VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boršice omezily vyhláškou vyvážení čistírenských kalů

Je tomu pětadvacet let, odkdy současný starosta Boršic Roman Jílek bojuje proti tomu, aby zemědělci zaorávali čistírenské kaly do půdy. Výsledek jeho snah až letos schválili tamní zastupitelé. Veřejnou vyhláškou omezili v Boršicích prostor v nakládání s kaly z čističek.

10.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ondřej Littera

Nově tak mohou zemědělci tuto nepříliš oblíbenou variantu hnojení kvůli svému specifickému zápachu zapracovávat do půdy až ve vzdálenosti větší než šest set metrů od hranice zastavěného území obce. Za její porušení stanovuje vyhláška pokutu 200 tisíc korun.

„Sám doufám, že se k naší snaze přidají i ostatní obce, kterým čistírenské kaly dělají problémy. Nejde ani o zápach, spíš o jejich škodlivost. Do čističek se totiž často dostávají i odpady z chemických provozů a jejich zaorávání do půdy je tak devastací našeho životního prostředí,“ objasnil svoji dlouhodobou snahu Roman Jílek.

Obecní vyhlášku musí schválit ministerstvo

Samotná vyhláška je vůbec první svého druhu a její zákonnost tak ještě bude přezkoumávat Ministerstvo vnitra. I proto Roman Jílek doufá, že se k Boršicím přidají další obce, aby byla vyjednávací pozice samospráv silnější.

„Vezměme si například takovou vyhlášku o zákazu hazardu. Kdysi ji jako první schválila malá obec na severu Čech. Než začalo její nové nařízení ministerstvo projednávat, už ji mělo odsouhlasenou na osm set obcí, což nakonec vedlo k legislativním změnám. O něco podobného nyní usilujeme u nás,“ podotkl Roman Jílek.

To, že pozici pro vyjednávání s okolními starosty nebude mít lehkou, naznačily už informace z obecního úřadu v Huštěnovicích, které se přidaly k Boršicím se stížností na odboru životního prostředí kvůli záměru firmy LUKROM vyvážet čistírenské kaly do jejich okolí.

Na likvidaci kalů nemají obce peníze

„Bohužel v současnosti nedokáži říct, zdali vyhlášku navrhneme na přijetí. Přece jenom je zde velká možnost, že ji ministerstvo vyhodnotí jako neplatnou, proto raději počkáme na vyjádření z Prahy,“ byl opatrný starosta Huštěnovic Aleš Richtr. Podle něj by se navíc takové omezení zemědělců mohlo obcím vrátit jako bumerang.

„Když zakážeme vyvážení čistírenských kalů na pole, budeme je muset likvidovat pomocí palíren. To však oproti jejich zaorávání vyjde na mnohem vyšší částku, kterou by obce, potažmo obyvatelé museli doplácet,“ upozornil.

Stejně se přitom vyjádřil i jednatel společnosti LUKROM plus Karel Čadek.

„Už tak máme se zpracováním kalů poměrně náročnou administrativu, takže je možné, že pokud nám budou ze stran obcí házeny pod nohy klacky, přestaneme kaly vyvážet úplně, koneckonců je ani nepotřebujeme. Otázkou však zůstává, co poté budou starostové se svými čističkami dělat,“ poznamenal.

Roman Jílek však i přes podobné námitky trvá na svém.

„Mojí povinností je bránit věcem, s nimiž nesouhlasí obyvatelé Boršic. Jednoduše nelze pohlídat kvalitu čistírenských kalů tak, aby byly pro půdu nezávadné,“ dodal.

Autor: Vojtěch Trubačík

10.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté 1.FC Slovácko absolvovali předsezonní tiskovou konferenci a oficiální fotografování.
31

Slovácko na úvod ligy vyzve Jablonec. Doufám, že zápas zvládneme

Ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště Antonín Mach je jedním z hlavních organizátorů tradičního Slavností bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině

Antonín Mach: Slavnosti na Velké Javořině mají úžasnou atmosféru

Buchlovice budou žít už 16. česnekovým festivalem

Lidé, kteří se o poslední červencové sobotě nechají zlákat populárním XVI. ročníkem Festivalu česneku na zámku (a v městečku) Buchlovice, organizovaným Folklorní agenturou Buchlov, se mají nač těšit.

Odpůrci těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu předali báňskému úřadu petici

Petiční kampaň proti plánované těžbě štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem sílí. Po dvou týdnech se k podpisové akci na Hodonínsku a Ostrožsku připojily téměř tři tisícovky lidí.

Slavnosti na Javořině lákají na Banjo Band Ivana Mládka

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků se už popětadvacáté uskuteční na Velké Javořině. Hlavním lákadlem pro účastníky bude v neděli 30. července vystoupení Ivana Mládka.

VIDEO: Novinky filmovky: jednorázové vstupné i filmy staré pouze rok

HLASUJTE V ANKETĚ / Prodloužení na regulérních deset dní, nový akreditační systém i více nových snímků. To jsou hlavní novinky 43. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení