Majitel společnosti jim však nevydal zápočtové listy. Tento doklad je přitom pro jejich další zaměstnavatele nezbytný. „Oslovili jsme úředníky z pracovního úřadu, ti nám ale doporučili, ať žijeme z úspor. Poslali nás zpět za panem Frýželkou, se kterým jsme doposud v rámci firmy jednali, aby nám vystavil alespoň provizorní potvrzení o výdělku za poslední období. K návštěvě někdejšího zaměstnavatele došlo, ovšem bez výsledku,“ krčí bezradně rameny jedna z bývalých zaměstnankyň Filexu Ludmila Walderová. Pracovníci, kteří z Filexu putovali doslova na dlažbu, se po neúspěšném jednání s úřadem práce obrátili na sociální odbor. „Úředníci ze sociálky byli ochotní a slíbili, že se nám v rámci svých možností pokusí pomoci,“ podotkla Walderová.

Lubomír Frýželka, kterého bývalí zaměstnanci označují za jednatele firmy, však tvrdí, že se ocitl na stejné lodi jako ostatní propuštění. „Jsem stejně jako moje matka zaměstnancem firmy a zápočtový list jsem rovněž nedostal. Majitel má sídlo na Slovensku. Poslal jsem stížnost na inspektorát bezpečnosti práce, který by měl celou záležitost prověřit. Chtěli jsme podat kolektivní trestní oznámení, policisté nás odkázali na řešení v rámci občanskoprávního sporu. Po majitelích se ale slehla zem,“ poznamenal Frýželka.

Svízelnou situaci bývalých pracovníků zpracovatele masných výrobků potvrdili i úředníci pracovního úřadu. „Můžeme je vzít do evidence, od nás však bez potvrzení jejich příjmů za poslední období v zaměstnání dostanou jen poměrnou částku z minimální mzdy,“ sdělil pracovník Úřadu práce v Uherském Hradišti František Dostálek. Jak dále dodává, jestliže se situace se zaměstnavatelem vyřeší, otevře se i úřadu práce možnost doplatky řešit.

„ Pokud by doklady o příjmech sehnali, můžeme jim zbylé částky doplatit,“ vysvětlil Dostálek. Zástupci úřadu práce tvrdí, že poté se pomoci nezaměstnaným lidem z Filexu bránit nebudou.

„Firma ale neustále mění své sídlo. Nejdříve to bylo Vysoké Pole, nyní se prý nachází v Praze. Až zjistíme, kde je její skutečné sídlo, potíže zaměstnanců můžeme podstoupit příslušnému pracovnímu úřadu,“ dodal Dostálek.

Propuštění zaměstnanci nyní čekají, jak v pátrání po vedení firmy uspějí úřady. „Teprve pak budeme schopni se účinně bránit,“ dodala Walderová.

Přečtěte si také:

Požár zničil masokombinát

Masokombinát byl zapálen úmyslně!