VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude Modrá Evropským kvetoucím sídlem?

Modrá – Po loňském vítězství Modré v celostátním kole Zelená stuha České republiky si obec zajistila postup do evropské soutěže měst a obcí Entente Florale Europe 2015 – Evropská kvetoucí sídla. Rozhodujícím dnem, kdy osmičlenná komise složená z odborníků na životní prostředí z Rakouska, Itálie, Maďarska, Irska, České republiky, Německa, Holandska a Slovinska přijela velice přísně hodnotit kritéria soutěže, byl 1. červenec.

13.7.2015
SDÍLEJ:

Bude Modrá Evropským kvetoucím sídlem?Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

V podkroví velmožského paláce přivítal jury vedenou jejím předsedou Marjolijnem Ruisem z Holandska starosta Modré Miroslav Kovářík, a to zazvoněním na repliku zvonu z 9. století. Časoměřičem a dohledem nad itinerářem byl pověřen místostarosta Modré Martin Schreier.

Překročení stanoveného času při prohlídce koncepčních dokumentů, rybníků Pravěk a Grymového, rozhledny nad obcí, biokoridorů, vinic, obce, radnice, knihovny, klubovny skautů, biocentra Živá voda a konče návštěvou kostelíku Živá voda, by znamenalo trestné body.

Příprava na hodnocení osmičlennou komisí však s sebou nesla řadu organizačních opatření. Výběr vhodné trasy, zajištění vláčku Steelinka, ubytování a stravování členů poroty, vytvoření prezentace obce na úvod soutěžní prohlídky i v jejím průběhu v anglickém jazyce.

„Od přihlášení do soutěže a jejího hodnocení jury uběhlo několik měsíců, naplněných pečlivou přípravou. Podle hodnocení předsedy komise Modrá obstála a není vyloučeno, že by mohla v silné mezinárodní konkurenci zabodovat," naznačil první muž Modré.

Komisaře zaujaly výukové programy ve sladkovodní a botanické expozici Živá voda, archeoskanzen, klidové zóny, ale i malebná krajina kolem obce. Zajímali se o výsadbu starých stromů v intravilánu a extravilánu vesnice, o řešení veřejných prostranství v ní, péči o rybníky a zapojení dětí, mládeže a dospělých do různých aktivit.

„Musím ocenit velký harmonický rozvoj Modré včetně ekonomiky a ekologický fines," vysekl zastupitelům obce poklonu předseda jury.

Příznivě se vyjadřovali i další členové hodnotitelské komise. Zdůrazňovali, že účast Modré v soutěži Entente Florale Europe 2015 spatřují v získání věhlasu i mediální publicity. Komisaři kladně hodnotili výstavu fotografií Perly Slovácka, která byla veřejnosti zpřístupněna 1. července a potrvá do konce srpna.

Mezinárodní soutěž Entente Florale EuropeNázev této mezinárodní soutěže znamená ve volném překladu Evropská kvetoucí sídla. Jejím vyhlašovatelem je organizace „Association Européenne pour le Fleurissement et le Paysage", což je nevládní nezisková organizace se sídlem v Bruselu.
Soutěž iniciovaly dvě květinové velmoci - Francie a Velká Británie. Hlavní důraz je kladen na květiny, květinovou výzdobu měst a obcí, pořádek a čistotu v sídlech.

Autor: Zdeněk Skalička

13.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mladíka srazil vůz v ulici Neradice v Uherském Brodě.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Ilustrační fotografie.

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

AKTUALIZOVÁNO

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Desátý ročník jedné z nejprestižnějších soutěží s názvem TOP Víno Slovácka 2017 zná už deset vyhodnocených vín s nejvyšším počtem bodů, ale také tři nejlepší kolekce vín. 

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Pro lidi jsme mnohdy poslední záchrana, říká vedoucí Centra potravinové pomoci

ROZHOVOR/ - „Poslat je domů hladové nechci.“ Tímto citátem z Bible se řídí pracovníci Centra potravinové a materiální pomoci (CPMP) sv. Zdislavy Uherském Brodě, které provozuje tamní Oblastní charita. Vedoucím tohoto zařízení, jehož cílem je okamžitá pomoc sociálně slabým, je František Bílek. Ten vysvětlil okolnosti vzniku centra i náplň jeho činnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení