VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekologický veletrh s novým českým rekordem

Staré Město /FOTOGALERIE/ – Dva tisíce malých a dospělých návštěvníků, dobrá nálada, nepřeberné množství atrakcí, zábavy a soutěží s ekologickou tematikou, ale i vytvoření nových rekordů. Takovou atmosféru měla v sobotu veřejná akce Ekoden v areálu společnosti Kovosteel ve Starém Městě.

29.8.2010
SDÍLEJ:

Jaromír Bakalík táhl Steelinku i s lidmi, vážící 9000 kilogramů.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Pořadatelem šestihodinové ekologického veletrhu, na nějž byla symbolickým vstupným pouze jedna pet láhev na osobu nebo vysloužilý elektrospotřebič, bylo občanské sdružení Rosnička. „Hlavním cílem pořádání akce Ekoden byla osvěta veřejnosti v oblasti problematiky odpadového hospodářství a ekologie. Během jednoho odpoledne se návštěvníci dozvěděli, jak lze žít v souladu s životním prostředím, jak myslet ekologicky při každodenních činnostech běžného života,“ uvedla jedna z hlavních organizátorek akce Blanka Bučková.

Snahou pořádajícího občanského sdružení bylo oslovit veřejnost všech věkových kategorií nejen prostřednictvím zajímavých přednášek, ale i náplní celého programu. „Návštěvníky jsme se snažili upozornit na to, jak žít v souladu s přírodou, ale také, jak energii a primární zdroje šetřit. V rámci nejrůznějších aktivit, soutěží a kvízů si děti mohly osvojit ekologické návyky a získat nové informace o odpadech a životním prostředí,“ osvětlila Bučková záměr zábavného ekologického odpoledne pro celou rodinu.

Na pódiu, nedaleko veřejnosti přístupného sedmadvacetimetrového majáku Šrotík a dvacetimetrové lodi Naděje se třemi stěžněmi, byly vyhlášeny výsledky populární soutěže Keramická popelnice. Hlavním kritériem hodnocení byla výtěžnost vytříděného papíru, plastu, skla a nápojových kartonů na jednoho občana v kilogramech. Zástupcům nejlepších obcí a měst zapojených do systému EKO-KOM byly předány malé keramické popelnice, věcné a finanční ceny. Prvenství mezi městy v této kategorii si pro Kunovice odnesla vedoucí odboru správy majetku a životního prostředí města Jarmila Podškubková, čtvrtý skončil Uherský Brod. V kategorii obcí nad 500 obyvatel byly nejlepší Záhorovice a v těsném závěsu z nimi skončily Šumice.

„Společnost ASEKOL ve spolupráci se Zlínským krajem ocenila obce a města, které nejlépe třídí elektrozařízení. Hlavním kritériem byla průměrná dosažená výtěžnost odevzdaného elektrodpadu na jednoho obyvatele obce či města,“ informoval návštěvníky moderátor akce Jiří Hadaš. V kategorií obcí zabodovaly druhým místem Mistřice, následovány Bystřicí pod Lopeníkem, zatímco Staroměstští dobyli v kategorii měst druhou příčku. „S povděkem kvituji tuto akci, která je hodná podpory. Jsem ráda, že se tímto způsobem dostává do povědomí lidí. Je velice nutné třídit odpady, protože by nás jednou zavalily. Každou akci, která je dělána pro podporu třídění odpadů, vítám,“ dala nepokrytě najevo Hana Příleská, radní zlínského kraje.

Radost z obhájeného prvenství v soutěži o keramickou popelnici měla vedoucí odboru správy majetku a životního prostředí Městského úřadu Kunovice Jarmila Podškubková. „My občany nemotivujeme k třídění odpadů jen v době, kdy je vyhlášena soutěž o keramickou popelnici. Je to naše systematická dvacetiletá práce od doby, kdy se Kunovice staly samostatným městem. V kanceláři mám už čtyři keramické popelnice, z toho tři jsou za první místo, jedna za druhé,“ neskrývala radost Podškubková.

Pozornost návštěvníků byla po celé sobotní odpoledne upřena kromě jiného i na skupinu šikovných kovářů a svářečů, kteří usilovali o vytvoření nového českého rekordu ve výrobě největšího zvířete z kovového odpadu. „Rekord byl vytvořen a bude zapsán do české databanky rekordů,“ radovala se Bučková. O další rekord se postaral také silák Jaromír Bakalík, který utáhl vláček Stelinka s padesáti lidmi. V tomto obsazení přesáhla hmotnost vláčku 9 tisíc kilogramů.

Spokojeni byli evidentně nejen tvůrci nových rekordů, pořadatelé s účastí, ale i malí a dospělí návštěvníci ekologického veletrhu. „Svezli jsme se vláčkem, absolvovali jsme oblíbený koloběžkový ekosalon, soutěže na pirátské lodi, navštívili jsme ekokoutek a nakreslili jsme společně jeden obrázek a napsali pochvalu do třináctikilového lodního deníku,“ halasili sourozenci Petr, Jana a Adéla Kroutilovi ze Starého Města.

Autor: Zdeněk Skalička

29.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Uherskohradišťská nemocnice. Ilustrační foto.
20

Už žádné čekání. Zjistěte si, kolik je v nemocnici pacientů

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Ve Starém Městě se na tenisové exhibici představí i wimbledonský vítěz

Benefiční tenisový turnaj za účasti vysloužilých českých profesionálních tenistů se uskuteční v sobotu 19. srpna od 13 hodin ve Sport parku Rybníček ve Starém Městě. Fanoušci se můžou těšit třeba i na wimbledonského vítěze.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení