Reklamní letáky, tiskopisy na vyzvednutí zásilky. To vše jsou skvělé signály, že nejste doma

Jen od začátku letošních prázdnin eviduje krajská zlínská policie 18 případů vloupání do rodinných domů a 6 vloupání do bytů. Ve stejném období v roce 2013 byla ale čísla vyšší. Policisté do konce loňského července museli řešit celkem 40 vykradených rodinných domů a 14 bytů.

Již na začátku července vyšetřovali zlínští policisté případ vloupání do domu, který procházel rekonstrukcí a majitelé byli mimo něj. Na dům si udělali zálusk tři mladíci, jenže jejich plány překazil právě majitel, který se nečekaně vrátil.

„Všem třem podezřelým ve věku osmnáct, devatenáct a dvacet let hrozí v případě odsouzení až tři roky," sdělila mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

Vloupání do domů řešili také na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku. V Kroměříži se jednalo o rodinný dům a o nemovitosti ve Zdounkách a ve Střílkách.

„Po pachatelích policie intenzivně pátrá," uvedla kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Zloději nezaháleli ani ve Starém Městě a Hluku, kde v obou případech vyloupili po jednom z rodinných domů. I i v těchto případech jsou pachatelé prozatím neznámí a policie po nich pátrá.

Pozor na přeplněné poštovní schránky

Pro zloděje je doslova pozvánkou do osamělého bytu například i přeplněná poštovní schránka.

Jak se tedy kromě zabezpečení bytu či nemovitosti postarat i o to, aby vstup do našeho soukromí nenechavce přímo nevyzýval ke vstupu?

Podle tiskové mluvčí České pošty Marty Selicharové jde hned o několik možností.

Jedna z nich je domluva se sousedem nebo příbuzným, aby vaši schránku pravidelně vybíral. K tomu, aby mohli vyzvedávat zásilky na poště po dobu vaší nepřítomnosti, slouží průkaz příjemce.

„O tento průkaz mohou občané zažádat na kterékoliv pobočce České pošty, která ho vystaví na počkání. Další způsob, jak neprozradit zlodějům podle poštovní schránky, že nejste doma, je služba s názvem Změna místa dodání neboli dosílka, kterou taktéž vyřídíte na pobočče pošty," uvedla Selicharová. Službu však nelze využít u zásilek, u kterých odesílatel uvedl poznámku „Nedosílat".

„Pokud však plánujete cestu do zahraničí a nemáte nikoho, kdo by vám zásilky přebíral, můžete požádat na poště o prodloužení úložní doby na jeden měsíc. Obě tyto služby jsou zpoplatněny dle ceníku České pošty.

Doplnila i poslední možnost, jak neprozradit sousedům, že jste odjeli mimo domov. To je odnáška zásilek, kdy pošta zásilky nebude doručovat na vaši adresu, ale rovnou je uloží na poště.

„I u této služby je potřeba písemná žádost u kterékoli pošty. Zásilky jsou ukládány zpravidla po dobu 15 kalendářních dnů, pokud odesílatel při podání zásilky tuto lhůtu nezkrátil nebo neprodloužil. Služby Prodloužení úložní doby a Odnáška zásilek poskytuje Česká pošta zdarma," uzavřela Marta Selicharová.

Než odjedete…

Rady, na co by lidé neměli před odjezdem na dovolenou zapomenout, poskytla Simona Kyšnerová, tisková mluvčí kroměřížské policie:

1. Na svůj odjezd neupozorňujte zbytečně předem. Povězte o něm pouze těm, kterým důvěřujete.

2. Při odjezdu řádně uzamkněte všechny dveře a uzavřete okna, včetně balkonových oken a dveří.

3. Nenechávejte zatažené závěsy nebo žaluzie.

4. Přerušte dodávku poštovních zásilek anebo si zajistěte pravidelné vybírání schránky spolehlivou osobou.

5. Věnujte pozornost i zabezpečení kůlen a přilehlých objektů.

6. Klíče neponechávejte uschované na oknech, pod květináči, rohožkami apod.

7. Požádejte někoho známého, aby vám chodil dům či byt pravidelně kontrolovat.