Dozvěděli se totiž, že těsně za jejich zahradami chce v katastru Starého Města soukromá společnost postavit podnikovou čerpací stanici s naftou. Důvodem jejich rozčarování byl zejména fakt, že je úředníci primárně nezačlenili do stavebního řízení. „Nikdo nám nic neřekl. Prostě nás opomenuli. Kdybychom se o stavbě nedoslechli od známých, nevíme o ní. Okamžitě jsme podali na úřad stížnost s žádostí o začlenění do stavebního řízení. Jsme bezprostřední sousedé a stavba se může dotýkat našich práv,“ vylíčil problém jeden z obyvatel Rybáren, který si z osobních důvodů nepřál být jmenován.

nepříjemnost

Na otázku, proč do stavebního řízení nebyli majitelé pozemků zahrnutí, odpověděl Miroslav Březina, referent staroměstského stavebního úřadu, jednoznačně: „Všechna stanoviska dotčených orgánů ve věci stavby byla kladná. Ukázalo se tedy, že naftová pumpa nemůže ničemu vadit. Usoudili jsme proto, že se sousedů stavba nedotkne. To umocnilo i to, že nejde o veřejnou čerpací stanici, ale čistě podnikovou,“ argumentoval Březina. Žádost obyvatel ale úředníci posléze akceptovali a vypsali nové řízení, na které patnáct majitelů sousedních pozemků přizvali. „Jsem ráda, že nám úřad vyhověl. Podařilo se nám prosadit alespoň betonovou zeď, která vyroste mezi pumpou a našimi zahradami a nahradí stávající plechový plot,“ uvedla smířlivě Věra Menšíková, jedna z obyvatelek Rybáren.

hranice zlobí

Ani hraniční pásmo ale nebude stoprocentně odpovídat představám lidí. Investor se totiž do konce září, kdy má nejpozději stavbu dokončit, zavázal postavit pouze šedesát metrů zdi. Na zbylý úsek údajně nemá finanční prostředky. Pokud se tedy zřizovatelská firma nerozhodne zeď dostavit, několik sousedních pozemků bude i nadále oddělovat jen plech.

ekologové jsou klidní

O dopad na životní prostředí či své pohodlí se podle investora obyvatelé Rybáren obavát nemusí. „Pumpa je standardní a ročně jich po republice vybudujeme asi dvacet. Skladovanou látkou bude navíc nevýbušná nafta, která do detailu splňuje nároky všech rozhodujících orgánů. Celé zařízení bude navíc zabezpečeno i proti úniku případných úkapů, takže se lidé nemají čeho bát,“ ujistil o bezpečnosti pumpy Radovan Bajer ze společnosti TRASO, která zastupuje zřizovatelskou společnost z Polešovic ALBUS CZ. S ním souhlasí i Květoslav Fryšták z uherskohradišťského odboru životního prostředí, podle kterého by v případě striktního dodržování bezpečnostních pravidel neměly nastat žádné potíže. „Na druhou stranu ale chápu majitele sousedních pozemků, kterým bude třeba vadit hluk z aut, která budou naftu čerpat. Dost dobře taky nechápu, jaktože stavební úřad dotčené obyvatele do řízení nezačlenil hned napoprvé. Jejich účast na jednání by jako přímých sousedů měla být podle zákona samozřejmá,“ podotkl Fryšták.