VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Břestku se tancuje "hanácká", je to unikát

Břestek /FOTOGALERIE/ - Hody v Břestku každoročně nastolují otázku po původu tance „hanácká“, který stárci v této obci obřadně tancují vždy druhý hodový den, tedy v neděli večer.

25.11.2011
SDÍLEJ:

Letošní „hanácká“ v Břestku byla zvláštní i tím, že ji režisér Ivan Stříteský snímal pro nový DVD snímek. Foto: Jiří Jilík

Netancuje se totiž v žádné jiné obci na Dolňácku; na Hradišťsku jde o unikát. „Hanácká“ je zavádkový tanec, který sem patrně zabloudil z oblasti tzv. hanáckého Slovácka; ve Velkých Bílovicích, Bořeticích, Velkých Pavlovicích, na Vrbici, v Kobylí a mnoha dalších obcích na pomezí Slovácka a Hané je ozdobou druhého nebo třetího hodového dne. Na hanáckém Slovácku je košatější, rozvinutější a je středobodem podvečerního obřadu pod májí. Tancuje se dvě i tři hodiny podle počtu zpívaných slok, kterých mnohdy bývá i kolem šedesáti. Stárci musí „zavést“ nejen své partnerky ale postupně všechna děvčata hodové chasy.

Břestecká „hanácká“ je zeštíhlenou úpravou; pod právo stárci zavedou typickými tanečními krůčky jenom své partnerky, takže obřadní tanec trvá jen chvíli. Na Břestku také již dříve upustili od zpěvu; ještě před dvaceti lety se střídaly hraná a zpívaná sloka písně „Neviděli jste tu mou panenku…“.

Jediná silnice do Břestku vede přes Buchlovice, kde je tento tanec neznámý, z Břestku dál cesty, kromě lesních nevedou, a tak otázka odkud se zde tanec vzal, je skutečně na místě. Místní vlastivědný badatel František Malík vyjádřil v publikaci o historii břesteckého mlýna hypotézu, že ji sem mohl „přenést“ jeden z mlynářských rodů, který se do Břestku přistěhoval z Hané. Je to velmi pravděpodobné, byť v pramenech tato souvislost zachycena není.

Je obdivuhodné a nesmírně chvályhodné, že v malé vesničce o martinských hodech udržují tento obřadní tanec, přestože v neděli večer o muzice bývá sál poloprázdný a není zde přespolních návštěvníků, kteří by zájem na udržení tradice ocenili a dali novodobý smysl tradování v časech, kdy zvyky ztratily své původní funkce, a tím i podstatný důvod své existence.

Břestecká chasa navíc dělá své obci skutečně čest. Ne vždy se návštěvník na hodech setká s dodržováním společenských pravidel, k nimž patří kupříkladu to, že chasník neopouští svoji tanečnici na parketu, když ji vede pod právo, nabídne jí rámě, a během tance i s cizími návštěvníky vedou krojovaní společenskou konverzaci. Musím říci, že jsem si chvíli připadal jak v Jiříkově vidění. Starosta Krušina může být na svoji omladinu právem pyšný.

Letošní „hanácká“ v Břestku byla zvláštní ještě v něčem. Režisér Ivan Stříteský v jejím průběhu snímal jeden z obrazů nového DVD snímku „Za pověstmi a pohádkami Chřibů“, který natáčí pro Mikroregion Buchlov. A tak se při večerní muzice na parketu ocitli i hlavní protagonisté filmu, herci Slováckého divadla Vladimír Doskočil a Martin Vrtáček.

Jiří Jilík

25.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soudní síň. Ilustrační foto.

Pětičlenná skupinka se zpovídá z vydírání podnikatele z Prakšic

Park Rochus v Uh. Hradišti. Ilustrační foto.
9

Stavbou roku je areál na Rochusu, ČSSD se to nelíbí

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Sbírání hub se pořádně prodražilo dvaatřicetiletému muži, který v úterý 19. září dopoledne vyrazil do lesa nedaleko místní části Bojkovic Bzové.

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení