VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok za zneužití pravomoci pro policisty v Hradišti

Uherské Hradiště – Rok podmíněně s odkladem nebo zproštění viny. To jsou návrhy státního zástupce Leo Foltýna a právních zástupců Mojmíra Ohnoutky a Josefa Pitnera. Ti zastupují tři hradišťské policisty, kteří jsou obviněni ze zneužití pravomoci veřejné osoby a jeden z nich z porušení dozorčí povinnosti.

27.3.2017
SDÍLEJ:

Soud se třemi policisty, kteří měli na poškozenou Ivanu Buráňovou během jejího zadržení v cele použít nepřiměřené prostředky a proti její vůli ji spoutat nohy i ruce ke mřížím.Foto: VLP / Trubačík Vojtěch

Okresní soud v Uherském Hradišti se samosoudcem Jiřím Přibylem v pondělí 27. března pokračoval závěrečnými řečmi po dokončení dokazování. Poškozená Ivana B. požadovala od policistů zaplatit půl milionu korun za psychickou újmu.

To ale podle státního zástupce nebylo prokázáno. Naopak odborník odhalil u poškozené duševní onemocnění – mánii, která ovlivňuje její úsudek a pozorovací schopnosti.

Leo Foltýn ale potvrdil naplnění skutkové podstaty činu zneužití pravomoci, kdy Ondřej Paška, Jakub Vychodil a Miroslav Vaněk spoutali poškozenou v cele předběžného zadržení.

Čtěte také: Co zajímalo CIA na Moravě? Hlavně letiště a strategické suroviny

Podle slov svých zástupců to udělali proto, aby dotyčná nepoškozovala majetek policie a neublížila sobě. Byla totiž hrubá, kopala do mříží a neustále sprostě nadávala.

Státní zástupce nakonec obžalovaným Ondřeji Paškovi a Jakubu Vychodilo navrhl rok podmíněně s ročním odkladem a Miroslavu Vaňkovi rok s dvouletým odkladem. Policistů hrozilo až pět let za mřížemi.

"Nebylo prokázáno, že byla způsobena újma, nebylo s poškozenou hrubě zacházeno a nebyla ani mučena. Nelze totiž klást rovnítko mezi ponižování a mučení," řekl ve své závěrečné řeči Leo Foltýn.

Se slovy státního zástupce ne zcela souhlasila zmocněnkyně poškozené Stanislava Sládeková z Ligy lidských práv, čtyřicetiletá poškozená se u soudu neobjevila. Ta zdůraznila ponižující chování policistů s tím, že si asi chtěli zjednat více respektu nebo se Ivaně B. Pomstít.

Čtěte také: Zámek Nový Světlov ovládly o víkendu kočky. Soutěžily o tu nej z nich

"Nikomu jsme se nemstili. Paní jsem vykal," uvedl Miroslav Vaněk.

Připoutání podle slov Stanislavy Sládekové ale nebylo nezbytně nutné. Přesně opačné názory měli obhájci obviněných. Poškozenou prý policisté několikrát napomínali a ona i přesto pokračovala ve svém jednání. Přikročili tedy k připoutání k mřížím, aby ochránili majetek i zdraví poškozené.

Její údajné zranění nepotvrdil ani lékař záchranné služby, ani ten na záchytné protialkoholní stanici v Kroměříži, kam byla odvezena, protože byla v době zadržení silně opilá. Obhájce Josef Pitner se ve své závěrečné řeči zamýšlel nad tím, jaké chování by bylo správně.

"Podle mě je to systémová chyba, vedení policie by mělo říct, jak mají policisté postupovat v takových případech, nemělo by čekat na souzení policistů a až podle toho se řídit," vyjádřil se Josef Pitner.

Čtětě také: Ze zámeckého rybníčku v Bílovicích vytáhli utonulého muže

Ve stejném duchu mluvil i druhý obhájce Mojmír Ohnoutka. Policisté totiž prý nebyli dostatečně proškoleni.

"Navíc pokud by obžalovaní udělali něco protizákonného, něco by se po jejich jednání změnilo. To se ale nestalo. Policisté neprošli školením ani se nenamontovala madla k posteli, kde by se měl v nevyhnutelné případě zadržený připoutat," nechal se slyšet obhájce Mojmír Ohnoutka.

Z toho podle jeho slov vyplývá, že policie nepovažuje jejich chování za protizákonné. Oba navrhli zproštění viny a kázeňský trest. Z jednání také vyplynulo, že policisté byli obžalovaní na základě podnětu od svých nadřízených.

Poškozená se k trestnímu oznámení přidala až na žádost policie. Ivana B. je v Uherském Hradišti známá firma, několikrát byla hospitalizována na protialkoholní záchytné stanici a nesčetněkrát na ni volali její sousedi policii. Rozsudek vynese Jiří Přibyl ve čtvrtek 6. dubna. 

Autor: Blanka Malušová

27.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U kostelíku sv. Jana se konala v nedělním podvečeru mimořádná společenská událost, pořádaná na oslavu sv. Jana a požehnání nového hasičského auta.
19

Nové hasičské auto požehnal kněz u kostelíku sv. Jana

Farmy s chovem prasat v Sazovicích a Mysločovicích. Zde, kvůli výskytu afrického moru prasat ve Zlíně, přijali přísná bezpečnostní a hygienická opatření.
AKTUALIZOVÁNO
17

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

U cyklostezky někdo polámal stromky

Příchod léta probudil ze zimního spánku nejen přírodu, ale také vandaly u Dolního Němčí. Na tamní cyklostezce vedoucí do Hluku zůstaly po jejich nedělním řádění čtyři zlámané zhruba pětileté lísky, které obec u oblíbené výletní trasy v minulosti vysadila.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

10 věcí, které byste vědět, než vyrazíte na pouť na Velehrad

Velehrad se připravuje na nápor tisíců lidí. Oslavy Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje nabídnou i letos návštěvníkům dva dny nabité doprovodnými akcemi. Lidé se mohou těšit na koncerty, soutěže či vystoupení, největší účast se však očekává na tradiční bohoslužbě. „Jsou to asi největší oslavy při příležitosti státního svátku v Česku," připomněl tajemník akce Josef Kořenek. Všechny aktivity mohou lidé navštívit zdarma.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Branku pro pěší v západní části areálu zprovozní Uherskohradišťská nemocnice (UHN). Obyvatelům městské části Uherského Hradiště Štěpnice se tak cesta do nemocnice podstatně zkrátí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies