VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Putovní prsatá včela zamířila k pěvcům z Kněžpole

Včelary – Dvaapadesátiletý člen mužského pěveckého sboru Kněžpole Miroslav Mikin Janků mohl v sobotu pětačtyřicet minut po dvaadvacáté hodině pozvednout nad svou hlavu putovní Včelarskou baňku, dřevěnou plastiku prsaté včely. Stalo se tak poté, co prezident včelařského koštu pálenek František Janků vyhlásil absolutního vítěze prvního letošního veřejného novoročního ochutnávání kořalek na Slovácku.

12.1.2015
SDÍLEJ:

Miroslav Janků z pěveckého sboru Kněžpole převzal nejen prsatou včelu za absolutní vítězství v soutěži, ale i druhou cenu od babské komise.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Do listiny vítězů ale nebude zapsáno moje jméno, ale kněžpolský pěvecký sbor. Já byl jen sborem pověřen převzetím jakékoliv ceny, v případě, že se v tom slivovicovém klání umístí na některém z předních míst," vysvětluje Miroslav Janků. Před vynesením verdiktu degustátorů i desetičlenné babské komise se kolem ostřílených porotkyň točil, usmíval se na ně, tu a tam si dokonce putovní včelu přišel pohladit po jejím zadečku.

„Jeho úsměvy jsme se ale nenechaly ovlivnit, byť by si to někdo mohl po vyhlášení výsledků myslet. Ale slivovice kněžpolských zpěváků byla tak dobrá, že jí naše komise přiřkla druhé místo. Prvenství jsme přiznaly včelarskému Františku Fuskovi," nechala se slyšet prezidentka babské komise Marta Machová.
Široké veřejnosti dává touto cestou na vědomí, že Včelarská baňka má dva prezidenty. Tím nejvyšším je František Janků, ona je jen prezidentkou desetičlenné babské komise. „Jen jednou za těch 14. ročníků Včelarské baňky se ženy shodly s mužskou porotou. Baby mají asi jiné huby," řekla s úsměvem Marta Machová. Svatosvatě prohlásila, že babská komise zodpovědně koštovala všechny finálové vzorky. „Protože jsme zvyklé pít slivovici z včelařských zdrojů, poznáme, která z těch k hodnocení předložených je skutečně dobrá a bude návštěvníkům koštu chutnat," dodala prezidentka.

Hlava včelařského koštu, František Janků, oznámila, kdo získal barevnou stuhu a diplom za druhé a třetí místo v hlavní kategorii destilátů. „Radkovi Šilcovi z Jankovic pošleme ocenění za druhé místo. Jeho pálence přiřkli porotci 100 bodů, tedy o dva méně než té vítězné. Třetí místo patřilo včelařskému Vladimíru Vymyslickému, jehož slivovice dostala od porotců 96,5 bodu," informoval prezident koštu.

Ten udělil řadu vedlejších cen. Třeba Baňku smrťák roku, Baňku nejlepší huba a nejlepší degustátor, ale také cenu za nejvzdálenější vzorek. Byla jí třtinovice od Johna Matějíčka z Brazílie.

Čtrnáctý ročník Včelarské baňky, na němž se sešlo 130 vzorků destilátů, potěšil nejen jejich vyznavače, ale i tance. K němu i ochutnávání kořalek vyhrávala cimbálová muzika Včelaran. „Přijely jsme na včelarský košt za kamarádkami z babské komise. Dobře jsme se pobavily a pokoštovaly několik vzorků slivovice. Byla opravdu dobrá," pochvalovaly si Velehraďanky Jarka Dudová s Hanou Urbanovou.

Autor: Zdeněk Skalička

12.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Barbora Špotáková

Špotáková a spol. zamíří do Hradiště, město přivítá atletický šampionát

Zaměstnanci Algeca se vrací do práce, byli na 60 procentech platu doma

V pondělí skončí doba, kdy pobíralo 75 zaměstnanců firmy Algeco ve Starém Městě jen 60 procent svého platu. Vedení společnosti tak bylo nuceno reagovat na zpoždění některých objednávek.

Sobotní rituál císařských hodů si v Babicích v neděli zopakovali

FOTOGALERIE / Nezastupitelné místo v životě lidí na Slovácku má síla císařských hodů. Z nich se o třetím říjnovém víkendu, který se vyznačoval neuvěřitelně slunečným a teplým počasím, těšili také v Babicích, kde se v sobotu hodinu po poledni naplno roztočil už pětašedesátý ročník hodového kolotoče.

U příkopu na střeše skončil u Topolné osmnáctiletý mladík bez řidičáku

Osobní automobil vedle příkopu se střechou sraženou až k sedadlům, s jako papír pomačkanou karoserií, věcmi rozházenými věcmi kolem po poli a uvnitř sténající pasažéři – mladinká spolujezdkyně a za volantem sotva zletilý mladík bez řidičáku.

Straňana Nuzíka vysvětili biskupem. Ceremoniálu přihlížely dva tisíce věřících

VIDEO / FOTOGALERIE / Před dvěma tisíci věřících, kteří zaplnili v sobotu dopoledne olomouckou katedrálu sv. Václava i část náměstí před ní, udělil arcibiskup Jan Graubner biskupské svěcení Antonínu Baslerovi a Josefu Nuzíkovi. Pomocnými biskupy olomoucké arcidiecéze je jmenoval papež František v červenci tohoto roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení