VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bazilika otevřela v noci lidem svou náruč

Velehrad – K Noci kostelů se v pátek připojila bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, která byla s přilehlými budovami a areálem vyhlášena v dubnu před pěti lety kulturní památkou.

25.5.2013
SDÍLEJ:

NOC KOSTELŮ. Velehradskou baziliku navštívilo v pátek večer 523 zájemců o prohlídku historického skvostu Moravy.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Sakrální stavba, jíž byl v roce 1927 udělen titul a výsady menší baziliky, otevřela v průběhu pěti večerních hodin svou kamennou náruč 523 návštěvníkům nejen z poutní obce a Slovácka.

„Velehradský farní úřad se do programu Noc kostelů zapojil poprvé. Jeho cílem bylo přilákat do baziliky nejen věřící, ale také ty, kteří kostely běžně nenavštěvují," uvedl František Ingr, koordinátor kulturních aktivit Velehradského domu Cyrila a Metoděje.

Noci v posvátném prostoru baziliky předcházela hodinová dětská mše svatá, při níž zazněla promluva určená především pro chlapce a děvčata, pro něž je bohoslužba součástí jejich křesťanského života.

Bohatý koktejl zážitků nabídly návštěvníkům prohlídky osmdesát šest metrů dlouhé románsko gotické stavby baziliky, které komentovaly průvodkyně Saša Chytková a Petra Pilková. V prostoru chrámového ticha se mohli lidé posadit do lavic a zaposlouchat se do programu, který nebyl vyloženě náboženský, přesto měl znak duchovna. Dětská schola Cvrčci s kytarou obohatila program nočního pobytu v bazilice o skladby dětem vlastní, zatímco osmičlenná skupina Velblue přiblížila dětem i dospělým křesťanské písně v moderní podobě.

„Nezapomenutelným zážitkem se pro mě stal varhanní koncert velehradského varhaníka Jakuba Macka z Modré, ale také skladby v podání dechového kvarteta," svěřila se Marie Lužová z Velehradu.

Noční prohlídku sakrální stavby mohli návštěvníci ukončit třeba prohlídkou kaple Matky křesťanské jednoty, Královské kaple nebo sakristie. Té vévodila Zlatá růže, kterou udělil velehradské bazilice v roce 1985 papež Jan Pavel II.

„Zlatou růži vlastní ještě šest dalších bazilik světa. Svatý stolec tím ukázal na výjimečný duchovní význam sedmi světových poutních míst," prozradila Petra Číhalová, vedoucí infocentra Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje. Poznamenala, že Zlatou růži, kterou na Velehrad přivezl kardinál Augustin Casaroli, je možno vidět na hlavním oltáři baziliky a na tribuně před ní jen jednou v roce, a to 5. července, v den slavnosti sv. Cyrila a Metoděje.

Nevšednímu zájmu návštěvníků se v sakristii těšil ornát a zlatý pluviál, který měl na sobě při návštěvě Velehradu v roce 1990 papež Jan Pavel II.. Lidé si prohlédli také štoly v liturgických barvách, arcibiskupskou berli, loďky s kadidly, kadidelnice, slavnostní monstrance, knihy, roucha kněží a další liturgické předměty.

„My jsme na Noc kostelů přišli do baziliky mimo jiné také proto, abychom viděli, jak prokoukly po restaurování její štuky, sochy, plastiky a výmalba. Všechno tu září novotou," nechali se slyšet Jaroslava a Jiří Tomáštíkovi z Uherského Hradiště.

Autor: Zdeněk Skalička

25.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dva zraněné vytáhli z auta v příkopu hasiči.
4

Dva zraněné vytáhli z auta v příkopu hasiči

Archeoskanzen na Modré žil po dobu 10 červnových dnů programem pro školy s názvem Velká Morava.
26

Život na Velké Moravě přilákal do skanzenu rekordní počet školáků

Jedenáct zadržených fanoušků. Superpohár zaměstnal stovky policistů

Vysoký stupeň rizika, nasazení desítek těžkooděnců, psovodů, jízdní hlídky, vrtulníků či antikonfliktního týmu a jedenáct zadržených výtržníků. I tak se dal vnímat ostře sledovaný fotbalový zápas mezi týmy FC Fastav Zlín a ŠK Slovan Bratislava, které se utkaly po třiadvaceti letech v obnoveném finále o Československý pohár.

Tomáš Šulaj: Platonov je darebák, který si nebere servítky

ROZHOVOR/ - Herec Slováckého divadla Tomáš Šulaj nastudoval s režisérem Břetislavem Rychlíkem titulní roli v prvotině Antona Pavloviče Čechova Platonov. Premiéra inscenace, kterou divadlo uvádí s podtitulem Ztratil Hospodin trpělivost?, proběhla v sobotu 10. června. Nejen o náročném zkoušení herec povyprávěl v následujícím rozhovoru.

Priorita je zůstat ve Slovácku. Ale musím vylepšit kondici, přiznává Prajza

ROZHOVOR/ - Rok prožil na hostování ve Vítkovicích a patřil k nejvytíženějším fotbalistům druholigového klubu. V letní přípravě bude Jakub Prajza znovu bojovat o místo v kádru trenéra Slovácka Stanislava Levého. První týden přípravy má za sebou, po kondičních testech už ví, na čem musí ještě zapracovat.

Nově narozená miminka na Slovácku - 24. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies