VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daňková: Od olejomaleb jsem si odskočila k perokresbám

Modrá – V některých lidech už od dětství dřímou určité schopnosti něco tvořit nebo se umělecky projevovat. Mnohdy zůstanou tyto způsobilosti bez povšimnutí, jindy se rozpozná talent díky všímavým rodičům nebo kantorům.

21.11.2011
SDÍLEJ:

Veronika DaňkováFoto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„V mém útlém dětství rozpoznali můj talent prozíraví rodičové. Mou tvorbou bylo neustálé čmáráním po ubruse, ale ta výtvarná dílka se nezachovala,“ svěřuje se s pousmáním sedmadvacetiletá Veronika Daňková z Modré, vystudovaná grafička a animátorka. Aby rodiče ukočírovali jejího tvořivého ducha, přihlásili ji na Základní uměleckou školu v Uherském Hradišti.

„Ve dvanácti letech jsem měla jasno, na kterou střední školu zamířím poté, co opustím lavice devítiletky. Zvolila jsem si studium obor propagačního výtvarnictví a grafiky na Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti,“ vzpomíná Veronika, v jejíchž stopách se vydala i její mladší sestra, která také zamířila studovat na „umprumku“. Mladá průbojnost vedla Veroniku od dvanácti let vlastní cestou. Byla o ní přesvědčena, že je správná, a tou že půjde, ať se děje, co se děje. Byla to cesta zrání.

„Jsem toho názoru, že mnoho lidí si vůbec svoji tvořivost neuvědomuje a myslí si, že oblast umění je vyhrazena jen určitému úzkému okruhu zvlášť nadaných lidí, a uspokojí se jen s pasivním vnímáním, a to nejen ke škodě své, ale i okolí,“ snaží se přesvědčit Veronika, která ani po maturitě nezapochybovala o další cestě za uměním. Absolvovala obor animovaná filmová tvorba na Vyšší odborné škole filmové ve Zlíně a úspěšně také dokončila bakalářské studium na katedře animace zlínské Univerzity Tomáše Bati.

„Malba, která mě nejvíce naplňuje, ale také fotografování, jsou pro mě relaxací a dělají mi radost. Tvorba pro mě znamená vytvoření si vlastního světa, který odpovídá mé momentální náladě,“ zní vyznání mladé výtvarnice z Modré. Podotkne, že se snaží zachytit a uchovat rozmanitosti tohoto světa, ale je také fascinována světem snů a iluzí.

Ty se ale nepromítají do jejích černobílých originálních perokreseb, které jsou jednoznačně a nerozlučně spjaty právě s její rodnou obcí a sousedním Velehradem a v současné době zdobí tamní Galerii poutní prodejny Velehradského domu svatého Cyrila a Metoděje. „Perokresba nebyla nikdy mou prioritou. Na tuto cestu mě přivedli rodiče, kterým se kresba tuší líbí. Já se raději věnuji olejomalbě s tematikou květin,“ přiznává mladá malířka, která se svými obrazy prezentovala na několika výstavách v České republice.

„S galerii Ratolest momentálně vystavuji mé olejomalby v kavárně Pod Hodinami v Brně a zúčastním se ní v prosinci plánované kolektivní výstavy na zámku ve Zlíně. Tam budu opět vystavovat olejomalby,“ naznačuje své výstavní aktivity Daňková. Prozrazuje, že letos vystavovala své obrazy v Lašském muzeu v Kopřivnici, v Café 09 v Moravské zemské knihovně v Brně, v brněnském Savoy Coffee a ve velmožském paláci Archeoskanzenu Modrá.

„Tam jsem se prezentovala čtyřiceti obrazy s rostlinnými motivy. Vloni jsem si předsevzala, že se jako rodačka z Modré budu alespoň jednou ročně prezentovat svými obrazy a fotografiemi v tamním skanzenu,“ svěřuje se Veronika, pro niž je malování a fotografování relaxací i radostí ze života.

Autor: Zdeněk Skalička

21.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu ve Slováckém deníku: prvňáčci ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště

Pracovník roku v sociálních službách 2017. Slavnostní vyhlášení v Baťově vile ve Zlíně.
20

Čtyři ženy ze Slovácka získaly ocenění za sociální péči

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Smrt nasátím čerpadlem v bazénu v Hradišti nehrozí

HLASUJTE V ANKETĚ / Smrt teprve dvanáctileté dívky Anny-Sofie v bazénu rehabilitačního centra v Praze v polovině srpna letošního roku, kterou nasálo filtrační zařízení, a čtrnáctiletého Adama v libereckém aquaparku, který utonul o rok dříve, když jej také nasálo výkonné hladinové čerpadlo, vyvolává otázky, zda jsou všechny veřejné bazény a vodní atrakce bezpečné.

Čtrnáctiletý chlapec utekl ze školy, už jedenáct dnů je nezvěstný

 Již dlouhých jedenáct dnů policisté neúspěšně pátrají čtrnáctiletém Ladislavu Mikovi. Svěřenec Dětského domova v Uherském Ostrohu odešel v pátek 8. září v deset hodin dopoledne ze školy v Uherském Ostrohu a od té doby ho nikdo neviděl.

V Uherském Hradišti si připomenou povodně

Dlouhé vydatné deště, které se později změnily v povodně, znamenaly pro mnoho lidí ztrátu jistot nebo dokonce boj o přežití.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení