VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizinců žije v kraji přes osm tisíc

Zlínský kraj – Nejpočetnější Slováci, Ukrajinci, Vietnamci, Mongolové, ale třeba i lidé z Fidži, Beninu, Ghany nebo Nepálu. Ve Zlínském kraji žije podle aktuální statistiky více než osm tisíc cizinců s dlouhodobým nebo trvalým druhem pobytu.

13.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Mongolské domácnosti připomínají moravské. V každé je ale obrázek Buddhy

Policie s nimi nemá vážnější problémy. Cizinci si rychle zvykají na středoevropský styl života a ochotně se učí česky.

„Počty cizinců ve Zlínském kraji víceméně stagnují, nezvyšují se. Rostly v minulých letech, ale v loňském roce se růst, zřejmě vlivem, hospodářské krize, zastavil,“ informoval mluvčí cizinecké policie Brno Roman Pittner. „Větší problémy žádné hlášeny nemáme. Řešíme snad jen podružný problém, když cizinci v pohraničí, hlavně Slováci, jezdí velmi často pod vlivem alkoholu,“ doplnil.

Podle aktuální statistiky žije v celém Zlínském kraji celkem 8 029 cizinců. Na Zlínsku 3 085, na Uherskohradišťsku 2 213, na Kroměřížsku 1 402 a na Vsetínsku 1 329. Nejvíce je Slováků, následují Ukrajinci, Vietnamci a Mongolové.

Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra zřídila ve Zlíně, v Lorencově ulici, krajské Centrum pro podporu integrace cizinců. „Chodí k nám hlavně klienti z Vietnamu a Mongolska. Vietnamci nejčastěji pracují jako OSVČ v nejrůznějších obchůdcích převážně s textilem a Mongolci ve zlínských a otrokovických firmách, které vyrábějí obuv,“ představila návštěvníky sociální pracovnice centra Monika Dostálková.

„S jakými se na nás obracejí problémy? Chtějí například poradit, jak si prodloužit víza, jak mají získat povolení k dlouhodobému pobytu, jak mají získat povolení k trvalému pobytu, chtějí poradit, co se týče daní a ptají se také na možnosti studia,“ pokračovala sociální pracovnice. Jednoznačně nejvyužívanější službou jsou podle ní kurzy češtiny. „Jen ve Zlíně máme otevřeno sedm kurzů a po jednom v Otrokovicích, Vsetíně a Valašském Meziříčí. Momentálně jsou přerušeny kurzy v Uherském Hradišti a Kroměříži, ale ty od října opět otevřeme,“ slíbila Dostálková a připomenula, že jsou všechny služby pro cizince zdarma.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Velmi kuriózní problémy řeší centrum s dětmi cizinců, které neumí dobře česky.

„Patnácti, šestnáctiletí, kteří právě přicestovali do republiky se svými rodiči, musí právě kvůli problémům s jazykem často nastoupit do sedmých nebo osmých tříd základních škol. A vyčnívají. Jazykově i postavou,“ upozornila na komplikace.

Cizinci žijí ve Zlínském kraji na různých místech.

„Víme například, že nejvíce Mongolů bydlí v Otrokovicích. Rozhodně ale nevznikají nějaká ghetta. Skupiny cizinců mají obvykle svou vedoucí osobnost, mluvčího. Zprávy o tom, že by ale jejich život řídila nějaká mafie, nemáme. Zatím jsme neřešili ani případy rasismu. Cizinci u nás nemají problémy ani se svým náboženským vyznáním,“ doplnila Dostálková.

Jednou z tlumočnic zlínského krajského Centra pro podporu integrace cizinců je překladatelka Cend-Ajúš Staňková. „Jsem rodilá Mongolka, v České republice už ale žiji dvacet let. Pomáhám krajanům například s přípravou na zkoušku z češtiny, kterou potřebují, pokud se chtějí přihlásit k trvalému pobytu. Kurz, příprava na zkoušku trvá sto dvacet hodin,“ připomenula překladatelka. Mongolština a Čeština si podle ní nejsou příliš podobné. „V mongolské větě například najdete i tři, čtyři souhlásky za sebou. Mongolové také mluví hodně hrdelně. Na jazyky ale mají buňky, učí se rychle. Problémy ovšem dělá například stále i mně české písmeno ř,“ usmála se.

Mongolové se ve Zlínském kraji často setkávají a navštěvují. „V létě například společně slaví Den samostatnosti a v zimě Silvestra. Mongolské domácnosti připomínají ty moravské, pětadevadesát procent Mongolů ale vyznává buddhismus, a tak u každého doma najdete malý zarámovaný obrázek Buddhy,“ pokračovala Staňková.

Na dovolenou jezdí Mongolové rádi do své rodné země. „Někteří jednou za dva, tři roky, někteří třeba jen jednou za osm let. Letenka je drahá. Ta nejlevnější, zpáteční, mě teď například naposledy vyšla na dvaadvacet tisíc,“ zavzpomínala překladatelka.

Autor: Martin Lavay

13.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

1. FC Slovácko - FC Vysočina Jihlava. Ilustrační foto

Přiblíží se dnes Slovácko klubovému rekordu?

V Janíkově stodole v rožnovském Dřevěném městečku se v sobotu 29. dubna 2017 konala regionální přehlídka dětských valašských souborů.
AKTUALIZUJEME
24

FOTO, VIDEO: V Rožnově se předvedlo třináct dětských valašských souborů

Cesty do Vápenic zbrocených krví trávou nezarostou

Čas nelze zastavit. Zacelil rány II. světové války, ale z paměti salašských lidí je nevymazal. Ani po dvaasedmdesáti letech chodníky do Vápenic za obcí Salaš, kde se stýkají svahy chřibských lesů a mezi nimi zurčí potůček Salaška, trávou nezarůstají.

Auto zastavilo až zábradlí

Až zábradlí zastavilo osobní automobil, který se srazil s jiným vozem na hlavní křižovatce v Uherském Hradišti. Na místě zasahovali hasiči, kteří likvidovali únik provozních kapalin. Jeden z účastníků nehody, jež se stala v sobotu okolo poledne, byl lehce zraněn. 

AKTUALIZOVÁNO

Kam o víkendu: Na Den Země, na bitvu o Bílé Karpaty, na pálení čarodějnic

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Nejvíce exekucí v kraji řeší v Ostrožské Nové Vsi

HLASUJTE V ANKETĚ / Nejvyšší množství exekucí ve Zlínském kraji mezi obcemi s počtem obyvatel vyšším než dva tisíce obyvatel je podle posledních průzkumů Českého statistického ústavu v Ostrožské Nové Vsi. S exekucemi se tam potýká 12,7 procent lidí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies