Zatímco vloni mu k nejlepšímu výkonu mezi místními vinaři stačilo 21 zlatých, letos jich posbíral celkem 32. „Z ocenění mám pochopitelně radost, ale jak se říká, úspěch je to, co ti přátelé dlouho neodpustí. Měl jsem dilema, zda neuvolnit místo, aby mohli vyhrávat i ostatní. Nakonec jsem si ale řekl, že budu ve vinaření pokračovat dál a tím také zřejmě dál štengrovat své kolegy vinaře," usmívá se Zdeněk Ponížil a naznačuje, že za svým letošním úspěchem vidí zejména vyšší kvalitu loňských hroznů, z nichž vína vyráběl.

„Více zlatých medailí jsem tento rok získal díky vysokému obsahu cukrů v hroznech. Jenom na dnešním koštu tady v Dolním Němčí jich ze čtrnácti mých vzorků získalo zlatou devět. Od začátku roku jich mám už celkem 32, a to nepočítám tři zlaté z koštu v Hrušovanech nad Jevišovkou, odkud pocházím. To bylo mimo soutěž," přiznává vítězný vinař. A který vzorek mu letos udělal největší radost?

„Rulandské modré – Klaret, které jsem měl v plánu vyrobit jako rosé, ale ono nakonec vyšlo tak krásně a raritně, že se prakticky nezabarvilo. Nakonec se mi tedy povedlo vyrobit z červených hroznů bílé víno," říká Zdeněk Ponížil spokojeně. Zemědělský inženýr Zdeněk Ponížil je rodák z Hrušovan nad Jevišovkou. Od 80. let žije v Dolním Němčí. Výrobě vína se věnuje už více než čtvrt století. Vinohrad nevlastní, proto víno vyrábí z hroznů, které kupuje u nás , nebo ze sousedního Slovenska.

SOUVISEJÍCÍ Na koštu vín v Dolním Němčí ocenili 14 šampiónů a udělili 120 zlatých medailí