„V rámci kurzů školíme zájemce, kteří nemají příležitost naučit se pracovat s počítači, anebo jim v důsledku malého sebevědomí chybí odvaha usednout k veřejnému internetu. Kurzy jsou také určeny pro uživatele služeb, kteří jsou zdravotně znevýhodněni a usilují o začlenění do společnosti,“ specifikovala cílovou skupinu projektu Marcela Zelíková, koordinátorka projektu.

Podle ní se ale často do kurzu hlásí i lidé, kteří chtějí školení o počítačích absolvovat jen z důvodu vyplnění volného času. I pro ně jsou však dveře charitní počítačové učebny otevřeny. „Pojetí výuky je benevolentní. Přizpůsobujeme ho potřebám a přáním uživatelů. Začínáme od úplných základů, jako je práce s textem, ukládání souborů či seznámení s hlavním, základním panelem nástrojů. Zkoušíme ale i vytvářet tabulky v programu Excel. Ukázkově představujeme i některé z her,“ vyjmenovala koordinátorka některé z úkonů.

Zájem o kurzy je takový, že převyšuje kapacitní možnosti Charity. „V současné době školíme čtyři osoby z chráněné dílny a další čtyři ze Svazu tělesně postižených. Kurzy, které obnáší celkem jedenáct hodin, navštěvují jedenkrát měsíčně,“ doplnila Zelíková.

Oslovení lidé kurzy práce na počítači oceňují, přiznávají ale, že o nich prakticky nevědí. „Už několik měsíců přemýšlím, kde bych se práci na počítači mohla naučit. O kurzech na Charitě jsem zatím neslyšela. Určitě se tam přihlásím, taková zkušenost se vždycky hodí. Stačilo by mi, kdybych se naučila psát texty. Vyřídila bych tak bohatou korespondenci s rodinou a přáteli,“ plánovala s nadšením padesátiosmiletá Božena Prchlíková z Uherského Hradiště.

Do kurzu se přihlásila i třiačtyřicetiletá Lenka Magdálková. „Potřebuji se naučit alespoň základy práce s PC. Chtěla bych používat e-mail, internet nebo psát dopisy. Myslím si, že to zlepší mou komunikaci s úřady. Můžu si na internetu třeba najít jízdní řády, program kina nebo zahrát karty,“ vysvětlila své rozhodnutí.