VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizinců žije v kraji přes osm tisíc

Zlínský kraj – Nejpočetnější Slováci, Ukrajinci, Vietnamci, Mongolové, ale třeba i lidé z Fidži, Beninu, Ghany nebo Nepálu. Ve Zlínském kraji žije podle aktuální statistiky více než osm tisíc cizinců s dlouhodobým nebo trvalým druhem pobytu.

13.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Mongolské domácnosti připomínají moravské. V každé je ale obrázek Buddhy

Policie s nimi nemá vážnější problémy. Cizinci si rychle zvykají na středoevropský styl života a ochotně se učí česky.

„Počty cizinců ve Zlínském kraji víceméně stagnují, nezvyšují se. Rostly v minulých letech, ale v loňském roce se růst, zřejmě vlivem, hospodářské krize, zastavil,“ informoval mluvčí cizinecké policie Brno Roman Pittner. „Větší problémy žádné hlášeny nemáme. Řešíme snad jen podružný problém, když cizinci v pohraničí, hlavně Slováci, jezdí velmi často pod vlivem alkoholu,“ doplnil.

Podle aktuální statistiky žije v celém Zlínském kraji celkem 8 029 cizinců. Na Zlínsku 3 085, na Uherskohradišťsku 2 213, na Kroměřížsku 1 402 a na Vsetínsku 1 329. Nejvíce je Slováků, následují Ukrajinci, Vietnamci a Mongolové.

Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra zřídila ve Zlíně, v Lorencově ulici, krajské Centrum pro podporu integrace cizinců. „Chodí k nám hlavně klienti z Vietnamu a Mongolska. Vietnamci nejčastěji pracují jako OSVČ v nejrůznějších obchůdcích převážně s textilem a Mongolci ve zlínských a otrokovických firmách, které vyrábějí obuv,“ představila návštěvníky sociální pracovnice centra Monika Dostálková.

„S jakými se na nás obracejí problémy? Chtějí například poradit, jak si prodloužit víza, jak mají získat povolení k dlouhodobému pobytu, jak mají získat povolení k trvalému pobytu, chtějí poradit, co se týče daní a ptají se také na možnosti studia,“ pokračovala sociální pracovnice. Jednoznačně nejvyužívanější službou jsou podle ní kurzy češtiny. „Jen ve Zlíně máme otevřeno sedm kurzů a po jednom v Otrokovicích, Vsetíně a Valašském Meziříčí. Momentálně jsou přerušeny kurzy v Uherském Hradišti a Kroměříži, ale ty od října opět otevřeme,“ slíbila Dostálková a připomenula, že jsou všechny služby pro cizince zdarma.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Velmi kuriózní problémy řeší centrum s dětmi cizinců, které neumí dobře česky.

„Patnácti, šestnáctiletí, kteří právě přicestovali do republiky se svými rodiči, musí právě kvůli problémům s jazykem často nastoupit do sedmých nebo osmých tříd základních škol. A vyčnívají. Jazykově i postavou,“ upozornila na komplikace.

Cizinci žijí ve Zlínském kraji na různých místech.

„Víme například, že nejvíce Mongolů bydlí v Otrokovicích. Rozhodně ale nevznikají nějaká ghetta. Skupiny cizinců mají obvykle svou vedoucí osobnost, mluvčího. Zprávy o tom, že by ale jejich život řídila nějaká mafie, nemáme. Zatím jsme neřešili ani případy rasismu. Cizinci u nás nemají problémy ani se svým náboženským vyznáním,“ doplnila Dostálková.

Jednou z tlumočnic zlínského krajského Centra pro podporu integrace cizinců je překladatelka Cend-Ajúš Staňková. „Jsem rodilá Mongolka, v České republice už ale žiji dvacet let. Pomáhám krajanům například s přípravou na zkoušku z češtiny, kterou potřebují, pokud se chtějí přihlásit k trvalému pobytu. Kurz, příprava na zkoušku trvá sto dvacet hodin,“ připomenula překladatelka. Mongolština a Čeština si podle ní nejsou příliš podobné. „V mongolské větě například najdete i tři, čtyři souhlásky za sebou. Mongolové také mluví hodně hrdelně. Na jazyky ale mají buňky, učí se rychle. Problémy ovšem dělá například stále i mně české písmeno ř,“ usmála se.

Mongolové se ve Zlínském kraji často setkávají a navštěvují. „V létě například společně slaví Den samostatnosti a v zimě Silvestra. Mongolské domácnosti připomínají ty moravské, pětadevadesát procent Mongolů ale vyznává buddhismus, a tak u každého doma najdete malý zarámovaný obrázek Buddhy,“ pokračovala Staňková.

Na dovolenou jezdí Mongolové rádi do své rodné země. „Někteří jednou za dva, tři roky, někteří třeba jen jednou za osm let. Letenka je drahá. Ta nejlevnější, zpáteční, mě teď například naposledy vyšla na dvaadvacet tisíc,“ zavzpomínala překladatelka.

Autor: Martin Lavay

13.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mňága a Žďorp

Na Slováckém létě vystoupí Michal Hrůza i Mňága a Žďorp

Drmolice z Polešovic s babkou kořenářkou přišly dívkám i ženám na pomoc, když na ně přijde toužení jako velká moc.
31

Síla kouzelného Svatojánského čarování zaujala svobodné i vdané ženy

Marek Havlík: Moc jsem nemířil, prostě jsem vystřelil a byl z toho gól

Z náhradníka hrdina. To je silný sportovní příběh. Ještě minulý pátek Marek Havlík začínal se Slováckem letní přípravu, ve chvíli kdy absolvoval kondiční testy se na tréninku českých lvíčat v polských Tychách zranil Aleš Matějů. Už po cestě z testů volal Havlíkovi reprezentační kouč Vítězslav Lavička, aby byl záložník Slovácka připraven.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Tropické dny před námi jen ojediněle zmírní bouřka

Minimálně sedm tropických a vesměs suchých dní, zabouří jen občas. Takové počasí nás v kraji čeká v nadcházejících dnech. Kdo se těšil, že několikadenní tropy vystřídá třeba kýžené menší ochlazení, musí si nechat zajít chuť: teploty atakující tropickou třicítku potrvají.

Soukromá škola Čtyřlístek se od září přejmenuje na Academic School

Mateřská a základní škola Čtyřlístek ponese od září název Academic School. Soukromá instituce s více než dvacetiletou tradicí se spojila se senátorem a podnikatelem Ivo Valentou.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies