VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věrná kopie Relikviáře sv. Maura, jedinečný skvost

Velehrad – Jít cestou naděje, to byl název vernisáže nejlepších vězeňských autorských děl ve Stojanově gymnáziu Velehrad. Na výstavě byly ve čtvrtek a v pátek k vidění obrazy, ale i zajímavé artefakty, z nichž nejvíce lákal návštěvníky jedinečný exponát, a to věrná kopie Relikviáře svatého Maura.

5.7.2013
SDÍLEJ:

Jít cestou naděje, to byl název výstavy nejlepších vězeňských autorských děl. Výstava obsahovala obrazy i jiné artefakty.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Ta je téměř k nerozeznání od výjimečné zlatnické památky na území České republiky, která je co do hodnoty srovnatelná s korunovačními klenoty, přestože je starší a umělecké práce jsou na ní provedeny ve větším rozsahu.

Kopii relikviáře zhotovili jako unikátní edukativní pomůcku pro zámek a hrad Bečov odsouzení z Věznice Horní Slavkov. „Tato pomůcka a originál dřevěné sochy sv. Barbory, patronky horníků, zhotovená na zakázku pro kostel v Chodově, byly na výstavě pouze ve čtvrtek a v pátek jen do dopoledne. Pak byly odvezeny zpět", informovala Květoslava Jakubalová, hlavní kaplanka Vězeňské služby České republiky.

Návštěvníci Velehradu tak měli jedinečnou příležitost prohlédnout si věrnou kopii Relikviáře sv. Maura.

Téma výstavy Jít cestou naděje odrážela i význam události letošního výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Moravu. Právě naděje je tím nosným motivem nejen života vězňů, ale i každého člověka. „Tam, kde by naděje nebyla, umírá i život sám. Tato zkušenost propojuje každého z nás. Bez ohledu na to, kde nebo čím je. Snad tato výstava napomůže přiblížit cesty, které jsou od sebe odděleny vysokými zdmi," uvedl Otto Broch, vězeňský kaplan Vazební věznice v Olomouci.

Autor: Zdeněk Skalička

5.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Branka bude otevřená ve všední dny.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Lidé se mohli při komentované prohlídce dozvědět, jak se knížka Broučci z pohledu výtvarného umění vyvíjela.
16

Karafiátovi Broučci stále oslovují a přitahují čtenáře všech generací

Kunovice jsou investičně atraktivním regionem

Ocenění Investičně atraktivní region v regionálním kole a druhé místo ve stejné kategorii v celostátním si v minulých dnech odneslo město Kunovice. Porotu zaujala efektivní kombinace investic do rozvoje podnikatelského prostředí, otevřenost radnice vůči názorům podnikatelů a rozsáhlá připravenost infrastruktury, včetně úspěšného provozování podnikatelského inkubátoru.

Na most přes Holomňu jen na vlastní nebezpečí

Z důvodu zhoršujícího se stavu mostu přes Holomňu poblíž soutoku s Olšavou u Drslavic umístilo vedení obce z obou stran cedule zákaz vjezdu a vstupu pouze na vlastní nebezpečí. Lidé by měli v těchto místech dbát zvýšené opatrnosti, děti samotné na most rozhodně nepouštět.

Nejdelší rybu na nočních rybářských závodech ulovila Jarmila Sedláčková

V sobotu, v den svátku sv. Petra, patrona rybářů, se uskutečnil u Konventního rybníka a mokřadu Žabince před velehradskou bazilikou 15. ročník nočních závodů v lovu ryb.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies