VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Ministr kultury odstartoval obnovu Velehradu

Velehrad – Středa 16. prosince 2009 bude zapsána do kroniky Velehradu i tamní římskokatolické farnosti. Za účasti ministra kultury České republiky Václava Riedlbaucha, olomouckého arcibiskupa a metropolity moravského Jana Graubnera, senátora Jiřího Čunka a dalších hostů byl včera slavnostně uveden do života projekt nesoucí název Velehrad – centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy.

17.12.2009
SDÍLEJ:

Velehrad navštívil ministr kultury Václav RiedlbauchFoto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Program Integrovaného operačního programu (IOP) Ministerstva kultury České republiky, jehož mottem je ‚Vracíme památky do života‘, je zaměřen na obnovu a následné využití prvořadých památkových objektů,“ uvedla koordinátorka obnovy poutní obce Věra Homoláčová.

V rámci první výzvy, která byla vyhlášena na sklonku roku 2008 a ukončena letos v říjnu, se do programu přihlásilo třicet čtyři žádostí, které jsou hodnoceny podle metodiky řídicím orgánem IOP, jímž je ministerstvo pro místní rozvoj.

„Je potěšitelné, že Římskokatolická farnost Velehrad, která je nositelem předloženého projektu, u ministerstva kultury zabodovala a dostala se s ním mezi pět projektů, jimž byla dotace přiznána,“ neskrývala radost Homoláčová.

Projekt je zaměřen na obnovu baziliky Nanebevzetí Panny Marie, která nese od loňského roku punc národní kulturní památky, ale také na opravu fary a kostela Zjevení Páně, jemuž se lidově říká Cyrilka. Rekonstrukce se dočká také část budov velehradského kláštera a prostory pod bazilikou.

Z bývalých hospodářských stavení kláštera, sýpky a konírny, bude vybudován multifunkční Velehradský dům Cyrila a Metoděje.

„Rekonstrukcí komplexu budov včetně uvedených prostor docílíme vzniku národního centra duchovního a kulturního dědictví Velké Moravy. Jako připomínku historické stopy, pro naše dějiny naprosto zásadní, to považuji za velmi přínosný projekt,“ osvětlil přeměnu poutního Velehradu, která by měla být ukončena v srpnu roku 2013, ministr kultury Václav Riedlbauch.

Celkové výdaje podle projektu činí 346 milionů korun, přičemž dotace ze strukturálních fondů budou představovat 294 milionů a národní veřejné zdroje dvaapadesát milionů korun.

„Musím na půdě posvátného Velehradu poděkovat všem těm, kteří se podíleli na přípravě i prosazení zmíněného projektu. Ať Bůh žehná tomuto dílu a pomůže všem těm, kteří na jeho realizaci budou pracovat,“ poznamenal v závěru slavnostního jednání arcibiskup Graubner.

Exkluzivní rozhovor, který Slováckému deníku poskytl ministr kultury, si můžete přečíst v zítřejším vydání.

Autor: Zdeněk Skalička

17.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies