VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Demolice zchátralého školního statku uvolňuje místo k výstavbě domů

První část školního statku ve Starém Městě šla k zemi a nyní už ji nahrazují výkopy pro inženýrské sítě budoucích domků. Po demolici chátrajících objektů někdejšího zařízení k praktické výchově mladých zemědělců položí dělníci do konce letošního května sítě pro prvních 18 staveb.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Demolice zchátralého školního statku uvolňuje místo k výstavbě domů.Foto: DENÍK/Skalička Zdeněk

„Snad se dočkám toho, že naši rodinu, ani další obyvatele v blízkosti statku nebude obtěžovat zápach, který se z něj v některých dnech šíří, takže mnohdy není možné domy ani větrat,“ přivítal změny v přilehlém okolí svého bydliště sedmdesátiletý Staroměšťan, který si přál zůstat v anonymitě.

Po demolici všech objektů školního hospodářství, tedy v horizontu zhruba deseti let by mělo podle starosty Starého Města Josefa Bazaly stát na uvolněných a zasíťovaných parcelách 80 rodinných domů nebo dvojdomků. Mělo by tak dojít k novému zhodnocení někdejšího areálu školního hospodářství bytovou zástavbou. Přeměnou staré průmyslové části Starého Města má vzniknout moderní čtvrť rodinných domů, z níž budou mít obyvatelé blízko nejen do centra města, ale také do sousedního Uherského Hradiště.

„Po první etapě demolice statku vznikne 12 pozemků pro řadovou výstavbu v blízkosti Velehradské ulice a šest parcel pro volně stojící domy. Další etapy bouracích prací stávajícího statku přinesou postupně zasíťování celého pozemku,“ uvedl Josef Bazala, starosta Starého Města.

Staré Město odkoupilo společnost školní hospodářství za 15 milionů korun od Zlínského kraje. Stalo se tak v roce 2011 poté, co Zastupitelstvo Zlínského kraje schválilo převod stoprocentního obchodního podílu kraje ve společnosti školního hospodářství na Staré Město. Zmíněná společnost totiž opakovaně vytvářela při svém hospodaření ztrátu. Hrazení jejím zakladatelem, Zlínským krajem, se jevilo jako dlouhodobě neudržitelné a také z hlediska koncepce školství v kraji jako dále nepotřebné.

„Stěžejním důvodem města k odkoupení krachujícího školního hospodářství byl záměr přeměnit jeho pozemky pro výstavbu rodinných domků,“ objasnil Josef Bazala. Školní hospodářství Staré Město, s.r.o. se podle jeho slov zbavilo ztrátové živočišné výroby a v posledních letech se zabývá rostlinnou výrobou na bezmála 300 hektarech pronajatých polností.

„Na první etapu demoličních prací a vybudování inženýrských sítí, které přijdou na 20 milionů korun, si vezme město u některého peněžního ústavu půjčku, kterou splatíme prodejem parcel,“ vysvětlil starosta Josef Bazala.

S prodejem stavebních pozemků začne město letos na podzim a jejich majitelé si pak mohou začít vyřizovat stavební povolení. Ceny parcel pro řadovou výstavbu ani pozemků pro výstavbu rodinných domů rada města zatím nestanovila.

Školní statek ve Starém Městě byl v době svého otevření a zvláště po vybudování přilehlého areálu zemědělské školy v roce 1963 s vlastním domovem mládeže, tělocvičnou a předváděcí učebnou na vrcholu slávy.

„Moderní vyučovací prostory a přiléhající hospodářský, technický a sportovní areál zvýšily úroveň celé staroměstské obce,“ píše historik a archivář Jiří Čoupek. Statek se od svého vzniku pomalu rozrůstal a z původních 61 obdělávaných hektarů půdy se dostal na stabilních 330 hektarů. Na konci roku 1958, poznamenal Jiří Čoupek, měl osm koní, tři hříbata, 156 kusů skotu, 10 prasnic a 567 slepic.

První těžce snášenou ranou byla pro staroměstské školní hospodářství 90. léta. Čerstvě po revoluci totiž přešlo pod Zlínský kraj, který však zemědělství nepřál tolik jako socialistický režim. Úpadek statku navíc zesílil v době, kdy přestal být zájem o zemědělské obory.

Autor: Zdeněk Skalička

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deset let na Ischii: vulkanický ostrov plný termálních pramenů se stal Zlíňance Dagmar Koubkové druhým domovem.
7

Deset let na Ischii: vulkanický ostrov se stal Zlíňance druhým domovem

Slovácké divadlo. Ilustrační foto.

Slovácké divadlo vykročilo do nové sezony

Veletiny, Drslavice i Hradčovice už nepočítají s vlastní čističkou

Namísto vlastní čističky odpadních vod (ČOV) budování nových kanalizačních přípojek, které budou napojeny na čističku ČOV v Uherském Brodě. Takový je závěr z jednání mezi obcemi Veletiny, Drslavice a Hradčovice s vedením Slováckých vodovodů a kanalizací (SVK).

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení