci navštíví až padesát tisíc lidí.

Místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský měl pro svůj odhad vysvětlení: „Loni na slavnosti přijelo zhruba 35 tisíc lidí, letos jsme předpokládali, že návštěvnost dosáhne rekordních čísel. Chtěl bych ale podotknout, že nám nejde o vytvoření nějakých rekordů, ale o uspořádání kvalitní akce,“ poznamenal Tichavský.

Každý z dosavadních ročníků, který je zaměřený především na prezentaci jednotlivých slováckých oblastí, přivábil do Uherského Hradiště tisíce milovníků vína, místních specialit a folkloru. Stejně tomu bylo i letos.

Slavnost zahájil tradiční průvod krojovaných účastníků, který vyšel od vinařské čtvrti z Mařatic. Zamířil do centra města, kde se k němu přidali další účastníci slavností.

Novinkou byly dva průvody

Podle odhadu městem prošlo od mařatických vinných sklepů na Masarykovo náměstí až 2000 lidí v krojích.

Slavností se účastnilo celkem 51 měst a obcí z regionu. „Novinkou bylo rozdělení průvodu na dvě části. Tu první tvořili krojovaní, druhou pak účastníci v historických kostýmech,“ upřesnil ředitel Klubu kultury v Uherském Hradišti Antonín Mach.

Organizátoři připravili i další doprovodný program. „Nemohl chybět jarmark v centru města, vystoupení folklorních souborů, šermířů, ale také loutkové divadlo, historický kolotoč, soutěže, ukázky dravých ptáků a další,“ informovala mluvčí města Petra Vaďurová Zemčíková.

„Pro naše město je to obrovské vyznamenání,“ prohlásil v sobotu starosta Uherského Hradiště Libor Karásek. Na krojovanou počáteční část programu navázala část historická, dokumentující minulost královského města Uherské Hradiště.

Ministr ocenil vybrané řemeslníky

Herci v dobových kostýmech publiku připomněli založení města Přemyslem Otakarem II., privilegia získaná za krále Matyáše Korvína, legendu oslavující svatého Jiří či příjezd pruských vojsk do města.

V průběhu slavnostního ceremoniálu ministr kultury Václav Jehlička předal pětici vybraných řemeslníků ocenění Nositel tradice lidových řemesel pro rok 2007.

Slavnosti vína vnímají zástupci obcí jako vítanou prezentaci jejich oblasti.

„Ostrožskou Lhotu prezentoval mužský pěvecký sbor a slovácký kroužek Háječek. Hradišťské slavnosti mají nadregionální věhlas, a proto podobné prezentace považuji za možnost kvalitního představení obce,“ sdělil starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének.

Součástí vinných slavností bylo i národní zahájení Dnů evropského dědictví. V Evropě se tyto slavnosti konají od roku 1991 pod záštitou Evropské rady. V době konání akce mají lidé možnost zdarma navštívit městské památky a mimořádně také soukromé a neveřejné budovy a instituce.

Víceve středečním výdání Slováckého týdeníku.