„Ani jsem nevěděl, že se na mě nějaké přichytlo, zřejmě totiž za krátkou dobu odpadlo. S nemocí jsem se nakonec potýkal asi měsíc,“ vzpomíná na nepříjemný zážitek Kubela.

Právě probíhající červenec je přitom měsícem, kdy lékaři evidují nejvyšší počet pacientů s onemocněními přenášenými klíšťaty. „Klíšťata jsou sice aktivní již od března, ale vrchol jejich aktivity je během května a června. V tomto období se rovněž lidé začínají ve větší míře vydávat do přírody a na zahrady. Souhrnem těchto vlivů se nejvíce onemocnění přenášených klíšťaty projeví právě v červenci,“ informoval mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý s tím, že za letošek v nemocnici evidovali již sedmnáct lidí nakažených boreliózou a dva klíšťovou encefalitidou.

Před návštěvou kritických míst v tomto období varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). „Teritoriem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem a porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách,“ píše na svých internetových stránkách ČHMÚ. Nebezpeční cizopasníci se naopak nevyskytují v zemědělsky upravené krajině a na otevřených, osluněných suchých místech či v rašeliništích.

Proti napadení klíštětem se člověk může účinně bránit. Základem je vhodné oblečení. „Klíšťata nepadají ze stromů, ale jsou přichycena v trávě a nízkých keřích. Na svém hostiteli vyhledávají k přisátí teplá místa s měkkou kůží, například krk, břicho, hlavu a nohy. Při pobytu v přírodě volte vysokou obuv, světlý oděv s dlouhými rukávy, na němž lze klíště snadněji odhalit, dlouhé nohavice zastrčené do ponožek. Po návratu domů se převlečte, oděv vytřepte a důkladně si prohlédněte tělo. Můžete si také pořídit repelent,“ radí všem zájemcům o procházky v přírodě či houbaření Hrdý.

V případě objevení klíštěte by si měl člověk postižené místo dezinfikovat a klíště následně šetrně odstranit. „Pinzetou ho uchopte u hlavičky, nikoliv u zadečku, abyste nevymáčkli obsah jeho střev s borreliemi do kůže a kýváním do stran se ho snažte uvolnit. Vikláte tak dlouho, dokud se nepustí kůže. Nikdy klíště nemačkejte ani nepolévejte olejem. Po odstranění klíštěte místo opět vydezinfikujte,“ upozornil na správný postup zbavení se pijáka Hrdý s tím, že je vhodné si poznamenat datum přisátí nezvaného hosta pro případ komplikací.

Lymeská borelióza se projevuje rozmanitými příznaky. Mezi nejtypičtější patří výskyt rudé skvrny šířící se od místa kousnutí se středovým vyblednutím, chřipkové příznaky, postižení kloubů, obrna lícního nervu, porucha srdečního nervu a jiné.

„Onemocnění encefalitidou se pak dělí do dvou fází. Dostaví se zvýšená teplota, bolesti hlavy a kloubů. Po několika dnech se dostaví úleva a nemoc buď skončí, nebo se dostaví druhá fáze v podobě velkých bolestí hlavy, zvracení, světloplachosti a v horších případech může dojít k poruchám vědomí, rozvoji obrn, v nejhorším případě k postižení životně důležitých center a smrti,“ uzavřel výčtem nepříjemností doprovázejících nemoci přenosné klíšťaty Hrdý.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

S trojdávkovým očkováním proti klíšťové encefalitidě je nejvhodnější začít v chladných měsících. První dávka se podává co nejdříve, druhá následuje za jeden až tři měsíce, třetí pak devět až dvanáct měsíců po druhé dávce. Osoba je chráněna čtrnáct dnů po aplikaci druhé dávky na dobu jednoho roku. Aplikace třetí dávky zanechává ochranu na tři roky, u dětí a adolescentů ještě déle. Doporučujeme přeočkování po třech letech jednou dávkou. Očkovací látka je ve dvou formách, pro dospělé a pro děti. Dětská vakcína je určena dětem ve věku osmnáct měsíců až dvanáct let. Proti borelióze očkovací látka zatím neexistuje.