VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bazilika otevřela lidem svou náruč v noci. Podívejte se

Velehrad – Jen jediná noc v roce může být pro baziliku Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě tak neobyčejná, že přiláká do svých útrob davy zájemců. A jaká noc je odlákala od televizorů, videí a jiných kulturních aktivit? No přece Noc kostelů, k níž se o třetím květnovém pátku připojila i památná velehradská bazilika, která byla i s přilehlými budovami a areálem vyhlášena v dubnu před šesti lety kulturní památkou.

24.5.2014
SDÍLEJ:

NOC KOSTELŮ. Velehradskou baziliku navštívilo v pátek večer 570 zájemců o prohlídku historického skvostu Moravy i kulturní program v něm.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Farní úřad ve Velehradě se do programu Noci kostelů zapojil podruhé. Jeho záměrem bylo přilákat do baziliky nejen lidi věřící, ale také ty, jenž kostely běžně nenavštěvují. Zatímco loni v průběhu pěti večerních hodin navštívilo baziliku 523 lidí, letos jich do ní přišlo za čtyři hodiny o padesát víc," uvedla vedoucí Informačního centra Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje Petra Číhalová.

Noci v bazilice předcházela hodinová dětská mše svatá s kytarovým doprovodem, při níž zazněla promluva určená především chlapcům a děvčatům, pro něž je bohoslužba součástí jejich křesťanského života. Noc v posvátném prostoru pak nabídla návštěvníkům nepřeberné množství kulturních aktivit.

V podání Cvrčků s kytarou, dětské scholy z velehradské farnosti, zazněla v půlhodinovém koncertu celá řada rytmických křesťanských a duchovních písní. O další půlhodinku písniček a hudby se postarala dětská cimbálová Džbánek z Tupes. V jejím podání zazněly písně My jsme děti tvé, Je stále přítomná, Vše, co mohu dát a řada dalších.

„Krásný zážitek jsem si odnesla z varhanního koncertu Jakuba Macka a jeho žáka Lukáše Rady. V jejich podání zazněly skladby Georga Friedricha Händela, Johana Sebastiana Bacha či Emericha Kálmána," řekla spokojeně Jarmila Novotná z Velehradu. Bazilikou pak stoupaly rytmické křesťanské a duchovní písně staroměstské scholičky či skladby v podání koncertního dechového kvarteta z Modré.

Na hodinovou procházku historií baziliky se vydali návštěvníci s průvodkyní Sašou Chytkovou. Noční prohlídku sakrální stavby mohli návštěvníci ukončit třeba prohlídkou kaple Matky křesťanské jednoty, Královské kaple nebo sakristie.

Autor: Zdeněk Skalička

24.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dva zraněné vytáhli z auta v příkopu hasiči.
4

Dva zraněné vytáhli z auta v příkopu hasiči

Archeoskanzen na Modré žil po dobu 10 červnových dnů programem pro školy s názvem Velká Morava.
26

Život na Velké Moravě přilákal do skanzenu rekordní počet školáků

Jedenáct zadržených fanoušků. Superpohár zaměstnal stovky policistů

Vysoký stupeň rizika, nasazení desítek těžkooděnců, psovodů, jízdní hlídky, vrtulníků či antikonfliktního týmu a jedenáct zadržených výtržníků. I tak se dal vnímat ostře sledovaný fotbalový zápas mezi týmy FC Fastav Zlín a ŠK Slovan Bratislava, které se utkaly po třiadvaceti letech v obnoveném finále o Československý pohár.

Tomáš Šulaj: Platonov je darebák, který si nebere servítky

ROZHOVOR/ - Herec Slováckého divadla Tomáš Šulaj nastudoval s režisérem Břetislavem Rychlíkem titulní roli v prvotině Antona Pavloviče Čechova Platonov. Premiéra inscenace, kterou divadlo uvádí s podtitulem Ztratil Hospodin trpělivost?, proběhla v sobotu 10. června. Nejen o náročném zkoušení herec povyprávěl v následujícím rozhovoru.

Priorita je zůstat ve Slovácku. Ale musím vylepšit kondici, přiznává Prajza

ROZHOVOR/ - Rok prožil na hostování ve Vítkovicích a patřil k nejvytíženějším fotbalistům druholigového klubu. V letní přípravě bude Jakub Prajza znovu bojovat o místo v kádru trenéra Slovácka Stanislava Levého. První týden přípravy má za sebou, po kondičních testech už ví, na čem musí ještě zapracovat.

Nově narozená miminka na Slovácku - 24. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies