VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brány velehradské klášterní zahrady byly otevřeny dokořán

Velehrad – Na padesát přírodních zahrad a dvacet zahrad farních nebo klášterních v naší vlasti se o víkendu otevřelo veřejnosti v rámci Víkendu otevřených zahrad. Ačkoliv zahrada bývalého velehradského kláštera se poprvé pro veřejnost po mnoha letech otevřela k denním prohlídkám mezi devátou a sedmnáctou hodinou týden před koncem měsícem května, třetí ročník akce Víkend otevřených zahrad nabídl jejím návštěvníkům ještě něco navíc.

13.6.2016
SDÍLEJ:

PARK. Víkend otevřených klášterních zahrad na Velehradě přilákal k jejich prohlídce širokou veřejnost. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Lidé si mohli v průběhu soboty a neděle prohlédnout zahradu obklopující klášterní komplex buďto sami, nebo při čtyřech čtyřicetiminutových komentovaných prohlídkách se mohli podívat na zahradu trochu jinýma očima, a to za doprovodu Evy Valentové, vedoucí infocentra Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje.

„Komentované prohlídky jsme začínali u základů opatského domu ve východní zahradě od baziliky. Okny z lapidária mohli lidé nahlédnout do čtvercového Rajského dvoru, který byl základem klášterních zahrad," rozvyprávěla se Eva Valentová.

Poté v jejím doprovodu zamířili do jižní zahrady, a to k lípě malolisté, kterou 22. dubna 1990 při své první návštěvě Velehradu symbolicky zasadil papež Jan Pavel II.

Loni v červnu se lípa stala Stromem Velehradu. Z celkového počtu 269 respondentů pro ni hlasovalo 133 Velehraďanů. Lípa se ve druhé polovině loňského roku dočkala nízkého kovového oplocení. To vybral ze čtyř návrhů arcibiskup Jan Graubner. Návštěvníci si pak prohlédli loni zrestaurovaný Zimní sálu nebo také sala terrenu.

„Klášterní zahrady prodělaly od doby svého vzniku v první polovině 17. století celou řadu proměn, na nichž se kromě názorů na zahradní umění podílely živelní pohromy a změny vlastnictví," informovala Eva Valentová.

Rehabilitace bývalé klášterní zahrady v roce 2011 a 2012 respektovala výsadbu dřevin z 19. a 20. století. Vložením formálně vedených cest připomíná dnes barokní minulost daného prostoru a zahrada tak získala důstojnou podobu odpovídající architektuře.

V zahradě se v průběhu víkendu podával klášterní bylinkový čaj a na své si tu v sobotu přišly při nejrůznějších aktivitách i děti. V altánu západní zahrady uspořádal Josef Borek pro děti a dospělé loutkový koncert z děl W. A. Mozarta, Nikolaje Paganiniho a George Bizeta s názvem Perly mistrů.
„Ačkoliv jsem častým hostem Velehradu, v zahradách kláštera jsem dnes prožívala svoji premiéru. Stálo za to je při komentované prohlídce vidět," svěřila se Anna Kozányová z Hodonína.

Autor: Zdeněk Skalička

13.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies