VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šumice: kvůli cyklostezce vznikla petice

Šumice - Petici, která má zamezit výstavbě cyklostezky v Šumicích, inicioval její odpůrce Milan Pipal. Aktivista je aktivním myslivcem a zároveň pracuje na Odboru životního prostředí Krajského úřadu ve Zlíně.

6.5.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Petici Pipal zaslal, mimo jiné, také zástupcům Stavebního úřadu Bojkovice. Archy doposud údajně podepsalo 113 signatářů.

„My, níže podepsaní, protestujeme proti stavbě cyklistické stezky mezi obcemi Šumice a Nezdenice na pozemcích po levém břehu Olšavy a nesouhlasíme ani s tím, aby bylo Městským úřad, stavebním úřadem v Bojkovicích vydáno k této stavbě územní rozhodnutí,“ píše ve své petici Pipal.

V textu dále vysvětluje, že se v místě plánované stavby nachází významné bioprvky a remízy vzrostlé zeleně a keřů a soustřeďuje se tam zvířena z okolních lokalit, která chodí do Olšavy pít.

„Vybudováním cyklistické stezky Šumice-Nezdenice po levém břehu Olšavy a provozem na ní by i tyto v krajině ojedinělé zde soustředěné bioprvky byly zcela degradovány a staly by se pro faunu zdejší krajiny nevyužitelnými,“ argumentuje v petici Pipal a zároveň požaduje, aby stavební úřad nevyhověl žádosti představitelů Šumic o územní rozhodnutí ke stavbě.

Starosta Šumic Josef Bartoš tvrdí, že v případě zamezení stavby může obec přijít o několik let práce a pětimilionovou dotaci.

„Levobřežní trasa nebyla ve svých vyjádřeních zpochybněna žádným účastníkem územního řízení ani orgány státní správy, odborem životního prostředí MÚ Uherský Brod bylo ve vyjádření konstatováno, že připravovaná stavba nemá negativní vliv na výkon myslivosti v dané lokalitě,“ uvádí v písemném prohlášení starosta Bartoš.

První muž šumické radnice se domnívá, že organizátor petice veřejnost informuje mylně. Jak uvedl starosta Bartoš, stavební úřad v Bojkovicích již své kladné vyjádření oběma stranám zaslal. Milan Pipal se ale proti jeho znění odvolal.

„Po územním řízení nás ale ještě čeká stavební řízení. Veškeré tyto úkony spojené s řešením odvoláním ale oddalují stavbu stezky. Na její realizaci potřebujeme tři měsíce. Úřady ale mají na svá vyjádření třiceti až šedesátidenní lhůtu a tak může dojít k tomu, že ji postavit nestihneme. Je to hra o nervy a o čas,“ poznamenal zklamaně starosta Bartoš.

Milan Pipal má mimo jiné také podporu bývalého starosty a dnešního poslance Parlamentu ČR Bývalý starosta Šumic a poslanec Ludvík Hovorka má pochopení pro obě strany sváru. „Chápu, že starosta Bartoš musel pro přípravu stavby cyklostezky vykonat spoustu práce a nebylo by snadné celý projekt přepracovat. Osobně bych se ale spíše přikláněl k variantě, kterou navrhuje Milan Pipal,“ přiznal Hovorka.

Vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty Jiří Němec se domnívá, že stávající plány by neměly být pro přírodu v blízkosti cyklostezky destruktivní. „Pokud provoz v tom místě nebude nepřetržitý, pak by k nějakým problémům nemělo dojít,“ poznamenal Němec.

Související článek:

Cyklostezce brání přejezd

Boj o šumickou cyklostezku se přiostřuje

Myslivci brzdí stavbu cyklostezky

Cyklostezky na Slovácku: čtěte ZDE

Autor: Oleg Kapinus

6.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Mladíka srazil vůz v ulici Neradice v Uherském Brodě.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Ilustrační fotografie.

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

AKTUALIZOVÁNO

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Desátý ročník jedné z nejprestižnějších soutěží s názvem TOP Víno Slovácka 2017 zná už deset vyhodnocených vín s nejvyšším počtem bodů, ale také tři nejlepší kolekce vín. 

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Pro lidi jsme mnohdy poslední záchrana, říká vedoucí Centra potravinové pomoci

ROZHOVOR/ - „Poslat je domů hladové nechci.“ Tímto citátem z Bible se řídí pracovníci Centra potravinové a materiální pomoci (CPMP) sv. Zdislavy Uherském Brodě, které provozuje tamní Oblastní charita. Vedoucím tohoto zařízení, jehož cílem je okamžitá pomoc sociálně slabým, je František Bílek. Ten vysvětlil okolnosti vzniku centra i náplň jeho činnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení