VYBRAT REGION
Zavřít mapu

UFO pozorovali nad Valašskými Klobouky

Uherský Brod /SERIÁL DENÍKU/ - Dne 29. listopadu 1989 navečer byla desítka náhodných pozorovatelů svědkem dvou obletů neznámého objektu nad Valašskými Klobouky.

5.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Na předešlé díly seriálu Slováckých novin se můžete podívat ZDE

„O půl šesté jsem náhle zahlédla z okna dost veliké pohybující se těleso, které se divně točilo a které mělo dost výrazné červené světlo, které jako by blikalo. Bylo to podivné. Neboť to neletělo přímočaře, ale houpavě a točilo se to proti pohybu hodinových ručiček,“ referovala o pozorování neznámého objektu ve večerních hodinách nad Valašskými Klobouky jedna ze svědkyň Ludmila Řepová.

Těleso přiletělo z východu a také se tam ztratilo

Po půl hodině se UFO objevilo znovu, to už ho pozorovalo více lidí. Přiletělo opět z východu a tam se také ztratilo. Svědkyně, z jejíž výpovědi jsem citoval, tvrdila, že v době, kdy chodila na noční směny, pozorovala družice i pády meteorů, ale dosud však nic takového, jako onoho večera, neviděla. Další žena doplnila popis UFO o bílý odlesk, který byl na jeho spodní části.

Veliké bylo jako slunce a mělo tvar banánku

V časovém rozmezí 17.50­18.30 byly pozorovány pravděpodobně dva oblety UFO nad Valašskými Klobouky ve výši cirka 30 stupňů nad obzorem. Podle pozorovatelů mělo UFO velikost Slunce, tvar banánku. Lze předpokládat, že oba oblety bezprostředně na sebe navazovaly, přičemž každý mohl trvat asi 30 minut. Protože byl pozorován kývavý pohyb jako na vodě, lze usuzovat , že UFO mohlo letět poměrně nízko. Je zajímavé, že se zvedalo jedním směrem, při zatáčce. Svědkové tvrdili, že to viděli ze spodu, ale také z boku, takže to pravděpodobně muselo letět nízko.

Po zkušenostech z pozorování rozpadu družice z ledna 1991 z Havlíčkobrodska uveřejněném v minulém pokračování víme, jak zrádné je posuzování výšky letícího tělesa na obloze.

UFO nevydávalo žádný zvuk. Podle líčení některých svědků mělo okna, z kterých vycházelo světlo, jako když se díváme do kamen, nebyly vidět ani plameny, ani oheň.

Jeden z pozorovatelů, syn hlavní svědkyně, nakreslil to, co viděl, v podobě jakéhosi trojúhelníku, připomínající tak zvaný belgický typ UFO. Všechny tři kresby, které mám k dispozici, se liší i počtem světel, tu byly tři nebo jedno, protože rotace UFO mohla způsobit iluzi existence více světel. I ve výpovědích se objevily rozpory, není jasné zda blikání světla vzniklo rotací nebo pulzací zdroje. Jedno z vysvětlení, že se jednalo o osvětlené rogalovo křídlo, je dosti nepravděpodobné. Pravděpodobně stejné UFO, tři červená světla ve tvaru trojúhelníku, pozorovali téhož dne i ve Žďáru nad Sázavou. V Buchlovicích byla pozorována ve večerních hodinách v říjnu tři neslyšně letící červená tělesa v trojúhelníkové konfiguraci se stříbrným odrazem na spodu. Na dotaz na letišti v Kunovicích, zda se nejednalo o letadlo startující z tohoto letiště, bylo sděleno, že se v ten den nelétalo.

Tmavá hmota ve tvaru bochníku s šesti až osmi otvory

Velice podivuhodné na celém případu je také to, že ve stejný den a stejnou hodinu vzrušilo pravděpodobně UFO „valašsko klobouckého“ typu náhodné svědky v Belgii. I tam došlo ve výpovědích v rozporu v popisu UFO. Trojúhelníková konfigurace světel s jedním uprostřed s velkými manévrovacími schopnostmi, na straně druhé, tmavá hmota ve tvaru bochníku s šesti až osmi žhnoucími otvory, tak bylo popsáno UFO pozorované 12. října 1989 po 22. hodině ve Verviers.

Tomuto typu by odpovídal pozorování paní Řepové z Valašských Klobouk. „Poprvé z kuchyně jsem to zahlédla takto. Vypadalo to, že to není celé, ale díravé, a to světlo v nich blikalo,“ popsala pozorovaný objekt Řepová.

Zdá se dost pravděpodobné, že se jednalo v popsaných případech o stejné „mezinárodní UFO“. Ale nemuselo to být UFO.
V deníku Mladá fronta dnes ze dne 27.dubna 1991 se píše: „Avšak večer 19. října 1989 začaly z Edwardse startovat stroje, jaké nikdo nepamatuje. Intenzita pokračovala i příští rok. Dle Aviation Week a Space Technology, se objevují tři druhy výpovědí: Plochý trojúhelníkový stroj se zaoblenými hranami, který vypadá jako rejnok, létá téměř bezhlučně malými rychlostmi, přičemž pod jeho trupem blikají světla jantarové barvy…“

Rostislav Rajchl

5.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mladíka srazil vůz v ulici Neradice v Uherském Brodě.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Ilustrační fotografie.

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

AKTUALIZOVÁNO

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Desátý ročník jedné z nejprestižnějších soutěží s názvem TOP Víno Slovácka 2017 zná už deset vyhodnocených vín s nejvyšším počtem bodů, ale také tři nejlepší kolekce vín. 

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Pro lidi jsme mnohdy poslední záchrana, říká vedoucí Centra potravinové pomoci

ROZHOVOR/ - „Poslat je domů hladové nechci.“ Tímto citátem z Bible se řídí pracovníci Centra potravinové a materiální pomoci (CPMP) sv. Zdislavy Uherském Brodě, které provozuje tamní Oblastní charita. Vedoucím tohoto zařízení, jehož cílem je okamžitá pomoc sociálně slabým, je František Bílek. Ten vysvětlil okolnosti vzniku centra i náplň jeho činnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení