VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chýše starých Slovanů obsadili skautští kuchtíci a kuchtičky

Modrá – Přestože rtuť teploměru bloudila v sobotu na Modré kolem sedmého stupínku pod bodem mrazu a v regionu je hodně dětí upoutaných na lůžko s chřipkou nebo zánětem horních cest dýchacích, zúčastnilo se v tamním archeoskanzenu 13. ročníku Skautského zimního vaření na osmdesát skautských kuchtiček a kuchtíků s dvaceti vedoucími družin.

30.1.2017
SDÍLEJ:

V CHÝŠÍCH SLOVANŮ. Skautíci se museli starat o oheň a přípravu jídla. Potraviny jim však Slované do jejich příbytků nepřivezli. Ty si skauti museli přinést ze svých domovů.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Zcela ojedinělé akce v republice se zúčastnily soutěžní týmy ze sedmnácti skautských družin. Skauti měli k přípravě nejrůznějších pokrmů tvrdé podmínky," konstatoval vůdce Skautského střediska Modrá a starosta obce Miroslav Kovářík.

Připravovat jídla na otevřeném ohništi nebo v hliněných pecích, jaké měli Slované v 9. století, nebylo vůbec jednoduché.

„Ale uvařit si v zimě a za sněhu teplé jídlo patří k základním potřebám každého skauta. A to se dnes skautům z Modré, Velehradu, Jalubí a Starého Města opravdu dařilo," sdělil Miroslav Kovářík.

Ačkoliv v prvních ročnících zimního vaření dostali skauti k přípravě jídel od pořadatelů suroviny, už několik let si je přinášejí ze svých domovů včetně kotlíků, ešusů a dalšího kuchyňské náčiní. Pořadatelé tak dali nápadům a fantazii skautských kuchtíků větší prostor.

V průběhu tří odpoledních hodin provoněla archeoskanzen orlí stehýnka s grilovanými bramborami, Pumído, což byla zelenina s kravími žaludky, karl špízy, Karolínino tajemství, jalubská hrachovina s hady na rožni, jalubské tajemství, bombastické kebab, veverčí oříšky a pomněnkovou omáčkou a další dobroty, za něž by se nemuseli stydět ani někteří mistři kuchaři.

„Rok od roku odborná porota zjišťuje, že skautští kuchtíci a kuchtičky jsou šikovnější. Práce v nejednoduchých podmínkách jim jde lépe od ruky. Připravují přímo fantastická jídla podle zcela netradičních receptů," vysekl mladým skautům pochvalu Miroslav Kovářík.

Souhlasně mu přikyvoval primář hradišťské chirurgie Petr Kavalec a manželkou Táňou.

„Ochutnali jsme několik dobrot připravených skauty. Vynikající byl třeba Multikulti kebab, který připravovali Kaňopýři s Kamzíky z Modré. Nenašli jsme jídlo, které by se nedalo jíst," svěřili se manželé Kavalcovi.

Jury se nakonec shodla na tom, že letos nevyhlásí nejlepší skautské kuchtíky.

„Všechna jídla byla jedlá, některá výtečná. Skauti se při vaření nepopálili, nezpůsobili žádný úraz, proto všechny družiny dostaly diplom a sladké odměny," řekl závěrem zimního vaření vůdce Skautského střediska Modrá.

Autor: Zdeněk Skalička

30.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

U kostelíku sv. Jana se konala v nedělním podvečeru mimořádná společenská událost, pořádaná na oslavu sv. Jana a požehnání nového hasičského auta.
19

Nové hasičské auto požehnal kněz u kostelíku sv. Jana

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

Ještě před rokem se africký mor prasat vyskytoval v Pobaltí, Polsku a na Ukrajině. Zdálo se, že České republice se vyhne. Ale v úterý ministr zemědělství Marian Jurečka potvrdil, že africký mor prasat je už i v České republice. Šok přišel vzápětí.

U cyklostezky někdo polámal stromky

Příchod léta probudil ze zimního spánku nejen přírodu, ale také vandaly u Dolního Němčí. Na tamní cyklostezce vedoucí do Hluku zůstaly po jejich nedělním řádění čtyři zlámané zhruba pětileté lísky, které obec u oblíbené výletní trasy v minulosti vysadila.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

10 věcí, které byste vědět, než vyrazíte na pouť na Velehrad

Velehrad se připravuje na nápor tisíců lidí. Oslavy Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje nabídnou i letos návštěvníkům dva dny nabité doprovodnými akcemi. Lidé se mohou těšit na koncerty, soutěže či vystoupení, největší účast se však očekává na tradiční bohoslužbě. „Jsou to asi největší oslavy při příležitosti státního svátku v Česku," připomněl tajemník akce Josef Kořenek. Všechny aktivity mohou lidé navštívit zdarma.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies