VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Audit Deníku: Ochrana památek je v ČR dostatečná, míní lidé

Ochrana historických památek je v České republice dostatečná. Shodla se na tom většina z deseti respondentů na Valašsku, které redakce oslovila v dalším díle Auditu Deníku.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Velehradská bazilika. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

V odpovědích na otázku, zda by měly být památky chráněny více, tentokrát jednoznačně převládlo NE.

Proti zpřísnění se vyslovil například duchovní správce farnosti v Zašové Jiří Polášek.

„Z mé praxe vím, že kulturní památky jsou chráněny dostatečně. Zpřísnění by opět znamenalo zvýšení administrace a pocitu nedůvěry," myslí si duchovní.

Podle ředitelky Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně Heleny Gajduškové jsou památky u nás chráněny až nesmyslně.

„Často se brání rozumnému využití památkově chráněné budovy. Příklad bych si vzala z Rakouska a z Německa, kde se nebojí spojit moderní s historickým a vypadá to výborně a navíc je to účelné a pohodlné," nabídla východisko ředitelka.

Ředitel vsetínské pobočky Diakonie ČCE Dan Žárský je přesvědčený že Česká republika má jeden z nejkvalitnějších systémů památkové ochrany na světě.


„Svědčí o tom mimo jiné vysoké zastoupení našich památek mezi světovým kulturním dědictvím. Tématem by neměla být přísnější ochrana, ale ochrana efektivnější," poznamenal.

Opačný názor než většina oslovených měl jednatel Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí Milan Orálek. Podle něj současný stav prakticky nikomu nebrání památky likvidovat.

„Vymahatelnost zákona je minimální a naopak rozhodnutí památkářů jsou mnohdy jako z jiného světa," podotkl meziříčský ekolog.

Opatrněji přistoupil k odpovědi na otázku jednatel Spolku pro zachování valašských tradic Milan Mareček. Stávající ochranu by nezpřísňoval. „Spíše by měl být změněn přístup k posuzování toho, co je a co není památkou. A způsob i pravidla jejich ochrany," řekl Mareček.


Za nestarání se o památky by měly být vyšší postihy

Slovácko – Kulturní památky a starost o ně byla dalším bodem, k němuž se vyjadřovaly osobnosti ze Slovácka v auditu Deníku.

Podle třetiny respondentů by měly být památky více chráněny, podle druhé třetiny jsou už dnes dostatečně a poslední část dotazovaných váhá. Skoro všichni ale poukazují na různé dílčí problémy.

Na ten, o kterém jedná vláda v novém zákoně o státní památkové péči, poukázal ředitel Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana.

„Zejména by se měli daleko přísněji trestat jejich majitelé, pokud se o kulturní památky nestarají s péčí řádného hospodáře. Současné finanční postihy jsou tristní," myslí si Radovan Jančář, ředitel hradišťské knihovny.

A i tomto pojednává zmiňovaný zákon. Ten by měl zavést nástroje, které by umožnily lépe reagovat na neplnění povinností vlastníka kulturní památky nebo vlastníka nemovitosti, nacházející se v památkovém území. Zákon je ale podle mnohých kritiků příliš byrokratický.

Na tento problém naráží například místostarosta Uherského Hradiště Ivo Frolec, který říká, že je nutná změna legislativy a byrokratických procesů. Ředitel hradišťské základní školy UNESCO vidí problémy jinde.

„Památky by měly být nejen chráněny, ale především by měly jít ze strany státu daleko větší finanční prostředky na jejich opravy. Smutným příkladem je věznice v Uherském Hradišti," nechal se slyšet Jan Vorba. Více peněz do kultury byl jeden ze závazků vlády, který se nepodařilo splnit. 

Péče o památky? Nezapomínejme na postihy, připomínají panelisté z Kroměřížska

Kroměřížsko – Také další z otázek v našem pravidelném seriálu Audit Deníku nachází mezi panelisty z Kroměřížska řadu tváří, které jsou s památkami profesně propojeny: a mnozí možná trochu nečekaně soudí, že péče o památky u nás nikterak zpřísňovat nemusí.

Patří k nim třeba bývalá kroměřížská starostka a nyní ředitelka Domu kultury Daniela Hebnarová.

„Myslím, že památky jsou chráněny dostatečně, což je vidět také na tom, jak v posledních dvou dekádách zkrásněla česká města. Kroměříž je toho příkladem," říká.

Středoškolská pedagožka Svatava Ságnerová oponuje s tím, že hlavním nedostatkem je malé množství finančních prostředků především na údržbu a pravidelnou péči o památky.

„Zákonné normy pro ochranu památek máme jinak dostatečné," dodává.

Ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková zase připomíná, že otázka má dva úhly pohledu.

„Historie by neměla dostávat povolení ke zbourání, viz třeba zbouraná sýpka v Kroměříži, léta devastovaná armádou a posléze zbouraná soukromou firmou," vzpomíná.

Na druhou stranu by ale podle ní na přísnější ochranu a opravu památky měly náležet i vyšší finanční částky státní podpory – například na regenerace památkových objektů v památkových zónách.

„Zapomínat by se pak nemělo také na postihy za neudržování a roky chátrající objekty v památkových zónách," uzavírá.

Měly by být památky v České republice přísněji chráněny?

INDEX Zlínského kraje
65%
Památky v ČR by měly být přísněji chráněny. To si myslí 65% panelistů ze Zlínského kraje

Odpovědi panelistů ze Slovácka

Bořek Žižlavský, 54 let, publicista a fotograf
NE. Myslím, že jsou dostatečně a ve velkém počtu chráněny. V současnosti je už národní kulturní památkou kde co.

Zuzana Hoffmannová, 39 let, ředitelka Diakonie ČCE – střediska CESTA UH
ANO i NE. Samozřejmě je třeba naše kulturní dědictví chránit. Problém to může být v okamžiku, kdy přílišná ochrana brání rekonstrukci nějaké památky. 

Ivo Frolec, 55 let, ředitel Slováckého muzea Uherské Hradiště a místostarosta UH
NE. Památky by neměly být chráněny přísněji, ale lépe. K tomu je však nutná změna zastaralé legislativy včetně byrokratických procesů a aparátu. Stačí si vzít příklad z některých okolních zemí.

Pavel Chabičovský, 37 let, OSVČ - dětský bavič a moderátor, pořadatel kulturních akcí, majitel společnosti zastupující známé umělce a umělecké soubory
ANO. Jelikož je stále více zamindrákovaných primitivů a úplných morálních chudáků. Ovšem je nezbytný citlivý přístup především z pohledu dalších generací.

Radovan Jančář, 49 let, ředitel Knihovny BBB Uh. Hradiště
Zejména by se měli daleko přísněji trestat jejich majitelé, pokud se o ně nestarají s péčí řádného hospodáře. Současné finanční postihy jsou tristní.

Jiří Jilík, 72 let, důchodce
ANO. Většinou. Jsou však známy i případy, kdy je třeba chránit památky před památkáři.

Antonín Mach, 48 let, ředitel Klubu kultury v Uherském Hradišti
Ano i ne. Zde chybí jasná definice, co je vůbec památka. Některé památky jsou chráněny až příliš, jiné vůbec.

Libor Plšek, 41 let, hudebník
ANO. Tady bych to ale viděl velmi individuálně, kolikrát mám pocit,že je za památku považovaný kdejaký chodník.

Jan Vorba, 36 let, ředitel základní školy
ANO. Nejen chráněny, ale především by měly jít ze strany státu daleko větší finanční prostředky na jejich opravy. Smutným příkladem je věznice v Uherském Hradišti.

Michal Zetel, 36 let, ředitel Slováckého divadla Uherské Hradiště
NE. Náš památkový zákon je rigidní a leckdy kontraproduktivní. 

Autor: Redakce

Měly by být památky v České republice přísněji chráněny?

60%
ANO
40%
NE

Hlasovalo: 5

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deset let na Ischii: vulkanický ostrov plný termálních pramenů se stal Zlíňance Dagmar Koubkové druhým domovem.
7

Deset let na Ischii: vulkanický ostrov se stal Zlíňance druhým domovem

Slovácké divadlo. Ilustrační foto.

Slovácké divadlo vykročilo do nové sezony

Veletiny, Drslavice i Hradčovice už nepočítají s vlastní čističkou

Namísto vlastní čističky odpadních vod (ČOV) budování nových kanalizačních přípojek, které budou napojeny na čističku ČOV v Uherském Brodě. Takový je závěr z jednání mezi obcemi Veletiny, Drslavice a Hradčovice s vedením Slováckých vodovodů a kanalizací (SVK).

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení