„Informační, vyrozumívací a varovný systém Zlínského kraje zprostředkuje propojení mezi obcemi s rozšířenou působností s malými okresy,“ přiblížil hejtman Stanislav Mišák s tím, že na úrovni jednotlivých měst funguje rozvrstvená síť, díky níž občané o nečekané události získají bližší informace.

Hlavní princip tak podle něj stojí na tom, že kraj a obce s rozšířenou působností se nyní vzájemně propojí. Celkové náklady na projekt dosahují zhruba sta milionů korun. Zlínský kraj se na investici podílí pětadvaceti miliony. „Myslím, že to za včasné informování obyvatel stojí,“ věří Mišák.

V některých městech systém už funguje. Patří mezi ně například Otrokovice. Tamní samospráva se rozhodla využít moderních technologií a v případě krize zašlou zaregistrovaným obyvatelům bezplatnou informační SMS zprávu přímo do jejich mobilních telefonů.

„Odesílání textovek má nejvyšší prioritu v rámci systému, který je prostřednictvím vyhrazených linek přímo propojen s SMS centry mobilních operátorů,“ popsal starosta města Otrokovice Jaroslav Budek. Díky tomuto nastavení mají lidé téměř stoprocentní jistotu, že k nim varovná smska dorazí, i když bude přetížená síť.

Zaregistrovaní obyvatelé se dozvědí o krizové situaci, i když nebudou přímo ve městě. „Zasílání SMS zpráv je přitom nadstandardní služba města. Samozřejmě i nadále platí naše povinnost varovat obyvatele včas před hrozícím nebezpečím tradičními prostředky, například sirénami, mobilními reproduktory a podobně,“ ujistil Budek. Náklady na provoz celého systému hradí město.

Hejtman Mišák však zdůraznil, že doposud neexistoval ucelený systém, který by obsáhl celý Zlínský kraj. „Chceme, aby informovanost byla pružnější, rychlejší a spolehlivější,“ vyjmenoval hlavní pozitiva nového celistvého systému Mišák.

Myšlenka se zamlouvá například Ivě Doškové ze Zlína. „Asi bych se zaregistrovala. Člověk totiž nikdy neví. Není nad to být připraven hlavně ve chvílích, kdy se počítá každá minuta,“ míní Došková.

Úplně opačného názoru je ale Zlíňan Petr Omelka, podle kterého dostatečnou a rychlou informovanost obyvatel zajišťují už nyní například regionální televize či rádia. „Je to tedy zbytečná investice,“ soudí Omelka.