VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vítěze vybírali ze sto třiceti vzorků

Polešovice -Víno poteče proudem, ti nejlepší za něj dokonce dostanou cenu a k tomu všemu budou zpívat mužské a ženské sbory a vyhrávat cimbálové muziky. To je stručný nástin toho, jak to bude v sobotu odpoledne vypadat v Polešovicích, kde se konají Vinařské slavnosti s vyhlášením výsledků soutěže Top víno Slovácka 2012.

24.8.2012
SDÍLEJ:

Nabrat víno koštýřem není pro mnohé jednoduché, zkušený vinař to ale zvládne hravě.Foto: DENÍK/Martin Nevyjel

Tato akce bude příležitostí k neformálnímu setkání milovníků dobrého vína z řad široké veřejnosti. Je připraven bohatý kulturní program, ochutnávka všech vín přihlášených do soutěže či ochutnávka specialit, tedy potravin z provozoven okresu Uherské Hradiště a BIO vín.

Okresní agrární komora pro Uherské Hradiště a Zemědělský svaz ČR letos připravily již 5. ročník soutěže, která prezentuje práci vinařů a je zároveň oceněním jejich práce. Přihlásit se do ní mohli vinaři Zlínského kraje a přilehlých obcí Blatnice pod Svatým Antonínkem a Blatnička.

„Přihlášená vína musela být vyrobena z hroznů odrůd vinné révy mající původ na území České republiky. Soutěž se řídí statutem, jehož podmínky musí vinaři a přihlášená vína splňovat," nechala se za pořadatele slyšet ředitelka Okresní agrární komory Karla Malinová.

Do letošního ročníku se přihlásilo osmadvacet vinařů a vinařských podniků, došlo k malé obměně vystavovatelů a přibyli dva noví vinaři. K hodnocení bylo nakonec předloženo celkem 130 vzorků.

Ve dnech7. a8. srpna se oceňovala vína ze sklizně roku 2011 ve třech kategoriích podle obsahu zbytkového cukru. Deseti nejlépe ohodnoceným vínům v Polešovicích porotci udělí certifikát a medaili „Top víno Slovácka 2012", kterou mohou být oceněná vína označena na obalu. Cenu získá také nejlepší kolekce vín a jeden ze soutěžících obdrží i cenu hejtmana Zlínského kraje za víno s nejvyšším počtem bodů. „Tato cena spočívá v limitovaném odběru vín pro reprezentační účely Zlínského kraje. Vinaři s nejvyšším počtem bodů bude udělena také cena starosty města Uherské Hradiště," prozradila Karla Malinová.

Značkou Top víno Slovácka chtějí organizátoři upozornit na kvalitu vín vyrobených na Slovácku a propagovat moravská vína. Pro milovníky vín je značka zárukou kvality a pro vinaře zase prestižním oceněním jejich práce.

Návštěvníky Polešovic ale v sobotu nečeká pouze vyhlašování výsledků, mohou se těšit také na vystoupení několika sborů a muzik. „Naplánovali jsme vystoupení místních dětí z mateřské školy, souboru Polešovjánek a ženského souboru Drmolice, také se příchozí mohou těšit na vystoupení hostů, souboru Kunovjan a mužského sboru z Kudlovic. Účinkující doprovodí dvě cimbálové muziky, Kunovjan a Dolňáci," doplnila informace Ludmila Drobilová.

Ilustrační foto.Program vinařských slavností

SOBOTA

13.00

Koncert dechové hudby Nedakoňanka v Městečku

13.30

Krojovaný průvod do multifunkčního zařízení v areálu školního hřiště v Polešovicích

14.00

Vystoupení dětí z mateřské školy a dětského folklorního souboru Polešovjánek

Vyhlášení vítězů soutěže Top víno Slovácka2012 apředání cen

Degustace hodnocených vín dle katalogu

Prezentace regionálních potravin a BIO vín

Vystoupí folklorní soubory Kunovjan, Drmolice a vinaři z Polešovic, cimbálové muziky Kunovjan a Dolňáci

15.30 - 19.30

Doprava vláčkem Ste-elinka z areálu školy do Vinařské ulice v Polešovicích

17.00 - 21.00

Otevření sklepů na Vinařské ulici za doprovodu cimbálových muzikIlustrační foto.

K vstupnému

Při vstupu do multifunkčního zařízení v areálu školního hřiště v Polešovicíh budete mít zakoupením vstupenky ma 150 korun možnost sledovat bohatý kulturní program s ochutnávkou všech vín přihlášených do soutěže Top víno Slovácka2012 aochutnávkou regionálních potravin zdarma. K zakoupené vstupence obdržíte sklenici, katalog v látkové nosičce a pět žetonů na ochutnávku vín v otevřených sklepích na ulici Vinařská od 17 do 21 hodin. Další žetony na ochutnávku ve sklepích si můžete zakoupit rovněž u vstupu do areálu nebo přímo na ulici Vinařská. Jeden žeton stojí 5 korun a každý vinař má ceník, za kolik žetonů jednotlivá vína nalévá.

Ve zkratce o biovíně

Biovíno je připraveno z vinných hroznů vypěstovaných, zpracovaných a expedovaných podle zásad ekologického zemědělství. Při pěstování vinné révy se nepoužívají herbicidy, akaricidy ani jiné syntetické přípravky, jsou nahrazeny dravými roztoči, slunéčky či dalším dravým hmyzem, který pomáhá udržet zdravou rovnováhu ve vinici. Na případná plísňová onemocnění se používají v omezeném množství měďnaté a sirnaté přípravky.

Ekologický pěstitel vína se soustředí především na maximální kvalitu a cukernatost hroznů a využívá přirozené úrodnosti půdy. Pro dosažení těchto vlastností vína je také důležitý výběr odrůdy s požadovanou odolností a ochotou tvořit cukry. Biovíno s cukernatostí více než 19 stupňů (měří se hustota hroznového moštu pozn. aut.) se řadí do vín přívlastkových, které se dále stupňovitě označují jako takzvaný kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí.

Samotné zpracování hroznů na biovíno se obejde bez šlechtěných kvasinek, enzymů a dalších syntetických čeřicích či stabilizačních látek. Proces výroby probíhá přirozeným způsobem, který je sice zdlouhavější a pracnější, zato však bez chemických reziduí. Biovíno je stále živé, proto je náročnější na kvalitní skladování.

Biovíno je náležitě certifikováno a poznáte jej podle ochranné známky BIO, takzvané zelené biozebry a kódu příslušné kontrolní organizace, stejně jako další biopotraviny.

Kde víno koupit: Biovíno lze zakoupit přímo u ekologicky hospodařících vinařů, ve vybraných vinotékách a prodejnách biopotravin. V České republice se produkcí biovína zabývají František Mádl z Velkých Bílovic pod značkou Naturvin, Josef Abrle z Pavlova produkuje biovíno odrůd pálava, muškát moravský, cabernet moravia, andré, ryzlink rýnský a například u Miloše Michlovského zájemce koupí biovíno odrůd laurot a malverina.

Zdroj: www.pro-bio.cz

Související článek:

Dodržet otevírací dobu sklepů je těžké, když víno chutná

Autor: Blanka Malušová, Redakce

24.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policejní potápěči vytáhli z rybníčku v Bílovicích tělo čtyřicetiletého utonulého muže z jedné obce na Uherskohradišťsku.

Ze zámeckého rybníčku v Bílovicích vytáhli utonulého muže

Ředitel Muzea J. A. Komenského Miroslav Vaškových ve své kanceláři.
3

Dny Komenského startují našlapanou sezonu v muzeu Učitele národů

Hasiči i dobrovolníci pomáhali s očistnou kúrou letounů

V rámci třetího ročníku dobrovolnické Akce U aneb Velké umývání dorazilo v sobotu a v neděli do Leteckého muzea Kunovice, pobočky Slováckého aeroklubu, 160 dospělých i dětí, aby s pomocí kartáčů rýžáků, hader, smetáků, mopů, lopatek a čisticích prostředků pomohli s údržbou 22 historických leteckých exponátů.

AKTUALIZOVÁNO

Hattrick dokonán. Valašskou rallye opět ovládl Kopecký. Zcela suverénně

Valašsko - Splnil roli favorita. Jan Kopecký suverénně ovládl 36. ročník Valašské rallye a úspěšně vstoupil do sezony mistrovství České republiky. Úřadující domácí šampion ovládl klání na Valašsku stylem start - cíl a druhého Pecha porazil o více než minutu.

Kulturní dům v Sadech byl výkladní skříní vína

Uplynul bezmála rok a členové spolku Vinaři Sady, vítali v sobotu širokou veřejnost na své tradiční výstavě vín. První lahve s 478 vzorky bílých, červených a rosé vín, otevřeli nalévači úderem 16. hodiny.

Zlaté medaile v dětském aerobiku zamířily do ZŠ Kunovice a DDM Šikula

V tělocvičně uherskohradišťské základní školy UNESCO byl v sobotu ten nejsprávnější čas k uspořádání k uspořádání oblastní soutěže dětských družstev s názvem Aerobik nás baví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies