VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Audit Deníku: Pobyt v nemocnicích je nyní těžce zneužíván

Po zrušení poplatků u lékaře se pacientům podle ředitele zlínské Charity ulevilo. „Ale za jakou cenu?" ptá se. „Nikomu se nechce platit nic navíc, ale poplatek za pobyt v nemocnici byl oprávněný," je přesvědčený Vajďák.

11.5.2017
SDÍLEJ:

Uherskohradišťská nemocnice. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kordovaník

INDEX DENÍKU
44% 
Podle 44 % panelistů Deníku ze Zlínského kraje se po zrušení poplatků u lékaře pacientům ulevilo.

Podle zlínského lékaře Vladimíra Řiháka přijde doba, kdy si občané budou muset zvolit, zda chtějí drahou, nákladnou léčbu, zachraňující životy pro všechny potřebné, nebo neplatit pár korun příplatek v nemocnici, který povede k redukci počtu hospitalizací.

„Nyní je pobyt v nemocnicích těžce zneužíván,“ říká lékař.

Třicet korun u lékaře a dalších 30 Kč za recept v lékárně, to byla praxe od roku 2008, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zavedl zdravotnické poplatky. Na podzim roku 2014 však vláda odhlasovalo jejich zrušení. V roce 2015 tedy skončily a vláda ponechala jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti.

Názory na poplatky se různí.

„Pacientům se spíš uleví, když jim doktor pomůže,“ říká herec Luděk Randár.

Ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec si myslí, že víceméně každý pacient by se měl na výkonu lékaře podílet. Ke zrušení poplatků vzniklo i několik průzkumů. Jeden z nich dělala společnost Median.

„Čím vzdělanější odpovídající, tím méně by všechny poplatky zrušil. Může to souviset i s tím, že čím vyšší vzdělání, tím vyšší je příjem. Tam už ti lidé nejsou tak citliví na peníze,“ okomentovala Blanka Vančurová, která průzkum zpracovala. (hed) 

Za jídlo by se v nemocnicích platit mělo, říká hradišťský místostarosta

Slovácko – Třicet korun u lékaře a dalších 30 Kč za recept v lékárně, to byla praxe od roku 2008, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zavedl zdravotnické poplatky.

Na podzim roku 2014 však vláda odhlasovalo jejich zrušení. V roce 2015 tedy končí a vláda nechává jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti.

Rozhodnutí vlády tehdy lidé vesměs vítali. Pacientům se ulevilo i podle místostarosty Uherského Hradiště Iva Frolce. „Poplatky nebyly systémově správné a zatěžovaly sociálně slabé občany," podotkl místostarosta. Dodal však jedno ale.

„Na druhé straně poplatek za stravu v nemocnici je na místě a měl být zachován. Doma si jídlo každý z nás také platí," nechal se slyšet Ivo Frolec.

S jeho odpověďmi ne zcela souhlasí ředitel Slováckého divadla Michal Zetel.

Dívá se totiž na celou otázku z jiného hlediska.

„Pacientům se uleví, až se uzdraví, nikoli když se budou donekonečna léčit, rozuměj potlačovat, následky nikoli příčiny. S poplatky či bez nich. Chování ke svému vlastnímu zdraví je u nás naprosto katastrofální," myslí si Michal Zetel.

Ke zrušení poplatků vzniklo i několik průzkumů. Jeden z nich dělala společnost Median.

„Čím vzdělanější odpovídající, tím méně by všechny poplatky zrušil. Může to souviset i s tím, že čím vyšší vzdělání, tím vyšší je příjem. Tam už ti lidé nejsou tak citliví na peníze," okomentovala výsledky ankety Blanka Vančurová, která průzkum zpracovala. (bm)

Poplatek za pobyt v nemocnici měl smysl, doma lidé také platí

Valašsko – Třicet korun u lékaře a dalších 30 Kč za recept v lékárně, to byla praxe od roku 2008, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zavedl zdravotnické poplatky.

Na podzim roku 2014 však vláda odhlasovalo jejich zrušení, včetně stokorunového poplatku za pobyt v nemocnicích. Vláda ponechala jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti.

Podle většiny osobností, které Deník v regionu oslovil, zrušení poplatků pacientům ulevilo. Několikrát ale zazněl názor, že alespoň platba za pobyt v nemocnici smysl měla.

„Pacientům se určitě ulevilo, ale měli by si uvědomit, že nemocnice nejsou hotelem a sto korun denně by stejně tak vydali doma na elektřinu, vodu, jídlo a provoz domácnosti. Nemocnicím tyto poplatky citelně chybí," říká například zdravotní sestra Petra Proksová ze Vsetína.

Stejný názor zastává ředitel vsetínského střediska Diakonie ČCE Dan Žárský. I on by stovku za pobyt v nemocnici zanechal.

„Určitě by navíc bylo možno zastropovat výdaje pacienta obdobně jako u léků," dodává Žárský.

Podle vedoucí vsetínské občanské poradny Soni Zelíkové ale byly poplatky za pobyt velkým strašákem především pro chronicky nemocné.

„Lidé odkládali léčbu z finančních důvodů. Také vymáhání neuhrazených poplatků vedlo k dalšímu zadlužování lidí. Třicet korun neuhrazený poplatek a k tomu náklady advokátní kanceláře sedm tisíc jsou vysokou cenou za opomenutí," upozornila Zelíková.

„Problémem zdravotnictví je korupce a reforma"

Kroměřížsko – Někteří pacienti nechtěli navštívit lékaře v nutných případech, protože se báli, aby neohrozili rodinný rozpočet, upozorňuje Michaela Mikulenková, Žena regionu 2016. Po zrušení zdravotnických poplatků se podle ní pacientům jednoznačně ulevilo.

Kastelán zámku v Kroměříži Martin Krčma si to naopak nemyslí. Kromě něj další čtyři osobnosti z Kroměřížska, které Deník oslovil. V globálu se ale názory na poplatky různí.

Třicet korun u lékaře a dalších 30 Kč za recept v lékárně, to byla praxe od roku 2008, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zavedl zdravotnické poplatky. Na podzim roku 2014 však vláda odhlasovalo jejich zrušení. V roce 2015 tedy skončily a vláda ponechala jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti.

„Podle mě šlo o zanedbatelné částky. Myslím, ale že pacienti si nemusí ulevovat, i přes problémy máme jedno z nejlepších zdravotnictví z bývalých východních zemí. Problémem zdravotnictví je korupce převážně v komunální politice, pak chybějící reforma," je přesvědčený Martin Gazda, iniciátor projektu Malé Mimi, které umožňuje v krajské nemocnici péči o předčasně narozené děti. Ke zrušení poplatků vzniklo i několik průzkumů. Jeden z nich dělala společnost Median.

„Čím vzdělanější odpovídající, tím méně by všechny poplatky zrušil. Může to souviset i s tím, že čím vyšší vzdělání, tím vyšší je příjem. Tam už ti lidé nejsou tak citliví na peníze," okomentovala výsledky ankety Blanka Vančurová, která průzkum zpracovala. (hed)

Odpovědi panelistů ze Slovácka

Ulevilo se pacientům po zrušení zdravotnických poplatků?

Bořek Žižlavský, 54 let, publicista a fotograf
ANO. Protože se zúčastňuji lékařských kontrol, vím, o čem mluvím. Lékaři na to budou mít asi názor opačný. 

Zuzana Hoffmannová, 39 let, ředitelka Diakonie ČCE – střediska CESTA UH
ANO. Lidé jsou samozřejmě vždycky rádi, když ušetří. Otázkou ovšem je, zda zrušení těchto poplatků nebyla chyba a peníze nebudou chybět. 

Ivo Frolec, 55 let, ředitel Slováckého muzea Uherské Hradiště a místostarosta UH
ANO. Poplatky nebyly systémově správné a zatěžovaly sociálně slabé občany. Na druhé straně poplatek za stravu v nemocnici je na místě a měl být zachován. Doma si jídlo každý z nás také platí.

Pavel Chabičovský, 37 let, OSVČ - dětský bavič a moderátor, pořadatel kulturních akcí, majitel společnosti zastupující známé umělce a umělecké soubory
ANO. Opět pobyt v nemocnici je výhodnější, než běžný pobyt doma a tak je to cesta, jak alespoň pacienti mohou spořit, šetřit na jiné priority jako například léky…

Radovan Jančář, 49 let, ředitel Knihovny BBB Uh. Hradiště
Dle mého zrušení poplatků ničemu neprospělo, lidé si už zvykli.

Jiří Jilík, 72 let, důchodce
ANO. Ale jen první chvíli, než vkročí do lékárny pro léky. I po malé úlevě z poplatků, nastává velká krize z doplatků.

Antonín Mach, 48 let, ředitel Klubu kultury v Uherském Hradišti
Ne, jen se tímto opatřením možná zastaví rozvoj a zkvalitnění celého systému zdravotnictví. 

Libor Plšek, 41 let, hudebník
ANO i NE. Ta suma nebyla nijak zásadní, kdyby šla například na zvýšení platu zdravotních sester, tak bych neřekl ani popel. Obávám se však,že jich se to zrovna netýkalo. 

Jan Vorba, 36 let, ředitel základní školy
NE. Myslím, že pacienty spíše než zdravotnické poplatky trápí kvalita a dostupnost poskytované péče, dlouhé čekací fronty a někdy také přístup lékařského personálu.

Michal Zetel, 36 let, ředitel Slováckého divadla Uherské Hradiště
NE. Pacientům se uleví, až se uzdraví, nikoli když se budou donekonečna léčit, rozuměj potlačovat následky nikoli pčíčiny. S poplatky či bez nich. Chování ke svému vlastnímu zdraví je u nás naprosto katastrofální. 

SEZNAM VŠECH osobností ze Zlínského kraje účastnících se auditu Deníku najdete ZDE

Autor: Redakce

Ulevilo se vám po zrušení zdravotnických poplatků?

ANO

67 %

NE

33 %

Hlasovalo: 153

11.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jízda králů ve Vlčnově. Ilustrační foto.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Ilustrační foto.

10. narozeniny Slováckého léta: Iné Kafé, Mňága a Žďorp, Vašo Patejdl

AKTUALIZUJEME

Kroměříž hostí republikové finále škol v minifotbalu, nechybí domácí týmy

Celorepublikové finále v minikopané sportovní ligy základních škol O pohár ministryně školství hostí od pátku areál Hanácké Slavie Kroměříž. Mediálním partnerem celé akce je regionální Deník a účastní se jí nejlepší školní týmy v zemi, které prošly okresními, krajskými a mezikrajskými kvalifikacemi.

Policie hledá svědky nehody v Uherském Ostrohu

K bočnímu střetu sedmasedmdesátileté cyklistky s prozatím nezjištěným vozidlem mělo dojít ve čtvrtek 11. května krátce před polednem v Uherském Ostrohu v ulici Svobodova.

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

ON-LINE ROZHOVOR / Jak poznat, že nemáte oči v pořádku? Proč se už dnes nemusí do očí řezat skalpelem? Jak se vlastně léčí šedý zákal? A vadí časté sledování televize či sezení u televize?

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies