VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cisterciácké pečeti kralovalo víno Furmint ze Slovenska

Velehrad – Je mnoho soutěžních výstav vín, ale jen jedna nese název Cisterciácká pečeť. Je jedinou speciální a prestižní mezinárodní soutěží a výstavou mešních a košer vín, která jsou vzhledem k technologii výroby určena k liturgickým účelům katolíků, pravoslavných křesťanů i židů. Jejím pořadatelem bylo už podeváté Matice velehradská.

7.11.2016
SDÍLEJ:

NA ZDRAVÍ. Kolikrát to asi zaznělo v průběhu sobotního večera ve Slovanském sále Stojanova gymnázia na Velehradě?Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Jsem rád, že se Matici daří držet pořádání této soutěže a přehlídky mešních a košer vín v místě, které symbolizuje zrod naší kultury. Na akci se s Maticí podílí kolektiv lidí z Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje pod správou velehradské farnosti," řekl s uspokojením při sobotním vyhlašování výsledků vinařského klání Josef Vaculík ze Starého Města.

Byl to on, kdo inicioval zmíněnou všeslibující soutěž s názvem Cisterciácká pečeť, která si hned v jejím prvním ročníku, v roce 2007, získala pro svoji nevídanost mnoho příznivců.

„Současně ale ukázala, před jak náročným úkolem pořadatelé soutěže stojí, chtějí-li shromáždit dostatečné množství soutěžních vzorků ze zemí Evropy, ale třeba i z USA," svěřil se Petr Hudec, místopředseda Matice velehradské a jeden ze zakladatelů soutěže.

Zárukou toho, že Cisterciáckou pečetí bylo v sobotu poctěno to nejkvalitnější z prezentovaných 54 mešní a 12 košer vín od oprávněných výrobců z České republiky, ale i z osmi zemí Evropy a Izraele z blízkovýchodní Asie, byli odborně zdatní degustátoři za odborného dohledu vedoucího degustace Pavla Vajčnera.

K hodnocení bylo porotcům předloženo 31 vzorků vín bílých, 16 vzorků červených, tři vzorky růžových a 16 vzorků speciálních vín sladkých.

Zvítězil Furmint ze Slovenska

„Absolutním vítězem klání se až v závěrečném porovnávání stalo víno z východoslovenského Tokaje odrůdy Furmint 2012, s přívlastkem výběr z cibéb, kterému degustátoři přiřkli 93 bodů ze sta možných," sdělila při slavnostním vyhlašování výsledků soutěže verdikt degustátorů Ivana Habartová, organizátorka výstavy.

Vítězné víno manželů Ostrožovičových ze slovenské Veĺké Tŕně, kteří se z rodinných důvodů nemohli slavnostního vyhlášení výsledků soutěže zúčastnit, bylo poctěno bronzovou medailí v podobě Cisterciácké pečeti výstavy. Vystavovatelem vína byla Matice velehradská.

Nejlépe hodnoceným bílým vínem v kategorii tichých vín bylo mešní Messa Altair Wine ročníku 2015. Jeho výrobcem byl Cremisan Bethelem z Izraele a vystavovatelem byla Matice velehradská.

Nejlepším červeným vínem, ale také košer, bylo Har Odem Syrah od izraelského výrobce Odem Mountain Winery. V kategorii růžových vín dostalo nejvíc bodů mešní Zweigeltrebe od výrobce Ampelos ŠSV Znojmo. Víno Samos Vin Doux z Řecka, které vystavovala Vinotéka sv. Vavřince z Ostrožské Nové Vsi, opanovalo kategorii speciálních vinných moků.

„Pro mě, ale myslím si, že pro každého vinaře, bylo velice poučné ochutnat při sobotní výstavě nejen mešní a košer vína, ale také některý z 89 vystavených nesoutěžních vín, která darovali Matici její příznivci a sponzoři," nechal se slyšet Miroslav Kostelníček mladší z Jalubí.

Autor: Zdeněk Skalička

7.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies