VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bibli letos přepisovalo na 450 malých a dospělých poutníků

Velehrad – Sedmnáctý ročník slavností Dnů lidí dobré vůle na Velehradě připravil poutníkům a návštěvníkům tradiční velehradský projekt Ruční přepisování Bible, jehož výstupem je takzvaný Velehradský rukopis. Před 12 lety jej odstartovalo České katolické biblické dílo, v současné době v něm pokračuje Římskokatolická farnost Velehrad.

6.7.2016
SDÍLEJ:

Každý návštěvník Velehradu se mohl o Dnech lidí dobré vůle zařadit do širokého proudu přepisovatelů Bible. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„V průběhu šestnácti hodin letošních cyrilometodějských slavností, tedy 4. a 5. července, usedlo k přepisování Bible v jejím muzeu ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje (VDCM) 376 dospělých a 72 dětí," informovala vedoucí informačního centra Eva Valentová.

Ruční přepisování prvního listu Korinťanům, Galaťanům, Efesanům, Filipanům, Kolosanům, Thesaloničanům, Titovi, Timotejovi a zčásti i Židů, není cvičením v psaní nebo malování obrázků dětmi, ale způsobem, jakým se lidé věřící i bez vyznání, zapojili do vnímání biblických textů.

„V předchozích letech byla opsána čtyři evangelia podle překladu Václava Bognera. Ze Starého zákona 5 knih Mojžíšových, žalmy, proroci Izaiáš, Jeremiáš, Ezechiel, Daniel, dvanáct malých proroků a mudroslovné knihy," konstatovala Petra Číhalová z VCDM. Dodala, že v muzeu, kde se Bible přepisovala, byla expozice Knihy knih, jak se neobyčejná nadlidská kniha pro obyčejné lidské bytosti nazývá, kterou si účastníci přepisování mohli prohlédnout.

K nahlédnutí byly v Muzeu Bible dříve přepsané knihy a každý účastník přepisování si domů odnášel pamětní list. Pochlubit se jím mohly Rozálie (9) a Julie (6) Klimešovy z Teplic v Čechách. „Já jsem malovala seslání Ducha svatého, Julinka Ježíšova služebníka," svěřila se Rozálie.

Za dvanáct let přepisovalo texty Bible 6 227 dospělých a dětí.

Autor: Zdeněk Skalička

6.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies