VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Harafica s Cifrou okouzlily Španělsko

Uherské Hradiště, Cantonigrós – Dlouhá cesta, pětidenní festival, několikero vystoupení, spousta zážitků a vavříny vítězství. To všechno prožil před několika málo dny folklorní soubor Cifra a cimbálová muzika Harafica z Uherského Hradiště.

12.8.2011
SDÍLEJ:

Cimbálová muzika Harafica. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/archiv

Téměř každé prázdniny vyráží mladí muzikanti z Harafice hrát někam za hranice. Navštívili už například Německo nebo Turecko. Letos Harafica nahradila obvyklý hudební doprovod Cifry a vyrazila s nimi do španělského města Cantonigrós na soutěžní mezinárodní hudební festival Internacional de Música de Cantonigrós.

Harafica s nabídkou Cifry ráda souhlasila a festival kluci spojili i s výletem do španělského hlavního města. „Do odjezdu jsme nevěděli, co je to za festival, kam přesně jedeme. Přesto jsme si zaplatili letenky a dva dny předtím strávili v Barceloně. Tam jsme nehráli, ale prošli si památky, stadion No Camp a podobně,“ vypráví cimbalista a kapelník muziky Petr Gablas.

Pak už se kluci přesunuli za Cifrou a za povinnostmi na místo festivalu. „Nebyl to úplně tradiční folklorní festival, soutěžily soubory od populární hudby až po taneční, dětské i dospělé pěvecké sbory. Asi jen tři včetně nás byly čistě folklorní. Zastoupení zemí bylo taky docela bohaté, přes Argentinu, Itálii, Indonésii, Čínu, Japonsko, Polsko až po Moldávii. Úroveň byla hodně vysoká,“ přibližuje konkurenci Gablas. Studenta hudby a hudebního režiséra nejvíc zaujaly pěvecké sbory. „Například ruské, čtyřicetičlenné sbory, které měly nádherné aranže a úžasně ladily. To byl zážitek.“

I když se muzika potýkala s technickými problémy, nakonec však temperamentní Španěly okouzlila. „Spousta účastníků měla jako základ reprodukovanou muziku plus jeden nebo dva živé nástroje. Nás tam nastoupilo osm bez zvukovky a přípravy. Zvukař nejdřív moc nevěděl, co s námi. Postupně jsme ale mouchy vychytali. A asi to nebylo tak špatné, protože i když jsme překročili časový limit, za což se strhávaly body, nakonec jsme zvítězili. To nás obrovským způsobem překvapilo,“ dodává skromně kapelník.

Muzikanti a tanečníci ze Slovácka zvítězili ve své kategorii, kde se utkalo jedenáct souborů. Patřila jim odměna pět set euro. Dostalo se jim i dalšího ocenění – byli vybráni mezi pět nejlepších celkem z padesáti soutěžících. „Konkurence byla velká, soubory byly na vysoké úrovni. O to větší radost jsme z úspěchu měli,“ dodává Gablas.

Nyní Haraficu čeká několik vystoupení doma. „Poslední srpnovou sobotu máme besedu na Koruně, hrát budeme i na Slavnostech vína. Připravujeme velký vánoční projekt, když to klapne, tak i s orchestrem. Ale nejvíc se teď těšíme na narozeninovou besedu s Květou Fialovou ve zlínském hotelu Baltaci Atrium prvního září,“ uzavírá Gablas.

Petra Kučerová

12.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Branka bude otevřená ve všední dny.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Lidé se mohli při komentované prohlídce dozvědět, jak se knížka Broučci z pohledu výtvarného umění vyvíjela.
16

Karafiátovi Broučci stále oslovují a přitahují čtenáře všech generací

Kunovice jsou investičně atraktivním regionem

Ocenění Investičně atraktivní region v regionálním kole a druhé místo ve stejné kategorii v celostátním si v minulých dnech odneslo město Kunovice. Porotu zaujala efektivní kombinace investic do rozvoje podnikatelského prostředí, otevřenost radnice vůči názorům podnikatelů a rozsáhlá připravenost infrastruktury, včetně úspěšného provozování podnikatelského inkubátoru.

Na most přes Holomňu jen na vlastní nebezpečí

Z důvodu zhoršujícího se stavu mostu přes Holomňu poblíž soutoku s Olšavou u Drslavic umístilo vedení obce z obou stran cedule zákaz vjezdu a vstupu pouze na vlastní nebezpečí. Lidé by měli v těchto místech dbát zvýšené opatrnosti, děti samotné na most rozhodně nepouštět.

Nejdelší rybu na nočních rybářských závodech ulovila Jarmila Sedláčková

V sobotu, v den svátku sv. Petra, patrona rybářů, se uskutečnil u Konventního rybníka a mokřadu Žabince před velehradskou bazilikou 15. ročník nočních závodů v lovu ryb.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies