VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bazilika otevřela lidem svou náruč v noci. Podívejte se

Velehrad – Jen jediná noc v roce může být pro baziliku Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě tak neobyčejná, že přiláká do svých útrob davy zájemců. A jaká noc je odlákala od televizorů, videí a jiných kulturních aktivit? No přece Noc kostelů, k níž se o třetím květnovém pátku připojila i památná velehradská bazilika, která byla i s přilehlými budovami a areálem vyhlášena v dubnu před šesti lety kulturní památkou.

24.5.2014
SDÍLEJ:

NOC KOSTELŮ. Velehradskou baziliku navštívilo v pátek večer 570 zájemců o prohlídku historického skvostu Moravy i kulturní program v něm.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Farní úřad ve Velehradě se do programu Noci kostelů zapojil podruhé. Jeho záměrem bylo přilákat do baziliky nejen lidi věřící, ale také ty, jenž kostely běžně nenavštěvují. Zatímco loni v průběhu pěti večerních hodin navštívilo baziliku 523 lidí, letos jich do ní přišlo za čtyři hodiny o padesát víc," uvedla vedoucí Informačního centra Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje Petra Číhalová.

Noci v bazilice předcházela hodinová dětská mše svatá s kytarovým doprovodem, při níž zazněla promluva určená především chlapcům a děvčatům, pro něž je bohoslužba součástí jejich křesťanského života. Noc v posvátném prostoru pak nabídla návštěvníkům nepřeberné množství kulturních aktivit.

V podání Cvrčků s kytarou, dětské scholy z velehradské farnosti, zazněla v půlhodinovém koncertu celá řada rytmických křesťanských a duchovních písní. O další půlhodinku písniček a hudby se postarala dětská cimbálová Džbánek z Tupes. V jejím podání zazněly písně My jsme děti tvé, Je stále přítomná, Vše, co mohu dát a řada dalších.

„Krásný zážitek jsem si odnesla z varhanního koncertu Jakuba Macka a jeho žáka Lukáše Rady. V jejich podání zazněly skladby Georga Friedricha Händela, Johana Sebastiana Bacha či Emericha Kálmána," řekla spokojeně Jarmila Novotná z Velehradu. Bazilikou pak stoupaly rytmické křesťanské a duchovní písně staroměstské scholičky či skladby v podání koncertního dechového kvarteta z Modré.

Na hodinovou procházku historií baziliky se vydali návštěvníci s průvodkyní Sašou Chytkovou. Noční prohlídku sakrální stavby mohli návštěvníci ukončit třeba prohlídkou kaple Matky křesťanské jednoty, Královské kaple nebo sakristie.

Autor: Zdeněk Skalička

24.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Ulice U Pálenice v Kunovicích
5

Objíždění kolon v Kunovicích bude zase složitější

Podvodník vylákal z prodavačky devět tisíc korun

Na lep podvodníkovi skočila mladá žena pracující v prodejně koberců v Uherském Brodě. Přišla o devět tisíc korun.

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení