VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moštěk: Základ úspěchu spočíval v práci od žáčka

Vlčnov - Co asi probíhá hlavou trenéra, když jeho svěřenci přebírají na XIV. mezinárodní hasičské olympiádě stříbrné medaile?

31.7.2009
SDÍLEJ:

Stanislav Moštěk, vedoucí kolektivů Sboru dobrovolných hasičů Vlčnov.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Vzpomene si na začátky, na sbírání prvních zkušeností ve svém koníčku? Nebo na roky, měsíce a dny naplněné tvrdou a obětavou předolympijskou přípravou hasičských družstev, s nimiž se pak na mezinárodním klání snaží všechno zúročit? Ano, devětačtyřice­tiletému Stanislavu Mošťkovi, veliteli, vedoucímu kolektivů a trenérovi CTIF Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Vlčnov, se v povědomí určitě odehrávalo všechno dobré i zlé, s čím se kdy v hasičině a práci s mládeží i dospělými lidmi v modrých uniformách setkal.

„Nebyl to prostě jen čas na pouhé účtování, byla to příležitost, zamyslet se, jak dál. Ale lhal bych, kdybych řekl, že jsem se v duchu nevrátil a i dnes nevracím k základu úspěchu na hasičské olympiádě, k disciplínám s názvem CTIF, kterým se v naší branži říká hasičských balet,“ přiznává trenér, který má požární sport v krvi.

Po krátké odmlce dodává, že člověk sám není nic, že mnohem důležitější je slůvko ,my´. „Základ k letošnímu úspěchu byl ve Vlčnově položen v roce 1993 a přelomově v roce 2000, kdy jsme spolu s Ladislav Botkem, pro mě vždycky panem učitelem, kamarádem, přítelem a vynikajícím člověkem, poprvé dovedli starší žáky do krajského kola,“ myslí si Moštěk.

Od té doby je totiž Vlčnov v mládežnických, dorosteneckých i v kategorii dospělých uznávaným pojmem a baštou hasičského sportu. Kousek po kousku skládá mozaiku úspěšné cesty, budované na základech poctivé práce. „Práce od žáčka, a dnes už to mohu hrdě říct, po stříbrného olympionika. Byla to poctivá práce na základě a v duchu týmové a sborové soudržnosti, slušnosti a skromnosti. Tato cesta je již v průběhu posledních sedmi let lemována ziskem dvou titulů mistrů České republiky v požárním sportu dorostenců, jednoho titulu v kategorii dorostenek a v letošním roce překvapivě třetím místem v kategorii dorostenek na mistrovství ČR v Třebíči,“ poodhaluje Moštěk největší úspěchy vlčnovských hasičů.

Hrdý je na titul vicemistrů republiky v kategorii dorostenců a další přední umístění, kterých jeho svěřenci v požárním sportu dosáhli. „A opět musím zdůraznit, že na úspěchu soutěžních kolektivů a tím i SDH Vlčnov mají jejich členové, i ti, kteří se na jejich tréninku podílejí – Ladislav Botek, Jiří Polášek a Jan Vráblík. Tito muži mně pomáhali v požárním sportu, kterého se já v době přípravy na olympiádu trochu vzdal,“ ospravedlňuje se Moštěk.

Do řad členů hasičstva vstoupil v devíti letech. Tenkrát se rozhodoval, zda nevstoupí do řad členů pionýrské organizace (PO). „Můj otec tenkrát řekl, PO jak PO. V tom druhém případě to byla požární ochrana. A tak jsem se na tátův podnět stal v devíti letech mladým požárníkem,“ vzpomíná s šibalským světýlkem v očích.

Že se z něj stal hasič na správném místě, to potvrzují slova místostarostky Vlčnova Anny Marty Moštkové: „Stanislav je velice skromný a nesmírně obětavý člověk, u svých svěřenců oblíbený. On o svých zásluhách nerad hovoří, ale díky němu jsou hasiči jednou z největších zájmových organizací v obci,“ prohlašuje sebejistě vlčnovská místostarostka.

Také vedoucí odborné rady mládeže Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Naděžda Dyčková hovoří o Mošťkovi jen v superlativech. „Standa je výborný organizátor. Pro hasičskou činnost, které věnuje hodně ze svého volného času, našel velkou podporu u své manželky a dvou dcer,“ dodává Dyčková.

Zdeněk Skalička

Čtěte také:

Vlčnovští hasiči stříbrní na mezinárodní olympiádě

31.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na vernisáží šestice fotografů ze Slovácka mapujících tradici a krajinu regionu byly v komunitní kavárně Cafe 21 k vidění také snímky procesí či Děvčátka z Velkého Lopeníka, oblíbená fotka jejího autora Martina Štechera.
7

Vernisáž odkryla pohled na Slovácko skrz objektiv fotografů

Mladíka srazil vůz v ulici Neradice v Uherském Brodě.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Kvůli rekonstrukci, která začala 9. srpna, bude ulice Nádražní v Újezdci u Luhačovic až do 2. října uzavřena. Práce zahrnují poklad nového povrchu silnice, opravu chodníků a přeložení veřejného osvětlení.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

AKTUALIZOVÁNO

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Desátý ročník jedné z nejprestižnějších soutěží s názvem TOP Víno Slovácka 2017 zná už deset vyhodnocených vín s nejvyšším počtem bodů, ale také tři nejlepší kolekce vín. 

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení