71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník

Podnikatelé okradli stát o 80 milionů. Vedl je Hradišťan

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. Autor: DENÍK/Miroslav Kucej

8.2.2012 08:58

Zlínský kraj - Rozsáhlý daňový podvod, na kterém se podílelo sedm podnikatelů ze Zlínského kraje a Ukrajiny, se podařilo objasnit zdejším kriminalistům.

Muži obchodovali s hutním materiálem, za který neodváděli státu daň. Policisté v uplynulých dnech všech sedm viníků pozatýkali. Dva z nich skončili ve vazební věznici. Stopy kriminalisty dovedly k dvaačtyřicetiletému uherskohradišťskému podnikateli. Právě on měl být hlavou celého obchodu. „Společně s dalšími šesti muži ve věku od jednadvaceti do devětačtyřiceti let vytvořili účelové mezinárodní obchodní řetězce, v rámci nichž nakupovali a prodávali barevné a další kovy. Jejich cíl byl jediný zkrátit daň z přidané hodnoty,“ vysvětlila mluvčí krajské policie Jana Bartíková.

Nakoupené zboží obchodníci převáděli na další své fiktivně založené společnosti, čímž se vyhnuli placení daní. Dvaačtyřicetiletý podnikatel objednával zboží sám nebo zprostředkovaně. „Lidem, kteří vedli účetnictví u dalších společností, udílel pokyny k vystavení příslušných dokladů k nákupům a prodeji zboží. Předával jim informace kdy, kdo a co nakupuje, v jakém množství a za jakou cenu. Naváděl je, jak vysokou částku a na který účet mají platit, případně kolik peněz mají z bankovních účtů vybrat a komu peníze předat. S některými účty disponoval sám prostřednictvím internetového bankovnictví,“ řekla mluvčí.

Kriminalistům se doposud podařilo odhalit, že veškeré obchody se odehrávaly v období od března do října roku 2010. „Společně s kolegy z Jihomoravského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje provedli zlínští policisté v minulých dnech celkem sedm domovních prohlídek. Zabavili při nich potřebné účetní doklady, listinné materiály a výpočetní techniku s důkazy,“ podotkla Bartíková. Policisté mimo to zabavili podnikatelům i jejich vozy, například BMW X6 či JEEP Cherokee.

Je dost možné, že škoda ještě vzroste. „Konečný rozsah bude vyčíslen po podrobné analýze všech důkazních materiálů,“ vysvětlil vedoucí policejního odboru hospodářské kriminality Zlínského kraje František Urbánek. Obdobně se v jiném případě pokoušel s hutním materiálem obchodovat i zlínský rapper David Steel. Také on skončil ve vazbě kvůli zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Za to hrozí tresty od pěti do deseti let.

Autor: Šárka Šarmanová

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Do diskuse nikdo nevložil žádný příspěvek

CELEBRITY

David Rath

David Rath

Sledujte kauzu Rath online na Blesk.cz. Více o zatčení Davida Ratha a aktuálních informací ohledně celé… celý článek ›

Jessica Simpson: Tři týdny po porodu neuvěřitelně zhubla!

Jessica Simpson: Tři týdny po porodu neuvěřitelně zhubla!

Pouhé tři týdny stačily Jessice Simpson (31), aby se z těhotné boubelky stala opět sexy kočkou. Blonďatá… celý článek ›

Petra Paroubková má nový kšeft: Prodává Bordel!

Petra Paroubková má nový kšeft: Prodává Bordel!

Manželka bývalého premiéra Petra Paroubková (38) se rozhodla zbohatnout na knížce o prodejném sexu! Jako… celý článek ›

Doktor Čuně obžalován: Bartákovi hrozí 12 let

Doktor Čuně obžalován: Bartákovi hrozí 12 let

Úchylný doktor Jaroslav Barták, u kterého jeho asistenty zažívaly otroctví, strach a znásilňování, je… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz