Nevládní organizace má totiž podezření, že ministerstvo průmyslu a obchodu přiznalo zlínské vysoké škole třistamilionovou dotaci neoprávněně. Kdy by mohl být známý výsledek vyšetřování, však mluvčí OLAFu Pavel Bořkovec zatím nedokáže odhadnout.

Vysvětlil, že podle standardních procedur OLAF prozkoumá, do jaké míry je podnět oprávněný a zda začne vyšetřování.

„Průběh ověřování spočívá v tom, že se evropský úřad nejdříve spojí s úřady v České republice a dalšími zdroji. Poté vyhodnotí, jestli vyžaduje případ vyšetřování přímo ze strany OLAFu. Pokud ne, předá podnět na posouzení Generálnímu ředitelství Evropské komise pro regionální politiku nebo českým úřadům,“ přiblížil mluvčí evropského úřadu Pavel Bořkovec.

Dodal, že dokud neskončí proces ověřování, což nějaký čas potrvá, nebude OLAF poskytovat k případu další informace.

Mluvčí Pavel Vlček už před několika dny zdůraznil, že ministerstvo průmyslu a obchodu postupovalo při udělování dotace striktně podle pravidel.

Taktéž zlínská univerzita se výrazně ohrazuje proti podezření Transparency International. Začala proto záležitost podle mluvčího Štěpána Prachaře před několika dny aktivně řešit.

„Jednotlivé body stížnosti, ke kterým se UTB umí vyjádřit, odborně zkoumají a oponují specialisté. Z předběžných závěrů vyplývá, že Univerzita Tomáše Bati vždy postupovala dle zákonů a zákonných předpisů,“ sdělil Prachař.

Je potřeba připomenout, že kvůli záměru postavit vědeckotechnický park přišel o místo rektor Ignác Hoza. Správní rada totiž spatřovala v projektu pochybnosti a dosud neschválila nákup pozemků pro jeho výstavbu. Její předsedkyně Michaela Šojdrová proto vítá, že OLAF celou záležitost prošetří.