V rámci realizace projektu Cesty řemesel a kulturních tradic jej podpořil Evropský fond regionálního rozvoje, prostřednictvím Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika - Česká republika 2007 - 2013.

„Protože Tupesy a obec Nedašovce v Trenčianském kraji mají historicky velice pozitivní vztah k lidovým řemeslům, využili jsme zmíněného grantového schématu a uspěli jsme hned v první výzvě,“ uvedl tupeský starosta Oldřich Vávra. K další propagaci však podle něj chyběly v obou obcích odpovídající prostory. Orlovna, která je výjimečným centrem Tupes, není klasickou stavbou, ale exteriérovým areálem, jehož aktuální podoba se datuje do počátku sedmdesátých let minulého století. Její prostory byly v neutěšeném stavu. Protože se na nich podepsal zub času i vandalismus, neodpovídaly současným potřebám.

„Obnova Orlovny je zaměřena na vytvoření víceúčelové plochy, která bude sjednocovat požadavky na konání trhů regionálních produktů, umožní setkávání řemeslníků, exteriérové výstavy, symposia keramiků a zároveň poskytne zázemí pro všechny věkové kategorie návštěvníků,“ naznačil široké využití volnočasových aktivit v omlazovaném areálu první muž Tupes. Orlovna bude také součástí naučné stezky keramiků, která by měla být hotova s otevřením areálu. Ta povede přes muzeum keramiky, malebnou uličku Vývozek, kolem tradičních keramických dílen, vinných sklípků a skončí může v Soudných na pomezí Chabaní, kde se kopávala hlína pro výrobu tupeské keramiky.

„Rekonstrukce Orlovny přijde na dvanáct milionů korun. Její slavnostní otevření plánujeme na poslední červnový den. Bude spojeno s akcí Hurá na prázdniny,“ potvrdil muž na postu starosty Tupes. Absenci odpovídajícího kulturně společenského areálu v centru obce, v němž nebude chybět volejbalový kurt, pískoviště a hrací prvky pro tupeské děti, Tupeští už dlouho pociťovali. „Konečně se splní jejich sen o moderním multifunkčním areálu,“ neskrývali nadšení starosta tupeských hasičů Pavel Churý, kronikář obce František Mikula a nejstarší z Tupesanů Alois Štolfa. Natěšení jsou i žáci základní a mateřské školy. „Hřiště za školkou nám velice chybí. Denně jsme ho v ranních i odpoledních hodinách využívali. Na okraji vesnice je sice pěkné hřiště, ale docházet na něj denně s malými dětmi nepřipadá v úvahu. Už se moc na obnovenou Orlovnu těšíme,“ svěřila se Hana Čevelíková, vedoucí učitelka mateřinky.

Dotace z Evropského fondu regionálního rozvoje zachránila chátrající kulturní stánek v obci Nedašovce, která je hlavním přeshraničním partnerem Tupes. „V rámci společného projektu Cesty řemesel a kulturních tradic jsme zrekonstruovali kulturní centrum. Nyní se ve spolupráci s obcí Tupesy zaměříme na další projektovou aktivitu, kterou je pořádání folklorních a kulturních festivalů,“ nechala se slyšet starostka obce Nedašovce Elena Magdolénová. Zatímco v její vesnici se 430 obyvateli má velkou tradici krajkářství, výšivkářství, řezbářství a perníkařství, Tupesy jsou proslulé výrobou keramiky, pěstováním vinné révy a výrobou nejstaršího ušlechtilého nápoje z ní – vína.

„V polovině května se na folklorním festivalu v Nedašovcích představí naše pěvecké sbory Tupešané a Parádnice. Obdobný kulturní festival spojený s přehlídkou pěveckých sborů a řemesel se uskuteční v Orlovně i v Muzeu tupeské keramiky 25. září,“ dodal Oldřich Vávra.