VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bazilika otevřela v noci lidem svou náruč

Velehrad – K Noci kostelů se v pátek připojila bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, která byla s přilehlými budovami a areálem vyhlášena v dubnu před pěti lety kulturní památkou.

25.5.2013
SDÍLEJ:

NOC KOSTELŮ. Velehradskou baziliku navštívilo v pátek večer 523 zájemců o prohlídku historického skvostu Moravy.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Sakrální stavba, jíž byl v roce 1927 udělen titul a výsady menší baziliky, otevřela v průběhu pěti večerních hodin svou kamennou náruč 523 návštěvníkům nejen z poutní obce a Slovácka.

„Velehradský farní úřad se do programu Noc kostelů zapojil poprvé. Jeho cílem bylo přilákat do baziliky nejen věřící, ale také ty, kteří kostely běžně nenavštěvují," uvedl František Ingr, koordinátor kulturních aktivit Velehradského domu Cyrila a Metoděje.

Noci v posvátném prostoru baziliky předcházela hodinová dětská mše svatá, při níž zazněla promluva určená především pro chlapce a děvčata, pro něž je bohoslužba součástí jejich křesťanského života.

Bohatý koktejl zážitků nabídly návštěvníkům prohlídky osmdesát šest metrů dlouhé románsko gotické stavby baziliky, které komentovaly průvodkyně Saša Chytková a Petra Pilková. V prostoru chrámového ticha se mohli lidé posadit do lavic a zaposlouchat se do programu, který nebyl vyloženě náboženský, přesto měl znak duchovna. Dětská schola Cvrčci s kytarou obohatila program nočního pobytu v bazilice o skladby dětem vlastní, zatímco osmičlenná skupina Velblue přiblížila dětem i dospělým křesťanské písně v moderní podobě.

„Nezapomenutelným zážitkem se pro mě stal varhanní koncert velehradského varhaníka Jakuba Macka z Modré, ale také skladby v podání dechového kvarteta," svěřila se Marie Lužová z Velehradu.

Noční prohlídku sakrální stavby mohli návštěvníci ukončit třeba prohlídkou kaple Matky křesťanské jednoty, Královské kaple nebo sakristie. Té vévodila Zlatá růže, kterou udělil velehradské bazilice v roce 1985 papež Jan Pavel II.

„Zlatou růži vlastní ještě šest dalších bazilik světa. Svatý stolec tím ukázal na výjimečný duchovní význam sedmi světových poutních míst," prozradila Petra Číhalová, vedoucí infocentra Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje. Poznamenala, že Zlatou růži, kterou na Velehrad přivezl kardinál Augustin Casaroli, je možno vidět na hlavním oltáři baziliky a na tribuně před ní jen jednou v roce, a to 5. července, v den slavnosti sv. Cyrila a Metoděje.

Nevšednímu zájmu návštěvníků se v sakristii těšil ornát a zlatý pluviál, který měl na sobě při návštěvě Velehradu v roce 1990 papež Jan Pavel II.. Lidé si prohlédli také štoly v liturgických barvách, arcibiskupskou berli, loďky s kadidly, kadidelnice, slavnostní monstrance, knihy, roucha kněží a další liturgické předměty.

„My jsme na Noc kostelů přišli do baziliky mimo jiné také proto, abychom viděli, jak prokoukly po restaurování její štuky, sochy, plastiky a výmalba. Všechno tu září novotou," nechali se slyšet Jaroslava a Jiří Tomáštíkovi z Uherského Hradiště.

Autor: Zdeněk Skalička

25.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Ulice U Pálenice v Kunovicích
5

Objíždění kolon v Kunovicích bude zase složitější

Podvodník vylákal z prodavačky devět tisíc korun

Na lep podvodníkovi skočila mladá žena pracující v prodejně koberců v Uherském Brodě. Přišla o devět tisíc korun.

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení