VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vznikne ve věznici unikátní trenažér totality?

Uherské Hradiště – Když všichni táhnou za jeden provaz, věc se daří. Stejně se začal odvíjet i nekonečný příběh uherskohradišťské věznice. V uplynulých týdnech nabral její smutný osud slibný směr. Co bylo zapotřebí? Jedna petice, tisícovka podpisů, dva bojující poslanci a článek ve Slováckém deníku.

12.2.2010
SDÍLEJ:

Toto je současný neutěšený stav uherskohradišťské věznice.Foto: Michal Stránský

Na sklonku ledna vznikl petiční výbor, který si jako cíl vytkl proměnu věznice v Muzeum paměti národa. Během pár dnů se na archy s peticí podepsala asi tisícovka lidí. Vzápětí se dvěma slováckým poslancům, Antonínu Seďovi (ČSSD) a Jaroslavu Plachému (ODS), podařilo posunout do druhého kola návrh bezúplatného převodu objektu z ministerstva spravedlnosti na město Uherské Hradiště. A Slovácký deník jako první ví, že ve věznici by mohl vzniknout unikátní trenažér totality. Kontakt mezi obecně prospěšnou společností OPONA, petičním výborem a hradišťskou radnicí totiž zprostředkoval právě Slovácký deník.

„Vloni jsme pořádali veřejné oslavy dvacátého výročí pádu železné opony v Praze i dalších místech republiky. Nyní chceme realizovat náš největší projekt – interaktivní zážitkový prostor – trenažér totality. Hledáme pro něj vhodné místo v Praze a středních Čechách. Dozvěděli jsme se o dění kolem hradišťské věznice a začali jsme uvažovat o ní. Zajímá nás jako místo s historií,“ přiznala Pavla Kantnerová z obecně prospěšné společnosti OPONA, která požádala redakci Deníku o kontakty na petiční výbor i hradišťskou radnici.

Prostřednictvím trenažéru totality se návštěvník věznice přenese do roku 1948. Vtělí se do role rolnického syna, potomka statkářů nebo třeba dospívajícího syna z rodiny činovníka komunistické strany. Na vlastní kůži by tak přímo v útrobách někdejšího žaláře pocítil každodenní život doby po převratu v roce 1948. Nevyhnul by se ani vyhroceným situacím. „Původně jsme s trenažérem chtěli projíždět Evropu. Teď však víme, že to není reálné, jelikož na přepravu všech věcí bychom potřebovali několik desítek kamionů. Proto chceme zakotvit v naší zemi,“ vysvětlila Kantnerová.

Reakce OPONY potěšila uherskohradišťského starostu Libora Karáska (ODS). „Jsem moc rád za každou zajímavou nabídku týkající se věznice. Určitě se budeme tímto nápadem zabývat, ale až uvidíme konkrétní projekt. Teď je ještě příliš brzy zaujímat jakékoliv stanovisko,“ řekl Karásek.

Také iniciátoři petice čekají na detailní nabídku obecně prospěšné společnosti. „To je přesně reakce, které jsme chtěli prostřednictvím petice dosáhnout. Nejedná se o jedinou podobnou nabídku. Počkáme, co přesně se o projektu dozvíme,“ reagovala jedna z iniciátorek petice Anna Stránská.

Břímě vzniku muzea totality, ať už bude mít jakoukoliv podobu, dolehne na bedra Slováckého muzea v Uherském Hradišti. „O trenažéru totality slyším poprvé od vás, ale líbí se mi to. Musíte mne brát trochu s rezervou, protože to nemám prostudováno, ale celé by to pěkně zapadlo do projektu, který bychom my chystali. Věnovali bychom se té konkrétní části, tedy dobovým záležitostem z Uherskohradišťska, a trenažér by efektně vyplnil tu obecnou část,“ navrhl ředitel Slováckého muzea a hradišťský radní Ivo Frolec. Mezi lidmi z Uherského Hradiště zvedly vlnu nevole zprávy o tom, že objekt věznice by měl být využit komerčně. „Ve věznici trpěli a umírali lidé. Jestli tam má být trenažér totality nebo jen prosté muzeum, to nedokáži posoudit. Rozhodně ale chci, aby budova byla vzpomínkou a varováním před tehdejší dobou,“ myslí si Miroslav Slavík, který pracuje v centru Uherského Hradiště.

Za bezúplatný převod objektu věznice do rukou města v parlamentu vede lítý boj poslanecké duo Antonín Seďa a Jaroslav Plachý. „V úterý se nám dokonce podařilo získat pod petici podpisy našich kolegů poslanců. Nechci se ukvapit, ale teď je na řadě projednávání ve výborech a není nereálné stihnout vše prosadit,“ brzdí přílišný optimismus Seďa s tím, že muzeum ve věznici vzniknout musí, ale objekt je třeba využít také komerčně. „Musí to být rozumná komerce. Taková, co neuráží. Nechtěl bych totiž, aby provoz muzea zatížil rozpočet města. Protože o tom, co ve věznici vznikne, bude rozhodovat právě město. Také náklady budou ležet na jeho bedrech,“ upozornil poslanec.

Infografika: Trenažér totality

Čtěte také:

názor šéfredaktora Pavla Bohuna Tlustou čáru za minulostí udělat nelze

Autor: Martin Nevyjel

12.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den bez aut. Ilustrační foto

Na dnu bez aut v Uherském Hradišti uskuteční zajímavý pokus

Soudní síň. Ilustrační foto.

Pětičlenná skupinka se zpovídá z vydírání podnikatele z Prakšic

Stavbou roku je areál na Rochusu, ČSSD se to nelíbí

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Jediný kandidát, soubor staveb na Rochusu, se letos přihlásil do soutěže o stavbu roku v Uherském Hradišti. Udělení ceny přesto vyvolalo hodně zlé krve, neboť opoziční ČSSD se vítěz vůbec nelíbí. Podle starosty Stanislava Blahy (ODS) je ale ocenění ve správných rukou.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Sbírání hub se pořádně prodražilo dvaatřicetiletému muži, který v úterý 19. září dopoledne vyrazil do lesa nedaleko místní části Bojkovic Bzové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení