VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Vládu nad Kunovicemi převzal nový král i se svou družinou

Kunovice – První z letošních tří jízd králů se uskutečnila o tomto víkendu v Kunovicích. Toto město se opět po dvou letech přeneslo v čase o řadu let nazpět, kdy se jeho ulicemi ozývalo klopýtání koňských kopyt a cesty brázdily koňské povozy.

18.5.2014
SDÍLEJ:

Jízda králů 2014 v KunovicíchFoto: DENÍK/Jan Karásek

Na hřbetech bohatě nazdobených koní totiž v neděli 18. května vyrazila do ulic Kunovic královská družina, srocená kolem desetiletého krále Radovana Simana. Ani nestálé počasí neodradilo stovky lidí, aby nezhlédli toto vyvrcholení kulturní sezóny v Kunovicích.

Většina z nich netrpělivě vyhlížela již dopolední žádání o krále před rodinným domem Simanů.

Fěrtúšek, královská korunka, šerpy, kordulka či kordovanky. To všechno na kunovického krále v neděli ráno čekalo. Král Radovan měl přitom za sebou jen krátkou noc. Po sobotním večerním programu pro něj nedělní den začal před šestou hodinou ráno. Zhruba hodinu trvalo, než se i s rodiči nastrojili do svých krojů. Letošní jedinečná královská úloha Radovanovi předurčila kroj ženský.

„Je mi v něm hrozně horko," sdělil bezprostřední dojmy krátce po oblečení mladý král. „Radovan naštěstí díky několika předchozím představením není v ženském kroji poprvé, o to je to jednodušší," dodala králova maminka Blanka Simanová.

„Nejnáročnější asi bude mít celý den v ústech růži, doufám, že mi nespadne" sdělil své poslední dojmy král Radovan krátce před tím, než si tuto rekvizitu nadobro vložil do úst a odebral se ke svému koni, který na něj již čekal bohatě nazdobený na dvoře domu.

Tím nejbližším partnerem se mu pro následující hodiny měl stát Starokladrubský bělouš – desetiletá klisna Agáta z Květné u Poličky poblíž Svitav.

„Hýlom hýlom, počůvajte co sa stalo o tejto svatodušní neděli. Ukradli nám krála," začalo se před domem Simanů ozývat vyvolávání královské družiny. Ta právě přijela, aby požádala rodiče Radovana Simana o vydání nového krále.

„Já vám teda syna za krála dám, ale toto si na vás vyjednám. Abyste krála poslušní byli a věrnost mu přísahali," odvětil královské družině otec krále. Mladíci ze hřbetů koní jednohlasně složili slib a po chvíli se již král s růží v ústech, obklopen dvěma pážaty, praporečníkem, ministry a vyvolávači, za doprovodu muziky a zpívání vydal směrem ke kunovické radnici.

„Já vám povolení dám, ale toto si vyjednám. Abyste si krála podruhé ukrást nedali a Kunovjanům hanbu neudělali," odpověděla po chvíli starostka Kunovic Ivana Majíčková královské družině na jejich žádání o povolení jízdy.

A poté si již mládenci v krojích na hřbetech svých koní začali své úlohy plně užívat. Prostory před kunovickou radnicí se začal ozývat bezpočet vyvolávek, vtipných a někdy i patřičně jedovatých.

„Hýlom hýlom, tento pán má prý veliký pytel, proto je z něho zastupitel," rozesmál davy jeden z vyvolávačů, zatímco druhý se krátce po něm pokusil v angličtině oslovit přítomnou delegaci z americké ambasády.

„Když já měl z angličtiny dvojku," sdělil však za chvíli rezignovaně poté, co v polovině anglického textu zapomněl jeho další znění. Rozesmátý dav jej nicméně i přes to odměnil bohatým potleskem. Královská družina se ve svých vtipných vyvolávkách nebála okomentovat aktuální dění v Kunovicích i na tamější radnici. Vzpomněla také kunovické hasiče, místní letecké muzeum, fotbalisty 1.FC Slovácko, hejtmana Stanislava Mišáka či prezidenta Miloše Zemana.

„Hýlom hýlom, každý člověk má nějakou tu slabinu, tak přistupte blíže a polaskejte mé pokladničce štěrbinu," vyzval humorným způsobem jeden z výběrčích přihlížející diváky, aby přispěli do jeho kasičky na krále. Ze samotného davu se mimo slováckého nářečí ozývala také maďarština a polština.

„Máme právě na radnici návštěvu z partnerských měst polského Krosna a maďarského Sarváru, velice rádi jsme jim představili kunovickou jízdu králů," vysvětlil vzápětí přítomný místostarosta Uherského Hradiště Zdeněk Procházka. Projíždějící královský průvod s nadšením okomentoval také na okraji silnice přihlížející hlouček slovensky hovořících žen.

„Je nás asi dvacet a zastavili jsme se na této akci na několik hodin při našem návratu z Mutěnic po cestě domů. Máte tady hrozně pěknou tradici s krásně nazdobenými koňmi. Velice se nám tady líbí," shodly se jednoznačně ženy, pocházející z Liptovského Mikuláše.

A i ony vzápětí přiběhly k jednomu z koní a přispěly do jeho kasičky. „Hýlom hýlom, vedle naší starostky stojí pěkný panáček, vždyť je to taky starosta Vlčnova, pan Pijáček," poukázali po chvíli vyvolávači na přítomného starostu obce, která hostí svou jízdu králů jen o týden později.

První zmínka o konání jízdy králů v Kunovicích pochází z roku 1892. Novodobá tradice byla obnovena v roce 1996 a v letošním roce se jedná už o desátou slavnost v pořadí. Celý program jízdy králů v Kunovicích se uskutečnil od pátku 16. května do neděle 18. května.

Slavnosti se konají v tomto městě jednou za dva roky a byly první z letošních tří jízd králů, které se na Uherskohradišťsku uskuteční. Již týden po slavnostech v Kunovicích, se od 23. do 25. května koná jízda králů ve Vlčnově, která je pořádána každým rokem.

Sérii zakončí Dolňácké slavnosti písní a tanců s tradiční jízdou králů v Hluku ve dnech 3. až 6. července. V obci Hluk se jízda králů koná každé tři roky. (Kor)

Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v republicePochází z pohanských dob. Mladí chlapci tehdy soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži. Jízda králů byla pro svou jedinečnost v listopadu 2011 zapsána do seznamu UNESCO jako součást nehmotného kulturního dědictví lidstva.

Autor: Jiří Kordovaník

Místo události:
18.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dračí mistrovství Moravy na Kunovské tabuli.
50

Novoveští dragoni doma vybojovali sedm medailí

Zápas 4. kola fotbalové HET ligy mezi Sparta Praha a 1. FC Slovácko, hraný 18. sprna v Praze. Michal Sáček, Vlastimil Daníček.
26

Slovácko rozesmutnil kanonýr Lafata

Lukášek z Mařatic bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

FOTOGALERIE / Ještě na začátku roku byl Lukášek z Mařatic bezstarostný kluk, který si užíval dětství, běhal po hřišti a chodil do Hradišťánku. Únor 2017 bude už navždy pro celou rodinu jedním z nejsmutnějších měsíců letošního roku.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Už žádné čekání. Zjistěte si, kolik je v nemocnici pacientů

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Velkou pomoc pro pacienty, kteří se chystají do odborných ambulancí, zavedla Uherskohradišťská nemocnice.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení