Kniha se jmenuje Mlynáři od Babic a hned na jejím přebalu si můžete přečíst, že přináší nová fakta o osudovém dramatu padesátých let.

Šel jsem se podívat v tomto týdnu na besedu s jejími autory do Cafe Portal a byl nejdříve zvědavý, kolik lidí v našem regionu může na takovou besedu přijít. Bylo jich kolem dvaceti, většinou starší, političtí vězni, učitelky na penzi, ředitel knihovny, ředitel kina, známý hradišťský kněz, majitel knihkupectví. Asi očekávaná sestava, čekal jsem několik známých tváří, které potkávám například pravidelně při vernisážích ve Slováckém muzeu nebo jinde, ale nevšiml jsem si žádné. Z mladých nepřišel nikdo, pokud nepočítám slečnu, která ale obsluhovala návštěvníky této příjemné a jediné literární kavárny v širokém okolí.

Beseda byla zajímavá, její autoři Luděk Navara a Miroslav Kasáček připravili hodně pěknou knihu, kterou sympaticky věnovali „rodinám těch, kteří se nikdy nevzdali“.

Na detaily knihy není v tomto sloupečku místo, mnohým z vás jistě něco řekne Případ Babice – vražda tří funkcionářů místního národního výboru v tamní škole, bohužel, většina národa tento případ zná ve zfalšované podobě z Třiceti případů majora Zemana (stejně jako další události našich dějin). Jak i na besedě upozornili její autoři, ve skutečnosti za vším stála Státní bezpečnost, která chtěla zlikvidovat řadu lidí, a také se jí to podařilo. Za Babice bylo sto lidí odsouzeno k dlouholetým trestům, jedenáct bylo popraveno a desítky soukromých zemědělců, podnikatelů a jejich rodin zbaveno majetku a perzekuováno. Strašlivá tragédie.

Když jsem na besedě naslouchal debatě nejen o knize, ale například i o tom, proč školství ve výuce nedávné minulosti selhalo, představoval jsem si, jak by bylo potřebné, kdyby knihy s podobným tématem vyšly o našem regionu. A kdyby na stolečku v Cafe Portal ležely knihy o věznici v Uherském Hradišti, o těch, kteří v ní byli mučeni a vražděni, knihy o dalších statečných lidech na Slovácku, kteří bojovali proti tehdejšímu režimu, knihy o velkém množství soukromých zemědělců, kteří čelili dnes už nepředstavitelnému tlaku, aby vstoupili do družstva, knihy o odbojových skupinách, které v našem regionu působily.

Těch témat a osobností by bylo mnoho a mnoho, něco z toho bylo samozřejmě v minulých dvaceti letech zmapováno, ale stále zůstává mnoho obětí opomenuto nebo jsou jejich příběhy jen naznačeny. Nemluvě o tom, že tyto příběhy nemají tak reprezentativní podobu, jako představuje kniha, o níž se tady zmiňuji.

Když pozoruji dění na Slovácku, čtu knihy, které o něm vycházejí, nebo se dívám do publikací o jednotlivých vesnicích, zdá se mi, že skoro všude je věnována letem nesvobody 1948 až 1989 hodně malá pozornost. Slováckým „Mlynářům od Babic“ i rodinám, které se nikdy nevzdaly, toho ještě hodně dlužíme.

Autor provozuje webové stránky www.slovackoDNES.cz

Radek Bartoníček