„Nekomentuji informace Práva, počkáme na rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu," řekl pro Deník prezident republiky Miloš Zeman během své návštěvy Moravskoslezské­ho kraje.

Sám Vratislav Mynář, který je i zastupitelem Osvětiman, nebral svůj mobilní telefon a nereagoval ani na SMS.

„Já bych se k tomu v této chvíli vůbec nechtěl vyjadřovat. Vždyť ani nevíme, jestli je vůbec pravda, že NBÚ už nějaké rozhodnutí vydal, nebo ne. Takže se nezlobte," omluvil se starosta Osvětiman Otakar Berka s tím, že i kdyby Vratislav Mynář prověrku nedostal, jeho názor na něj to nezmění.

Šéf NBÚ Dušan Navrátil se měl údajně kvůli prověrce kancléře v uplynulých dnech dvakrát sejít s prezidentem Milošem Zemanem. Ten v minulosti uvedl, že pokud Vratislav Mynář prověrku nezíská, nebude na Hradě jako kancléř dále působit. Mynář o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později.

Místopředseda poslanecké sněmovny a místostarosta Suché Loze Petr Gazdík (Starostové) usuzuje z Mynářovy dlouhodobé neschopnosti získat bezpečnostní prověrku, že má určitý problém a jeho další setrvání ve funkci kancléře prezidenta republiky hodnotí jako ohrožení bezpečnosti státu.

„Myslím, že pan prezident republiky, který je také hlavou Armády ČR, by měl jako hlava jít příkladem a vyvodit z absence bezpečnostní prověrky svého kancléře důsledky," konstatoval Petr Gazdík.

Podobně hodnotí situaci kolem kancléře i poslanec, člen výboru pro obranu v Poslanecké sněmovně i uherskohradišťský zastupitel Antonín Seďa (ČSSD). Ten tvrdí, že si už i vrabci na střeše cvrlikali o tom, že to s bezpečnostní prověrkou Vratislava Mynáře dopadne nevalně.

„Po celou dobu, co pan kancléř neměl prověrku, byl bezpečnostním rizikem nejen pro pana prezidenta, ale pro Českou republiku jako celek. Teď už je další krok v této záležitosti jen na panu prezidentovi," upozornil Antonín Seďa.

Mluvčí NBÚ Radek Holý sdělil, že úřad nemůže ze zákona konkrétní prověrky komentovat, vyjádřit se může pouze obecně. „Informace jsou obsaženy v bezpečnostním svazku a zákon stanoví, že údaje z něj je možné využívat pouze pro potřeby plnění úkolů podle tohoto zákona. Jejich poskytnutím za jiným účelem a jiným osobám by NBÚ sám porušoval zákon," uvedl Radek Holý.

Důvody rozhodnutí NBÚ nejsou známé, spekuluje se ale o tom, že úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty, což však Vratislav Mynář opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat také nákup vily od právníka lobbisty Romana Janouška v pražských Strašnicích za 5,5 milionu korun, což je podle realitních makléřů cena dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé. Zemanův kancléř řekl, že v nákupu nic podezřelého nevidí.

Rozhodnutí NBÚ zatím není pravomocné. Vratislav Mynář proti němu může podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Dušan Navrátil. Pokud by ho zamítl, má kancléř možnost podat žalobu k pražskému městskému správnímu soudu. Jako poslední možnost pak zůstává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.